Tak niepoprawne, że aż dobre

Wernisaż, fotografie wiszą w galerii na ścianach, przed fotografią oglądająca ją kobieta fot. Grażyna Żyrek

W Galerii Spojrzenia Wybrane Domu Kultury w Lipniku do końca września można oglądać wystawę fotografii Anity Nowak pt. Enigmatycznie. Jej wernisaż 9 września był wydarzeniem artystycznym i towarzyskim.

W gościnnych wnętrzach Domu Kultury kłębił się tłum, w którym nadreprezentowane były osoby z aparatami fotograficznymi. Rozmawiano, jedzono chleb ze smalcem, nastrój budował dyskretnie trzyosobowy zespół muzyczny.

Zdjęcia w pierwszej sali są pełne energii, radosne, choć na pierwszy rzut oka trudno rozpoznać, co przedstawiają.

- Wszystkie rzeczy, które na nich widzicie, są tuż obok, blisko nas. Robię zdjęcia przedmiotów, przyrody, miejsc, które codziennie spotykamy, ale nie zawsze zauważamy – wyjaśniała tytułową enigmatyczność swoich fotografii Anita Nowak. – Żeby je dostrzec, trzeba się nie spieszyć.

Z niespieszenia się powstały też bulgoczące fotografie prezentowane w mniejszej sali. To różne podejścia do tematu olej na wodzie. Ostateczna forma zdjęć jest, jak mówi autorka, efektem jej fascynacji światłem, makrofotografią i celowym ruchem aparatu.

- Ta wystawa powstała przez pana Tomka, który prowadzi w Domu Kultury Kawiarenkę Fotograficzną – ujawniła autorka. – Zobaczył moje zdjęcia i stwierdził, że są tak niepoprawne, że aż dobre i że on je pokaże.

- Odkąd się z Anitą poznaliśmy, mam z nią same problemy – mówił wywołany na środek Tomasz Łagowski. – Przyniosła mi do wyboru 300 zdjęć, myślałem, że wybiorę pięć, ale u niej dobrych było 280! Na tej wystawie wszystkie zdjęcia są moim zdaniem dobre i bardzo dobre, ale oczywiście osąd należy do państwa.

Anita Nowak jest bardzo pozytywną osobą – w oczach iskry, w ruchach żywioł, ciepły głos. Kierowniczka lipnickiego Domu Kultury Joanna Adamek mówi, że u Anity wszystko jest cudem. – Żeby tworzyć takie rzeczy jak ona, trzeba mieć w sobie coś z dziecka.

Zatrzymanie, potrzebne jej do fotografowania, Anita Nowak traktuje bardzo poważnie. Mówi, że fotografia daje jej poczucie radości i spełnienia. Długo marzyła o robieniu zdjęć. Po latach amatorskiego instynktownego fotografowania przyszedł czas na prawdziwą naukę. Skończyła kurs fotografii u Bo Jaroszka w Bielsku-Białej, jest absolwentką szkoły fotograficznej Fotoedukacja w Katowicach. Prowadziła zajęcia fotograficzne dla młodzieży i dorosłych w bielskim Domu Kultury im. W.Kubisz, Pszczyńskim Centrum Kultur, Gminnym Ośrodku Kultury w Buczkowicach. Bierze udział w projekcie fotograficznym z Akademią Seniora. Jest członkiem Cieszyńskiego Towarzystwa Fotograficznego i uczestnikiem zajęć Kawiarenki Fotograficznej w DK w Lipniku. Pokazywała swoje prace na wystawach zbiorowych:

FotoOpen- FotoArtFestival w Bielsku-Białej

Prezentacje CTF - Cieszyński Ośrodek Kultury w Cieszynie

Wyróżnione Prace Dyplomowe 2019/2020 Fotoedukacji – Stacja Artystyczna w Gliwicach

RegionFoto  - DK w Hawierzowie

Kobiecym Okiem - DK im. Wiktorii Kubisz w Bielsku-Białej

Myśli - DK w Katowice Bogucice -Zawodzie

Enigmatycznie to jej pierwsza wystawa indywidualna.

mt

Wernisaż Anity Nowak
Na zdjęciu od lewej: Joanna Adamek, Anita Nowak i Tomasz Łagowski, fot. Grażyna Żyrek 
Wernisaż Anity Nowak
fot. Grażyna Żyrek