
W Akademii Nauk Stosowanych w Bielsku-Białej odbyła się trzecia edycja międzynarodowej konferencji naukowej Gospodarka w wirtualnej rzeczywistości? Wyzwania w obszarze finansów – bezpieczeństwa - zarządzania - regulacji prawnych.
Konferencja, dofinansowana ze Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, poświęcona była roli wirtualnej rzeczywistości, sztucznej inteligencji oraz nowoczesnych technologii w różnych dziedzinach życia społecznego. Wydarzenie zgromadziło naukowców i ekspertów z kilkunastu państw, a także przedstawicieli samorządu.
Wydarzenie otworzył rektor Akademii Nauk Stosowanych w Bielsku-Białej Jacek Binda, który podkreślił dynamiczny rozwój nowych technologii i ich kluczową rolę w kształtowaniu przyszłości. Wśród gości honorowych znaleźli się prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski, przewodniczący Sejmiku Województwa Śląskiego Jacek Jarco oraz prorektor Uniwersytetu w Żylinie Michal Koháni. W wystąpieniach wybrzmiała ranga międzynarodowej współpracy naukowej. Wymiana wiedzy na poziomie wielu państw pozwala skuteczniej wdrażać innowacyjne rozwiązania w różnych sektorach gospodarki i porównywać je z rodzimymi pomysłami.
W programie konferencji dominowały inspirujące prelekcje, z których każda dotyczyła różnorodnych aspektów cyfrowej rewolucji. Jednym z kluczowych prelegentów był Sławomir Augustyn z Wojskowej Akademii Technicznej, który przedstawił koncepcję wykorzystania rozszerzonej rzeczywistości (AR) w operacjach logistycznych wojska, biznesu i służb medycznych. Jego analiza dowodziła, że nowoczesne systemy cyfrowe mogą nie tylko optymalizować procesy militarne, ale również zwiększać bezpieczeństwo operacyjne. Prelegentka Olha Prokopenko z Estonian Entrepreneurship University of Applied Sciences podkreślała, jak ważne w życiu społecznym wypełnionym nowoczesnymi technologiami, są wartości etyczne i edukacja. Prezentowane przez profesor Prokopenko badania pokazały, że rzeczywistość wirtualna otwiera nowe możliwości kształcenia, jednocześnie stawiając wyzwania związane z uzależnieniem od technologii i brakiem bezpośrednich interakcji międzyludzkich. Nie mniej interesujące było wystąpienie Durga D. Poudela pracującego w University of Louisiana at Lafayette w USA. Profesor wskazał na związek między zrównoważonym rozwojem gospodarczym a wirtualną rzeczywistością, uznając VR za nowe narzędzie do kształtowania polityki rozwoju i wpisując ją w nowy rodzaj zasobów, jakimi możemy gospodarować. Żywą dyskusję wzbudziło wystąpienie Mariany Shkody z Kijowskiego Narodowego Uniwersytetu Technologii i Projektowania, dotyczące wpływu badań naukowych na demokratyzację procesu naukowego. Dyskusja nad zagrożeniami i możliwościami w tym zakresie pokazała uczestnikom, jak wiele pozostaje jeszcze do opracowania na tej niwie.
Oprócz przywołanych wystąpień nie mniej ciekawe wnioski prezentowali badacze z Ukrainy, Francji, Maroka, Hiszpanii, Iraku, Słowacji czy Turcji.
Wszyscy uczestnicy konferencji zgodnie podkreślali, że wirtualna rzeczywistość i sztuczna inteligencja stanowią kluczowe elementy cyfrowej transformacji, ale ich rozwój wymaga regulacji prawnych i etycznych.
Prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski był jednym z honorowych patronów konferencji, a Magazyn Samorządowy W Bielsku-Białej objął wydarzenie patronatem medialnym.
źródło: Akademia Nauk Stosowanych w Bielsku-Białej
oprac. ek