Życie na adrenalinie

Na zdjęciu Peter Peru Chrzanowski i prezydent Jarosław Klimaszewski Na zdjęciu Peter Peru Chrzanowski i prezydent Jarosław Klimaszewski, fot. Paweł Sowa / Wydział Prasowy UMBB

Przy okazji wizyty w Bielsku-Białej Peter Peru Chrzanowski - postać niezwykła - narciarz ekstremalny, paralotniarz i filmowiec polskiego pochodzenia, mieszkający w Kanadzie, odwiedził bielski Ratusz, gdzie spotkał się z nim prezydent miasta.

Były opowieści i pamiątkowe zdjęcia. Peru podarował prezydentowi Jarosławowi Klimaszewskiemu swoją biografię, która na rynku wydawniczym ukazała się w tym miesiącu – pt. Szuss, czyli jak przeżyłem samego siebie. To wartka, pełna anegdot i ciekawostek opowieść o początkach narciarstwa ekstremalnego oraz – nieco później – paralotniarstwa na terenie obu Ameryk i na świecie. Więcej na jej temat będzie można usłyszeć dziś, w środę 30 listopada o godzinie 19.00 w ramach spotkań podróżników Grawitacja Caffe, właśnie w Grawitacji przy ul. Wzgórze 3 w Bielsku-Białej. Gościem spotkania będzie sam Peter Peru Chrzanowski.
- Muszę się spieszyć z tą prelekcją, bo wiem, że o 20.00 Polska gra z Argentyną w meczu Mistrzostw Świata – żartował sportowiec. Po czym opowiedział prezydentowi o sobie. - Zawsze w moim życiu była adrenalina. Prowadziłem dość dzikie życie. Nie mam rodzinny, nie mam dzieci. Jestem filmowcem, robiłem filmy dokumentalne przez 45 lat o moich różnych przygodach. A jak już moje ciało nie mogło robić tak ekstremalnych rzeczy, zacząłem organizować imprezy sportowe dla biegaczy, paralotniarzy i rowerzystów – mówił.

W opisie wydarzenia na stronie Grawitacja Caffe czytamy: Peter Peru Chrzanowski (…) W latach 70. i 80. dokonał wielu pierwszych zjazdów na nartach z wybitnych szczytów Ameryki Północnej, m.in. z Mount Robson. Uczestniczył w eksploracyjnych wyprawach na terenie Ameryki Południowej, w tym do ludów Arachuaco i Kogi w niedostępnych Sierra Nevada de Santa Marta. Para się również realizacją filmów dokumentalnych o narciarstwie ekstremalnym i paralotniarstwie. Kilka z nich zostało nagrodzonych na festiwalach filmowych. Jako filmowiec brał udział w wyprawie dookoła świata samolotem DC Dakota z czasów II wojny światowej. Autor wielu artykułów w fachowej prasie narciarskiej. Obecnie z pasją organizuje i popularyzuje w krajach latynoskich nową dyscyplinę – aerothlon, składającą się z trzech konkurencji: biegu, jazdy na rowerze górskim i zlotu na paralotni.

ek

na zdjęciu prezydent z gościem

 

na zdjęciu prezydent z gościem

 

na zdjęciu prezydent z gościem

 

na zdjęciu prezydent z gościem

 

na zdjęciu prezydent z gośćmi

 

na zdjęciu prezydent z gośćmi
zdjęcia: Paweł Sowa / Wydział Prasowy UMBB