Woda w kadrze zatrzymana

na zdjęciu wystawa fot. Paweł Sowa/Wydział Prasowy UMBB

Jak różnorodna i piękna jest w przyrodzie woda w różnych stanach skupienia, pokazuje na swoich fotografiach, które można oglądać Galerii Spojrzenia Wybrane w Domu Kultury w Lipniku, Grażyna Żyrek. Wernisaż wystawy odbył się 13 stycznia i zgromadził bardzo liczne grono osób. Fotografie można oglądać do końca miesiąca.

Grażyna Żyrek, jak sama o sobie mówi, poza pracą i rodziną ma dwie pasje: góry i fotografię.

- Ktoś by powiedział: Świetnie, bo to można połączyć! Okazuje się, że nie zawsze, ponieważ fotografia, która mnie fascynuje, to nie jest coś, co można wykonać w biegu. To jest fotografia, która wymaga zatrzymania się, zauważania czegoś po drodze. To jest fotografia, dla której trzeba czasami wcześniej wstać, poczekać na światło, po prostu nie pędzić.

Ostateczny wygląd zdjęć Grażyny Żyrek powstaje właściwie w momencie ich wykonania. - Jestem bardzo kiepska w obróbce fotografii – przyznaje. - Wszystkim o tym mówię, gdy ktoś mnie pyta: jak to przerobiłaś? - to mu odpowiadam – nie przerobiłam. To są obrazy, tutaj powieszone, które namalowała natura. Tylko trzeba je zauważyć, sfotografować – zachęcała.

Grażyna Żyrek jest osobą o niezwykłej sile i harcie ducha, przy tym bardzo empatyczną, pogodną i zarażającą uśmiechem. Na co dzień uczy matematyki w szkole średniej. Dzięki połączeniu ścisłego umysłu i przyjaznej natury jej fotograficzne oko potrafi świetnie dostrzec i zatrzymać w kadrze romantyczne, niespieszne chwile – wschody i zachody słońca, właśnie różne stany skupienia wody, ważkę i źdźbło trawy na wietrze oraz wiele, wiele innych, jakże ulotnych elementów.

Do zauważenia tych ważkich chwil autorka zdjęć namawiała również gości zgromadzonych w galerii podczas wernisażu: - Przesłanie dzisiejszego dnia jest takie - zwolnijcie w codziennym biegu, zatrzymajcie się i zauważcie te piękne obrazy, które potrafi malować natura.

Grażyna Żyrek zdjęcia robi od zawsze. Jest powiązana z kilkoma grupami fotograficznymi - AF13, Modern Pictorial Photo, uczęszcza też do Kawiarenki Fotograficznej, którą w DK w Lipniku prowadzi Tomasz Łagowski. Działa również w zarządzie Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego - oddziału w Bielsku-Białej.

- Bardzo się cieszę, że masz pełną wystawę. Jak państwo za chwilę zauważą – w pełni na to zasłużyła. I tego ci życzę w przyszłości – żebyś co chwilę gdzieś się wystawiała – mówił do autorki zdjęć Tomasz Łagowski.

Wystawę Stany skupienia Grażyny Żyrek w Galerii Spojrzenia Wybrane w Domu Kultury w Lipniku można oglądać do końca stycznia, w godzinach otwarcia DK.

Emilia Klejmont

 

fot. Paweł Sowa/Wydział Prasowy UMBB

 

na zdjęciu wystawa

 

fot. Paweł Sowa/Wydział Prasowy UMBB
zdjęcia: Paweł Sowa/Wydział Prasowy UMBB