Transfer do wolności

Na zdjęciu ptak w klatce fot. Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej

Bielskie Studio Filmów Rysunkowych od kilku miesięcy przygotowuje nowy film animowany pod roboczym tytułem Transfer. Wytwórnia pracuje nad obrazem mimo pandemii koronawirusa. Transfer to autorski pomysł reżysera Krzysztofa Kiwerskiego. Jego tematem jest wolność.

Do tej pory Studio Filmów Rysunkowych koncentrowało się na produkcjach skierowanych do młodszej grupy odbiorców. Nowy projekt to historia ptaka uwięzionego w klatce, który desperacko próbuje wydostać się na wolność.

Krzysztof Kiwerski jest doświadczonym twórcą, profesorem Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. W swoim dorobku ma 38 filmów animowanych, w tym cztery pełnometrażowe. Jego dzieła prezentowane były w wielu państwach Europy, a także w Japonii oraz Turcji. Zyskały wielu miłośników, a on sam zdobył nagrody festiwali w USA, w Cannes czy w Hiroszimie.

- Realizowany przez Krzysztofa Kiwerskiego film poszukiwaniami formalnymi oraz poziomem refleksji znakomicie nawiązuje do dokonań polskiej szkoły animacji i z całą pewnością przysłuży się do umacniania w świecie naszej filmowej marki, w której szczególne miejsce zajmuje autorskie kino animowane - mówi dyrektor Studia Filmów Rysunkowych Andrzej Orzechowski.

Pierwszoplanowym tematem zapowiedzianej produkcji jest wolność. Kiwerski mówi o niej: Wolność nie zawsze ma taki obraz, o jakim marzymy, a uszczęśliwianie na siłę rzadko ma bezinteresowny powód i przeważnie nie daje pozytywnego, pożądanego efektu.

W filmie Transfer zastosowano zderzenie animacji poklatkowej z animowaną wektorowo wycinanką wkomponowaną w tła 3D.
- Zastosowanie odmiennej plastyki i metody animacyjnej bohaterów filmu znajduje uzasadnienie narracyjne zwłaszcza w końcowych scenach. Oszczędne użycie koloru przypisane bohaterom, także w finale dramatycznie i symbolicznie potęguje przesłanie filmu - mówi reżyser.

Obraz ma być gotowy w połowie 2021 r. Produkcję współfinansuje Polski Instytut Sztuki Filmowej.

ib