Mamy zdolną młodzież

Wręczenie pucharów fot. z archiwum ATH

Uroczyste podsumowanie olimpiad innowacji technicznych na Podbeskidziu odbyło się 29 maja w Zespole Szkół Elektronicznych, Elektrycznych i Mechanicznych w Bielsku-Białej.

W tym roku szkolnym z upoważnienia Polskiego Związku Stowarzyszeń Wynalazców i Racjonalizatorów w Warszawie organizatorem okręgowych etapów eliminacji Olimpiady Innowacji Technicznych w Elektronice i Mechatronice, Olimpiady Innowacji Technicznych w Mechanice, Olimpiady Innowacji Technicznych w Ochronie Środowiska, Olimpiady Innowacji Technicznych w Telekomunikacji Informatyce i Olimpiady Wiedzy o Wynalazczości na Podbeskidziu był właśnie ZSEEiM w Bielsku-Białej.

Uroczystość zorganizowana 29 maja połączona była z wręczeniem uczestnikom nagród i dyplomów.

Olimpiady, o których mowa, odbywały się wiosną tego roku. W Okręgowej Olimpiadzie Wiedzy o Wynalazczości starowało 5 szkół i 15 uczniów. Pierwsze trzy miejsca kwalifikowały do udziału w etapie ogólnopolskim. Odpowiednio zdobyli je Mateusz Węglewski z Liceum Ogólnokształcącego przy Zespole Szkół Mechaniczno-Elektrycznych w Żywcu, Patryk Stec i Marcin Czerepicki z V LO w Bielsku-Białej. Finał etapu ogólnopolskiego odbył się 14-15 kwietnia w Regionalnym Centrum Edukacji Zawodowej w Nisku. Okręg drużynowo zajął 3. miejsce na 23 okręgi z całej Polski startujące w olimpiadzie. Pierwsze miejsce w Polsce zdobył uczeń ZSM-E w Żywcu, a dwóch uczniów z V LO w Bielsku Białej zostało finalistami.

24 marca w ZSEEiM odbyła się Okręgowa Olimpiada Innowacji Technicznych w Telekomunikacji i Informatyce. Zmagania zostały podzielone na dwa bloki - blok teletechniczny i blok programistyczny. Trzech najlepszych uczestników z każdego bloku przechodziło do etapu ogólnopolskiego. Z bloku teletechnicznego: Emil Loranc z Zespołu Szkół Technicznych i Handlowych w Bielsku-Białej, Dominik Foja z ZSM–E w Żywcu oraz Szymon Sadowski z LO w ZSM–E w Żywcu; a z bloku programistycznego: Jan Ślosarczyk z V LO w Bielsku-Białej, Jakub Gawęda z ZSEEiM w Bielsku-Białej i Rafał Pawełek z ZSM–E w Żywcu. W olimpiadzie brało udział 17 uczestników z 5 szkół naszego regionu.

Od 11 do 17 kwietnia obradowała natomiast komisja trzech Okręgowych Olimpiad Innowacji Technicznych - w Elektronice i Mechatronice, w Mechanice oraz Ochronie Środowiska. Ta część olimpiady polegała na opracowaniu projektu oraz sporządzeniu dokumentacji technicznej. W tym roku w sumie ocenie poddano 19 prac wykonanych przez 33 uczestników z 7 szkół rejonu Podbeskidzia. Z każdej olimpiady dwie najlepsze prace zostały zakwalifikowane do etapu ogólnopolskiego.
Klasyfikacja w Olimpiadzie Innowacji Technicznych w Elektronice i Mechatronice plasuje się następująco:
I miejsce Krzysztof Mrózek, Krzysztof Nowak z ZSM-E w Żywcu;
II miejsce Damian Pryszcz, Przemysław Paciorek z ZSM-E w Żywcu.
W Olimpiadzie Innowacji Technicznych w Mechanice:
I miejsce Hubert Jodłowiec, Tymoteusz Matula z ZSEEiM w Bielsku-Białej;
II miejsce Tomasz Stachura z ZSTiH w Bielsku-Białej.
W Olimpiadzie Innowacji Technicznych w Ochronie Środowiska:
I miejsce Krystian Kocoł, Michał Kocoł z ZSEEiM w Bielsku-Białej;
II miejsce Emil Kielar z V LO w Bielsku-Białej.

Wiemy już, że 5 uczniów z trzema pracami zostało laureatami etapu ogólnopolskiego, a 3 z dwoma pracami finalistami.

Ogrom pracy w przygotowania i ocenę projektów włożyła komisja pod przewodnictwem dr hab. inż. Tomasza Knefela, profesora Akademii Techniczno-Humanistycznej.

29 maja w ZSEEiM w Bielsku-Białej odbyło się uroczyste podsumowanie okręgowych Olimpiad Innowacji Technicznych oraz Olimpiady Wiedzy o Wynalazczości z udziałem zaproszonych gości, m.in. zastępcy prezydenta miasta Adama Ruśniaka oraz opiekunów i laureatów tejże części olimpiady.

- To moje ukochane technikum, do tej szkoły zawsze wracam z ogromnym sentymentem. Bardzo dziękuję wszystkim, którzy te olimpiady zorganizowali, uczestnikom i sponsorom za wsparcie. Szkolicie przyszłych inżynierów, a nasz region zawsze był mocny w przemysł inżynieryjny, na tej inżynieryjnej myśli wiele firm buduje swój kapitał. Macie przez sobą przyszłość – mówił do młodzieży włodarz.

W ogólnopolskim etapie Olimpiad Innowacji Technicznych i Olimpiady Wiedzy o Wynalazczości organizowanym przez Polski Związek Stowarzyszeń Wynalazców i Racjonalizatorów w Warszawie uczniowie naszego okręgu zdobyli 6 tytułów laureata oraz 9 tytułów finalisty.

źródło: Zespół Szkół Elektronicznych, Elektrycznych i Mechanicznych w Bielsku-Białej

oprac. ek

 

Na zdjęciu laureaci
fot. z archiwum ATH