Butelki Życia i łapanie wody

Na zdjęciu drzewko fot. Fundacja Ekologiczna Arka

Woda z drugiej ręki czy gromadzenie deszczówki to kolejna ogólnopolska ekologiczna akcja, którą prowadzi Fundacja Ekologiczna Arka.


Czy można dać wodzie drugie życie!? Fundacja ekologiczna Arka z Bielska-Białej przekonuje, że tak. Wystarczy tylko zbierać w swoim domu wodę - z porannej toalety, mycia warzyw czy naczyń, ale środkami ekologicznymi itd. - następnie przelać ją do butelki/ butelek i podlewać wybraną przez siebie roślinę.  

- To proste działanie uczy nas szacunki do wody, bez której przecież nie ma życia. Stąd nazwa naszej akcji Butelki życia. Możemy także opiekując się wybranym przez siebie drzewem, krzewem, doświadczyć głębokich zmian w naszym stosunku do otaczającej przyrody. Praktycznie każdego lata wykorzystuję wodę szarą do podlewania naszego ogrodu. Mimo iż gromadzimy deszczówkę w 4 zbiornikach to i tak są momenty, że jej brakuje -  wyjaśnia prezes Arki Wojciech Owczarz.

W ramach tej akcji przygotowano specjalny konkurs: osoby, które pokażą, jak oszczędzają wodę, mogą wygrać dizajnerską torbę Butelki życia. Przygotowano takich 50 toreb.

Akcji odbywa się na fanpage’u Fundacji ekologicznej ARKA https://www.facebook.com/fundacjaarka.

W komentarzu pod postem 
https://www.facebook.com/fundacjaarka/posts/pfbid0bjbCaJgJyBGC4K8r9sbcfpCsX8jXUA2RZeeEaHMk67rDes3Luh32rxZAqTWX46ZJl

dodaj zdjęcia jak oszczędzasz wodę oraz jak gromadzisz deszczówkę w swoim ogrodzie.  Napisz kilka zdań opisu. 

Pierwszych 50  relacji nagrodzimy torbami z grafiką akcji, w których później możecie nosić swoje Butelki Życia. Logo zaprojektowała dla nas bro bono Małgorzata Rozenau (rozenau.blogspot.com

Łapmy wodę 

Ochronę i poszanowanie naszych zasobów wodnych to bardzo ważna sprawa z tego powodu Fundacja ekologiczna ARKA zamierza nadal w roku 2022 prowadzić akcję edukacyjną ŁAPMY WODĘ, której celem będzie nakłonienie mieszkańców naszego kraju do gromadzenia w miarę możliwości wody deszczówki oraz poszanowania naszych zasobów wodnych.

-W ramach akcji zamierzamy promować program małej retencji, nakłaniać mieszkańców do zakładania instalacji gromadzenia wody deszczówki, tworzenia ogrodów deszczowych oraz prowadzić szeroką kampanię edukacyjną w placówkach oświatowych, organizacjach i instytucjach – tłumaczy Wojciech Owczarz, prezes Arki.

Dla szkół zostaną przygotowane materiały edukacyjne, scenariusze lekcji tematycznych o poszanowaniu zasobów wodnych, propozycje działań. W oparciu o te materiały w szkołach w całej Polsce podejmowane będą różnorodne działania, z których relacje będą umieszczane na Mapie Aktywności Ekologicznej na stronie www.zielonareka.pl 


JacK