Kredka dla Kenii

Na zdjęciu uczniowie Szkoły Podstawowej Mwabungo fot. Kredka dla Kenii

Ponad 150 kg przyborów szkolnych trafi do Kenii dzięki zaangażowaniu uczniów z Podbeskidzia. W akcji udział bierze osiem szkół z naszego regionu. Ich wychowankowie zbierają kredki, zeszyty, farby, flamastry czy długopisy i ołówki.

Akcja Kredka dla Kenii odbywa się w kilku szkołach w regionie. Jej celem jest pomoc uczniom Szkoły Podstawowej Mwabungo na południowym wybrzeżu Kenii. Akcja zbierania artykułów papierniczych rozpoczęła się na początku lutego. Uczniowie zebrali ponad 150 kg artykułów szkolnych. Pierwsze paczki do Kenii pojechały już w kwietniu. W akcję zaangażowali się uczniowie: Szkoły Podstawowej nr 33 w Bielsku-Białej, Szkoły Podstawowej nr 2 w Jaworzu, Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. Armii Krajowej w Bielsku-Białej, Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Godziszce, Zespołu Szkół nr 6 Przedszkola i Szkoły Podstawowej w Sopotni Małej oraz Szkoły Podstawowej w Pewli Wielkiej. Kredka dla Kenii to koleżeński projekt kilku nauczycieli, którego inicjatorką jest nauczycielka języka angielskiego ze Szkoły Podstawowej nr 33 im. Kornela Makuszyńskiego w Bielsku-Białej Dagmara Pastwa.

- Projekt Kredka dla Kenii dała nam - nauczycielom, możliwość spotkania się w tych trudnych czasach, a uczniom okazję do zaangażowania w działalność charytatywną. Przygotowaliśmy zbiórki materiałów szkolnych, utworzyliśmy stronę www.kredkadlakenii.pl i fanpage na Facebooku. Zorganizowaliśmy zrzutkę, której celem było zebranie funduszy potrzebnych na opłaty pocztowe na wysyłkę zebranych rzeczy oraz opłaty po stronie kenijskiej. Akcja pomocowa wzbudziła duże zainteresowanie wśród społeczności uczniowskiej, nauczycielskiej, rodziców, osób zaprzyjaźnionych i również często anonimowych – mówi inicjatorka projektu.

Pierwsza edycja Kredki dla Kenii dobiega końca. W kwietniu do Kenii wysłano pierwszą część artykułów szkolnych. W szkołach podstawowych odbyły się konkursy plastyczne, a także zajęcia, podczas których uczniowie uczestniczyli m.in. w wirtualnym spacerze po Afryce. Dzieci podczas zajęć poznawały faunę i florę, kulturę, zwyczaje ludzi zamieszkujących czarny ląd oraz dowiedziały się w jakich warunkach żyją i uczą się Kenijczycy.

- Chęć pomocy jest duża. Fakt uzbierania około 150 kilogramów artykułów papierniczych świadczy o tym, jak bardzo ludzie chcą pomagać. Nie mniej jednak akcje tego typu obarczone są również różnymi trudnościami logistycznymi, szczególnie w czasach pandemii. Mimo że udało nam się zebrać fundusze na wysłanie tych rzeczy, czekamy z wysyłką części paczek, aż wznowiona zostanie możliwość wysyłania paczek ekonomicznych. W projekcie Kredka dla Kenii ważnym aspektem jest również integracja szkół, nauczycieli, uczniów i ich rodziców – dodaje Dagmara Pastwa.

W przyszłości planowane są kolejne edycje projektu, podczas których oprócz zbiórek organizatorzy chcą przeprowadzić ciekawe lekcje, spotkania oraz konkursy plastyczne.

oprac. ek

Na zdjęciu uczniowie Szkoły Podstawowej Mwabungo
Na zdjęciu uczniowie Szkoły Podstawowej Mwabungo, fot. Kredka dla Kenii

 

Na zdjęciu uczniowie Zespołu Szkół nr 6 Przedszkola i Szkoły Podstawowej w Sopotni Małej
Na zdjęciu uczniowie Zespołu Szkół nr 6 Przedszkola i Szkoły Podstawowej w Sopotni Małej, którzy brali udział w akcji Kredka dla Kenii, fot. Kredka dla Kenii