Ważne, artystyczne wyróżnienie

Na zdjęciu Monika Żyła Monika Żyła, fot. ©Arkandoz Photography

Bielszczanka Monika Żyła napisze biografię zapomnianej amerykańskiej kompozytorki polskiego pochodzenia - Lucii Długoszewski żyjącej w latach 1925-2000. Publikacja powstanie w ramach prestiżowego rocznego stypendium artystycznego miasta stołecznego Warszawy na 2023 rok. Pochodząca z naszego miasta M. Żyła znalazła się w gronie czterdziestu znamienitych osób, które otrzymały wspomniane stypendium.

- Samo otrzymanie stypendium to dla mnie ważne, artystyczne wyróżnienie – mówi laureatka.

Monika Żyła jest pianistką, muzykolożką, autorką tekstów naukowych i krytycznych, kuratorką, producentką podcastów i esejów dźwiękowych. Absolwentka Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej w Bielsku-Białej w klasie fortepianu prof. Marii Niedzieli, Uniwersytetu Wrocławskiego (muzykologia) oraz Królewskiego Uniwersytetu w Groningen w Niderlandach (literaturoznawstwo, kulturoznawstwo). Interesuje się muzyką współczesną, eksperymentalną i popularną z perspektywy socjologii muzyki. Swoje projekty artystyczne i badania naukowe realizowała w Europie, Senegalu, Indiach oraz Stanach Zjednoczonych. Prowadzi autorskie zajęcia o muzyce i sztuce dźwięku na czołowych uniwersytetach europejskich - w Berlinie, Wiedniu, Frankfurcie nad Menem.

Jako badaczka pracuje na Uniwersytecie w Salzburgu, gdzie przygotowuje również rozprawę doktorską. Autorka serii podcastów 333for33 (2021) oraz eseju dźwiękowego Hysterical Racism: Gorée in À l’île de Gorée. Listening to Xenakis in Senegal (2022) opublikowanego w duńskim magazynie Seismograf. Jako dramaturżka jest współautorką projektu 24-godzinnej performatywnej instalacji dźwiękowej zatytułowanej Vexations: Revisited, której premiera odbyła się w marcu 2018 roku na biennale Luminale we Frankfurcie nad Menem. Kolejna odsłona projektu miała miejsca w ramach Ein Tag für Musik w Hochschule Für Musik und Darstellende Kunst, w Kunst Kultur Kirche we Frankfurcie nad Menem oraz w Teatrze Polskim w Bydgoszczy w ramach festiwalu [sound]Spectrum w 2019 roku.

M. Żyła jest stypendystką miasta Wrocław, Ministerstwa Nauki i Edukacji (2010), Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2020), Instytutu Adama Mickiewicza (2016, 2018), Fundacji Paula Sachera w Bazylei (2016), Niemieckiego Instytutu Polskiego w Darmstadt (2018) oraz laureatką wielu innych grantów i nagród. Od 2009 jej teksty są stale publikowane w takich magazynach jak Glissando, Ruch Muzyczny, Odra oraz Dwutygodnik. Na jesieni 2023 pod jej redakcją ukaże się #43 numer magazynu o muzyce współczesnej Glissando.

ek