Fabryka Sensacji Proszyk i …Kachel

Znani bielszczanie biorący udział w spotkaniu Fabryka Sensacji Proszyk i …Kachel fot. Jacek Kachel

130. urodziny zobowiązują! Teatr Polski świętuje właśnie jubileuszowy sezon i z tej okazji 12 lutego zaprasza na wyjątkowe spotkanie z ulubionymi przez bielszczan, charyzmatycznymi pasjonatami historii miasta – Jackiem Proszykiem i Jackiem Kachlem. Do współpracy w tworzeniu tego przedsięwzięcia panowie zaprosili bielskich samorządowców i parlamentarzystów.

Jacek Proszyk, religioznawca i historyk, autor książek i publikacji. Specjalizuje się w historii Żydów i protestantów oraz ogólnej historii Polski południowej i czeskiego Śląska. Mieszkańcom Bielska-Białej jest doskonale znany jako popularyzator dziejów miasta w bardzo ciekawej i niebanalnej formie, podczas spacerów historycznych po mieście, czy oprowadzań po Cmentarzu Żydowskim, które cieszą się niebywałym powodzeniem.

Jacek Kachel, historyk, dziennikarz, fotograf; członek Bielsko-Bialskiego Towarzystwa Historycznego i Towarzystwa Naukowego Żywieckiego. Jest autorem publikacji o niemieckim okresie dziejów sceny Stadt Theater in Bielitz oraz ponad 20 książek i licznych publikacji na temat historii Bielska i regionu.

To co łączy ich obu to przede wszystkim pasje historyczne i umiejętność przekazywania wiedzy historycznej w niezwykle atrakcyjnej, nierzadko zaskakującej formie. Formuła spotkania nawiązywać będzie do niezwykle popularnego kilka lat temu wśród widzów cyklu Fabryka Sensacji Proszyk i S-ka, którymi Teatr Polski przybliżał historie miasta, jego mieszkańców i regionu oraz bielskiego teatru w niecodziennej, atrakcyjnej formule uteatralizowanej kroniki kryminalnej. Jacek Proszyk ubarwiał swoje opowieści anegdotami, projekcjami unikatowych materiałów archiwalnych, wcześniej nieznanych i niepublikowanych.

Zjednoczone siły Spółki Proszyk & Kachel przygotują niezwykłą, jubileuszową niespodziankę. Najbardziej zaskakujące i tajemnicze bielskie historie czekają na swoje odkrycie.

Jubileuszowemu wydaniu Fabryki Sensacji... będzie towarzyszyć otwarcie wystawy plakatu teatralnego. Dzięki uprzejmości bielskiego oddziału Archiwum Państwowego, będzie można obejrzeć kilkanaście unikatowych plakatów z przełomu XIX i XX wieku.

Szykuje się niezwykły wieczór w teatrze! Na lutową Fabrykę... nie ma już miejsc - bilety wyprzedały się w ciągu kilku dni, dlatego już Teatr Polski zapowiada powtórkę, 18 maja. Bilety do nabycia w kasie teatru.

Czas trwania: 120 min