Bielsko-Biała według Bernackiego

Na zdjęciu Marek Bernacki Promocja książki Marka Bernackiego, fot. Jacek Kachel Wydział Prasowy UM w BB

23 listopada w Książnicy Beskidzkiej odbyła się promocja książki Marka Bernackiego, od lat związanego z Wydziałem Humanistycznym Akademii Techniczno-Humanistycznej, pt. Bielsko-Biała małe centrum świata.
Książka Marka Bernackiego to intelektualna podróż bielszczanina, którego miłosny związek z rodzinnym miastem nie był zauroczeniem od pierwszego wejrzenia. Przeciwnie, autor przez długie lata miał problemy z oswajaniem siebie jako mieszkańca Bielska-Białej. Dużo mocnej w jego wnętrzu odzywały się sentymenty rzeszowsko-krakowskie.
Na rodzinne opowieści i pamięć wspólną nakładają się w książce niełatwe dzieje miasta. Odwołania do życia i twórczości Czesława Miłosza oświetlają drogę autora do odkrycia własnej tożsamości, drogę, którą przeszedł, by w końcu uznać stolicę Podbeskidzia za swoje centrum świata.
Każdy z 30 zebranych w książce tekstów wiąże się ze stolicą Podbeskidzia. Wszystkie były pisane w latach 2000-2020. Poświęcone są wybranym aspektom życia literackiego, historii, kultury i sztuki miasta. Autor pisze m.in. o zapomnianej bialskiej pisarce i poetce Kazimierze Alberti, o homiletyce ks. Eugeniusza Burzyka, o artyście Ignacym Bieńku oraz o zabytkowym kościele św. Stanisława w Starym Bielsku.
Książka wydana została przez Książnicę Beskidzką w Bielsku-Białej. Na spotkanie, które prowadził Krzysztof Płatek, przybyło wielu gości; Radę Miejską Bielska-Białej reprezentowała radna Urszula Szabla.


JacK

Na zdjęciu Marek Bernacki

 

Na zdjęciu Marek Bernacki