Proste rozwiązania mają znaczenie

Różne produkty spożywcze w materiałowych woreczkach, puszkach i szklanych słoikach fot. materiały promocyjne

Coraz częściej, w różnych kontekstach, słyszymy hasło zero waste lub bardziej swojskie mniej śmieci. Co się pod nimi kryje? Wbrew pozorom, o wiele więcej niż chwilowy trend. Zapobieganie wytwarzaniu śmieci i ograniczanie go już dawno zostało uznane za najważniejszą zasadę gospodarki odpadami. Nie bez przyczyny plasuje się ono na samym wierzchołku piramidy, symbolizującej oficjalną hierarchię postępowania z odpadami w Unii Europejskiej.

A jak wygląda to w praktyce? Według bieżących statystyk, przeciętny Polak wytwarza aż 358 kg śmieci rocznie – czyli niemal kilogram dziennie. Ponad połowę tego stanowią opakowania z tworzyw sztucznych. I choć właściwa segregacja może tu bardzo pomóc, niezbędne jest też zauważenie źródła problemu: śmieci powstaje po prostu zbyt dużo.

Filozofia zero/less waste (ang. zero/mniej śmieci) bazuje na założeniach gospodarki zamkniętego obiegu. Według niej śmieci - zamiast zalegać na wysypisku lub, co gorsza, trafiać do pieców - mogą stać się cennym surowcem do tworzenia kolejnych przedmiotów. Kluczowe znaczenie ma tu unikanie zbędnych odpadów oraz stosowanie 5 zasad zero waste: odmawiaj, ograniczaj, używaj ponownie, segreguj i kompostuj.

Brzmi rozsądnie? Tylko jak to ugryźć w życiu codziennym?

Aby dołożyć swoją cegiełkę do ruchu zero waste, wcale nie trzeba wywracać swojej codzienności do góry nogami. Proste rozwiązania mają ogromne znaczenie. Można np. zacząć konsekwentnie stosować wielorazowe torby podczas zakupów i częściej sięgać po produkty sprzedawane luzem. Opłaca się lepiej poznać sztuczki naszych babć i dziadków: zasady odpowiedniego przechowywania żywności oraz reperowania odzieży. Nie bez znaczenia okaże się też uważniejsze planowanie zakupów oraz picie wody z kranu. Choć każda z tych zmian wydaje się drobna, mają one realny wpływ na ochronę środowiska i jego zasobów.

Więcej praktycznych sposobów na ograniczenie plastikowych śmieci w kuchni, łazience i podróży można znaleźć w artykule Zero waste na co dzień.

źródło: Patrycja Lewków, Jenpix we współpracy z firmą C&A