Sport i sportowcy w KL Auschwitz

Na zdjęciu plakat fot. organizator

Najnowsza wystawa w Książnicy Beskidzkiej w Bielsku-Białej pt. Sport i sportowcy w KL Auschwitz wśród innych wątków przedstawia nieznaną szerzej sprawę tzw. pseudosportu, do jakiego byli zmuszani więźniowie obozu koncentracyjnego. 


Wśród deportowanych do KL Auschwitz byli także ludzie sportu wielu narodowości i dyscyplin, również ci najwybitniejsi. Na wystawie prezentowane są ich sylwetki. Zdjęcia i biogramy  sportowców ukazują powody deportacji oraz ich obozowe losy.


W Auschwitz sport nie był zjawiskiem powszechnym i ogólnodostępnym, tylko nieliczni więźniowie mieli szansę na jego uprawianie. Na wystawie prezentowane są dyscypliny, które były na terenie obozu uprawiane, opisy zawodów, walk bokserskich, zapaśniczych czy meczów piłkarskich, zaczerpnięte z powojennych relacji, uzupełnione wizerunkami zachowanych artefaktów. Są to np. rękawica bokserska, figury i piony szachowe,  rysunki, rzeźby, listy i grypsy – zarówno wykonane przez więźniów w czasie funkcjonowania obozu, jak i powojenne.
Rola sportu obozowego i jego wpływ na społeczność więźniarską to temat kolejnego bloku tematycznego prezentowanego na wystawie.


Najmniej znaną kwestią, o której traktuje wystawa, jest tzw. pseudosport, czyli wielogodzinne ćwiczenia gimnastyczne połączone z musztrą, będące dla więźniów wycieńczającą torturą.
Wystawa, którą można oglądać do 31 stycznia, powstała głównie w oparciu o materiały archiwalne i zbiory Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau, wspomnienia byłych więźniów oraz materiały udostępnione przez ich rodziny i kluby sportowe.

opr. JacK

Na zdjęciu plakat