Historię miasta mają w paluszku

Na zdjęciu prezydent Jarosław Klimaszewski i laureatka pierwszego miejsca w kategorii szkół średnich Martyna Mazur z Zespołu Szkół Ekonomicznych Prezydent Jarosław Klimaszewski i laureatka pierwszego miejsca w kategorii szkół średnich Martyna Mazur z Zespołu Szkół Ekonomicznych, fot. Paweł Sowa / Wydział Prasowy UMBB

Uroczystość wręczenia dyplomów i nagród laureatom konkursu Dziedzictwo kulturowe w regionie – konkurs wiedzy o Bielsku-Białej odbyła się 18 listopada w sali sesyjnej bielskiego Ratusza. Organizatorem konkursu skierowanego do uczniów szkół podstawowych i średnich od 38 lat jest Towarzystwo Miłośników Ziemi Bielsko-Bialskiej.

Do tegorocznych historycznych zmagań zgłosiło się czternaście szkół (siedem podstawowych i siedem średnich). Eliminacje wewnątrzszkolne odbyły się we wrześniu. Wystartowało w nich osiemdziesięcioro uczniów. Do etapu pisemnego, który odbył się w Bielskiej Szkole Przemysłowej 29 października zakwalifikowało się trzydzieścioro pięcioro. W finale ustnym 5 listopada wzięło udział po pięciu najlepszych uczniów z każdego typu szkół. Ta dziesiątka finalistów to uczniowie najlepiej orientujący się w problematyce historii i kultury Bielska-Białej.

Wczoraj z rąk prezydenta miasta Jarosława Klimaszewskiego i reprezentującego Towarzystwo Miłośników Ziemi Bielsko-Bialskiej dr. Rafała Butora otrzymali dyplomy i nagrody.

szkoły podstawowe:
pierwsze miejsce - Maja Piecha, Szkoła Podstawowa nr 13
drugie miejsce - Maja Fabjańska, Szkoła Podstawowa nr 13
trzecie miejsce - Paulina Krzak, Szkoła Podstawowa nr 13
czwarte miejsce - Nadia Jankowska, Szkoła Podstawowa nr 29
piątek miejsce - Michał Kosek, Szkoła Podstawowa nr 18

szkoły średnie:
pierwsze miejsce - Martyna Mazur, Zespół Szkół Ekonomicznych
drugie miejsce - Marcin Wójcicki, V Liceum Ogólnokształcące
trzecie miejsce - Piotr Pudełko - V Liceum Ogólnokształcące
czwarte miejsce - Weronika Gawęda - I Liceum Ogólnokształcące
piąte miejsce - Mikołaj Kurowski - V Liceum Ogólnokształcące

Bielsko-Biała ma bogatą historię i jest ciekawym przykładem organizmu złożonego z dwóch miast, oddzielonych przez wiele wieków granicą państwa - przykładem miasta, w którym ścierały się różne narodowości i ruchy społeczne. Zdaniem dr. Rafała Butora, jego mieszkańcy, zwłaszcza ci młodzi, powinni się tą historią interesować i ją kultywować. Historyk podkreślał też, że Bielsko-Biała miało ogromne szczęście, bo żądna z dwóch wojen światowych nie naruszyła jego substancji miejskiej, dzięki czemu dziś historia nas otacza i przemawia do nas. Ale bez wiedzy nie rozszyfrujemy tego języka.

- A z dzisiejszych podstaw programowych nauczanie wiedzy o regionie zostało niemal w całości wyrugowane. Tym bardziej należy docenić zaangażowanie wielu nauczycieli oraz dyrekcji szkół w dzieło budzenia świadomości regionalnej i zainteresowania dziejami naszego miasta uczniów – mówił podczas wręczenia nagród laureatom konkursu dr Rafał Butor.

Nawiązując do słów przedmówcy o braku nauczania wiedzy o regionie w podstawach programowych, prezydent Jarosław Klimaszewski dziękował uczestnikom konkursu, ich opiekunom, nauczycielom i rodzicom za zaangażowanie.

- Młodym ludziom w waszym wieku na pewno trzeba troszkę pomagać w zdobywaniu wiedzy o regionie, trochę motywować, bo nie zawsze to tak łatwo przychodzi, ale cieszę się, że daliście się przekonać. Rzeczywiście łatwiej rozumieć takie miasto jak Bielsko-Biała, znając jego historię, która jest nie tylko ciekawa, ale też skomplikowana, pełna zwrotów. A kiedy poznajemy tę historię, oswajamy się z takimi pojęciami, jak wielowyznaniowość, tolerancja, różnorodność. To historia powoduje, że miasto jest takie, jakie jest. Dziękuję za to, że wychodzicie ponad przeciętną – i uczniom i nauczycielom – mówił prezydent.

Emilia Klejmont

Na zdjęciu laureaci konkursu

 

Na zdjęciu prezydent

 

Na zdjęciu prezydent wręcza dyplom jednej z laureatek

 

Na zdjęciu laureaci z nauczycielami

 

Na zdjęciu prezydent

 

Na zdjęciu dr Rafał Butor
fot. Paweł Sowa / Wydział Prasowy UMBB