Przestrzeń przyjazna dzieciom

Na zdjęciu warsztaty w ogrodzie - dzieci rysują kartonach położonych na trawie fot. materiały organizatora

Zajęcia z tworzenia lalek i zajęcia taneczne, bajkoterapia dla najmłodszych, warsztaty z papieru czerpanego i z wywoływania zdjęć w ciemni fotograficznej, zajęcia językowe oraz wsparcie psychologiczne dla społeczności uchodźczej - w Bielsku-Białej realizowany jest projekt Przestrzeń przyjazna dzieciom. Zajęcia są bezpłatne, a zapisy odbywają się elektroniczne. Projekt potrwa sześć miesięcy. Do udziału w poszczególnych zajęciach mogą zgłosić się zarówno dzieci, jak i dorośli, społeczność polska i ukraińska.

Przestrzenie przyjazne dzieciom powstały z inicjatywy Polskiej Misji Medycznej w odpowiedzi na potrzeby integracji i wsparcia psychospołecznego dzieci i dorosłych w ośmiu lokalizacjach w Polsce. Jedna z takich przestrzeni od miesiąca istnieje w Bielsku-Białej. Projekt realizuje Towarzystwo Przyjaciół Bielska-Białej i Podbeskidzia. W programie mogą wziąć udział zarówno dzieci, młodzież i rodziny ze społeczności uchodźców, jak i społeczności polskiej (50:50).

Głównym założeniem projektu jest integracja społeczna, stworzenie przyjaznych warunków oraz pomoc osobom w kryzysie, przybywającym z terenów objętych konfliktem zbrojnym. Większość warsztatów odbywa się w willi Sixta przy ulicy Adama Mickiewicza 24. Są to zajęcia z tworzenia lalek, pacynek i figurek Jak wygląda Blauba, a jak Pik?, bajkoterapia dla najmłodszych Bajkowe popołudnia w Różanym Ogrodzie, zajęcia taneczne dla mam z dziećmi choreoterapia dla kobiet Razem Raźniej, warsztaty z papieru czerpanego i linorytu czy warsztaty z wywoływania zdjęć w ciemni fotograficznej. Program przewiduje również zajęcia językowe oraz wsparcie psychologiczne dla społeczności uchodźczej.

Inicjatywa jest finansowana przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy Norweskich i EOG. Informacje o zapisach na poszczególne zajęcia pojawiają się na Facebooku Przestrzeń Przyjazna Dzieciom

oprac. ek

zajęcia w willi Sixta - na zdjęciu dzieci podczas zajęć ruchowych

 

Na zdjęciu zajęcia ruchowe w ogrodzie - dzieci siedzą na trawie w kręgu
fot. materiały organizatora