Fado zawitało do Bielskiej Szkoły Przemysłowej

na zdjęciu modelka fot. materiały Bielskiej Szkoły Przemysłowej

Fado Dress - Szkoła Mody - taką nazwę nosi założony przez stażystów Bielskiej Szkoły Przemysłowej fanpage na Facebooku. To właśnie tam relacjonowali i dokumentowali swój udział w bezpłatnym stażu unijnym w ramach programu POWERVET na zasadach Erasmus+. Młodzi ludzie przeżyli trzy niesamowite tygodnie w Portugalii.

Grupa 16 uczennic zakończyła swój staż w mieście, które brzmi wzruszającym fado przemawiającym do każdego zmysłu człowieka – Lizbonie. Staż odbył się w największej i najnowocześniejszej prywatnej szkole mody Modatex. W trakcie pobytu uczennice - kreatorki mody z wydziału tekstylno-artystycznego projektowały, szyły i prezentowały wykonane przez siebie suknie inspirowane kreacjami najpopularniejszych współczesnych piosenkarek fado. Ich wiedza i umiejętności skonfrontowane zostały z oczekiwaniami, jakie postawili przed nimi portugalscy nauczyciele mody, jednocześnie wzbogacając je o nowe doświadczenia.

Finałowa prezentacja odbyła się w kolebce fado na lizbońskiej Alfamie. Podczas sesji fotograficznej stażystki przygotowały prezentacje zatytułowane: ’O coração do oceano - Serce Oceanu, Cereja Branca – Biała Wiśnia, Verde Esmeralda – Szmaragdowa Zieleń, Ginja da Noite - Wieczorowa Ginja.

Pobyt w Portugalii połączony był z bogatym programem kulturowym. Uczniowie zwiedzili liczne atrakcje w Lizbonie, wsłuchując się w fado - muzykę portugalskiej duszy. Podczas wycieczki objazdowej odwiedzili Fatimę będącą celem wielu pielgrzymek katolickich i ośrodkiem kultu maryjnego. Nazare, miejscowość położoną nad Oceanem Atlantyckim, gdzie występują jedne z największych fal na świecie, oraz malownicze Obidos z imponującym, średniowiecznym zamkiem otoczonym wysokimi murami, romantyczną Sintrę oraz najbardziej wysunięty na zachód punkt Europy - Cabo da Roca.

Wszyscy uczestnicy wrócili zachwyceni i pełni energii do nowych wyzwań modowych i edukacyjnych.

oprac. ek

na zdjęciu modelka

 

na zdjęciu modelka

 

na zdjęciu modelka

 

na zdjęciu modelka
fot. materiały Bielskiej Szkoły Przemysłowej