Świąteczne kino dla dzieci z Ukrainy

Na zdjęciu dzieci siedzące na leżakach fot. materiały organizatora

Dwie projekcje świątecznego kina dla dzieci z Ukrainy odbędą się w Bielsku-Białej. To pokłosie wspólnego projektu skierowanego do najmłodszych z Ukrainy i ich opiekunów, realizowanego przez Stowarzyszenie Operation Mobilisation w Polsce ze środków Fundacji ORLEN.

W ramach wydarzenia projekcje w Bielsku-Białej odbędą się 2 stycznia w Domu dla dzieci z Obwodu Winnickiego znajdującym się przy ul. Polnej 31 (początek o godzinie 17.00) oraz 3 stycznia w Domu Kultury im. Wiktorii Kubisz przy ul. Juliusza Słowackiego 17, o godzinie 15.30.

Cały projekt polega na tym, że podczas 50 dni projekcyjnych w wybranych miejscach tymczasowego pobytu uchodźców w całej Polsce zostaną wyświetlone dla dzieci filmy animowane w języku ukraińskim z pozytywnym przesłaniem. Pokazom będą towarzyszyć działania informacyjno-edukacyjne dotyczące ochrony i bezpieczeństwa dzieci, które razem z rodzicami musiały uciec z Ukrainy oraz działania wspierające emocjonalnie rodziny, które znalazły się w trudnej sytuacji.

- W związku z pobytem w Polsce bardzo dużej liczby uchodźców wojennych z Ukrainy, widzimy potrzebę zorganizowania świątecznych spotkań dla dzieci i ich opiekunów. Oglądając wspólnie filmy, nie tylko pomagamy oderwać się od myśli związanych z tęsknotą, wojną i trudną sytuacją. Zależy nam, by każdy detal, składający się na niezwykłą atmosferę tych wydarzeń, komunikował dzieciom miłość, troskę i wsparcie, na które mogą liczyć nie tylko w okresie świąt, ale w każdej sytuacji. Jednocześnie przekazujemy im niezwykle istotne treści, wzmacniające bezpieczeństwo dzieci wobec zagrożeń, na które są szczególnie narażone jako uchodźcy wojenni – mówi prezes Stowarzyszenia Operation Mobilisation w Polsce Weronika Czajko.

Więcej o projekcie na stronie kino.ompolska.org.

oprac. ek