Ojciec Wspólnoty Narodów Europy

Na zdjęciu plakat fot. Jacek Kachel Wydział Prasowy UM w BB

Życie i działalność Roberta Schumana - uznawanego za twórcę zjednoczonej Europy – można poznać na wystawie przygotowanej w Książnicy Beskidzkiej. 

Do końca sierpnia w Książnicy Beskidzkiej można oglądać wystawę Robert Schuman – Ojciec Wspólnoty Narodów Europy. Wystawa została przygotowana przez Instytut Myśli Schumana w Warszawie i prezentuje istotne momenty z życia jednego z najważniejszym organizatorów wspólnoty europejskiej. 


Robert Schuman urodził się w Luksemburgu, jednak dzieciństwo i młodość spędził w Lotaryngii, należącej wówczas do Niemiec. Schuman studiował na niemieckich uczelniach w: Bonn, Monachium, Berlinie, by ukończyć je ostatecznie w Strasburgu. Gdy po I wojnie światowej Lotaryngię przywrócono Francji Schuman aktywnie włączył się do francuskiego życia politycznego. W roku 1919 po raz pierwszy zdobył mandat deputowanego do Zgromadzenia Narodowego. W czasie II wojny światowej działał w ruchu oporu.


Po wojnie, od 24 listopada 1947 r. do 26 lipca 1948 r.pełnił funkcję premiera Francji z ramienia Ludowego Ruchu Republikańskiego. W maju 1950 roku Schuman, we współpracy z Jeanem Monnetem i kanclerzem Niemiec Konradem Adenauerem, doprowadził do porozumienia między Francją a Niemcami w sprawie wspólnego zarządzania przemysłami stalowym i węglowym na terenie Zagłębia Ruhry. W ten sposób powstała Europejska Wspólnota Węgla i Stali, której następcą stała się Wspólnota Europejska, a od 2009 r. dzisiejsza Unia Europejska. Deklarację Schumana ogłoszono 9 maja 1950 roku – dla upamiętnienia tego dnia 9 maja obchodzony jest jako Dzień Europy.
W latach 1958-1960 Robert Schuman był przewodniczącym Parlamentu Europejskiego.

opr. JacK 

Na zdjęciu plakat

 

Na zdjęciu plakat