Koduj z Gigantami

Na zdjęciu uczeń fot. organizator

Ostatni weekend września upłynie pod znakiem programowania i bezpieczeństwa w sieci, dzięki warsztatom dla dzieci i młodzieży Koduj z Gigantami: Cyberbezpieczeństwo.

Jeszcze można się zapisać do udziału w 11. edycji Koduj z Gigantami, czyli na największych w Polsce bezpłatnych warsztatów programistycznych dla dzieci i młodzieży. Akcja edukacyjna odbywa się stacjonarnie w prawie 100 miastach w całej Polsce oraz on-line. 


Jak wziąć udział w zajęciach?


Wiek i miejsce już dawno przestały być barierą w nauce programowania. Powszechny dostęp do urządzeń i nowych technologii sprawia, że dzieci już od najmłodszych lat mogą rozpocząć naukę zawodu przyszłości. Programowanie stało się jedną z najbardziej pożądanych umiejętności na świecie.
Rozwój cyfrowych kompetencji pozwala w pełni korzystać z obecnych możliwości technologicznych, poszerza perspektywę, a przede wszystkim daje przestrzeń do wpływu na otaczające środowisko. Nawet jeśli dziecko obierze inną ścieżkę zawodową, podstawowe umiejętności, które nabędzie podczas nauki programowania, jak na przykład rozwój kreatywnego i analitycznego myślenia, w przyszłości przełoży się na świadome korzystanie z nowych technologii oraz szybsze odnalezienie się w cyfrowej przyszłości. Szansą na postawienie pierwszych kroków w programowaniu są bezpłatne warsztaty Koduj z Gigantami, w których, stacjonarnie lub on-line, mogą wziąć udział dzieci i młodzież z całej Polski. Zapisy na wydarzenie są dostępne na stronie www.kodujzgigantami.pl.


Program zajęć Koduj z Gigantami dostosowany jest do dzieci i młodzieży w różnym wieku, dzięki czemu uczestnicy mogą jak najefektywniej czerpać wiedzę z zajęć. Wszystko to odbywa się w przyjaznym dla nich środowisku przy wykorzystaniu popularnych gier komputerowych, znanych aplikacji czy języków programistycznych. Tym razem jednak uczestnicy nie tylko programują, ale poznają też zagadnienia związane z cyberzagrożeniami i sposobami na bezpieczne korzystanie z sieci.


Dla młodszych uczestników warsztatów przygotowano zajęcia z programowania w języku Scratch oraz w świecie popularnej i lubianej przez dzieci gry Minecraft. Dzieci w wieku 10-12 lat także zmierzą się z nauką programowania w języku Scratch lub będą mogły wybrać zajęcia prowadzone w środowisku App Inventor. W przypadku warsztatów on-line do wyboru są również warsztaty z tworzenia stron internetowych. W trakcie lekcji uczestnicy dowiedzą się, na czym polega Phishing, jak stworzyć własny generator silnych haseł oraz jak rozpoznawać zagrożenia. Starsi uczestnicy warsztatów mierzą się zaś z kodowaniem w znanych i popularnych językach programowania, które są powszechnie używane w branży IT.


W trakcie warsztatów z programowania w językach Python oraz C# zarówno w formie stacjonarnej, jak i on-line, młodzież w wieku 13-19 lat dowiaduje się m.in., jak tworzyć generatory haseł czy aplikacje blokujące reklamy.


Na uczestników, oprócz ogromnej dawki wiedzy i zabawy, czekają gadżety przygotowane przez organizatorów - szkołę Giganci Programowania.
Zapisy na warsztaty trwają, akcja jest prowadzona we wrześniu w całej Polsce, zarówno w formule stacjonarnej jak i on-line. Udział w wydarzeniu jest całkowicie bezpłatny, konieczna jest jedynie rejestracja na wybrane warsztaty.


Więcej informacji o wydarzeniu dostępnych jest na stronie www.kodujzgigantami.pl.
Wydarzenie wspierają Ministerstwo Edukacji Narodowej, GovTech, sekretarz stanu ds. cyfryzacji Janusz Cieszyński, NASK, Ośrodek Rozwoju Edukacji, prezydent Bielsko-Białej-Jarosław Klimaszewski oraz inni włodarze miast.

opr. JacK