Sto lat, sto lat!

Na zdjęciu zespół Bielsko fot. Lucek Cykarski / BCK

Zespół Pieśni i Tańca Bielsko świętuje pół wieku działalności. 22 lutego w sali Bielskiego Centrum Kultury im. Marii Koterbskiej Bielsko hucznie obchodziło swój wyjątkowy jubileusz. Barwny koncert przyciągnął tłumy i dostarczył widzom ogromnych emocji – na jednej scenie zaprezentowali się zarówno najmłodsi tancerze, jak i weterani, którzy pamiętają pierwsze próby odbywające się zimą 1975 roku.

Gratulacje i wyróżnienia
Główną bohaterką wieczoru była prowadząca zespół Bożena Bieńczyk, związana z ZPiT Bielsko od kilkudziesięciu lat. Otrzymała odznaczenie Zasłużony Kulturze Gloria Artis przyznane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wyrazy uznania przekazali również przedstawiciele władz miasta oraz Urzędu Marszałkowskiego. Dziękując za liczne laury, Bożena Bieńczyk podkreślała, że zespół to przede wszystkim ludzie.

- A dla mnie jest to coś znacznie więcej niż praca – to pasja, styl życia oraz setki godzin ćwiczeń, rozmów i koncertów – mówiła.

Ponad dwugodzinne świętowanie
Uroczysty koncert rozpoczął się od lokalnego akcentu – bielskiego hejnału, zagranego na dudach. Następnie na scenę wkroczyły kolejne grupy taneczne, prezentując oberki, tańce śląskie, rzeszowskie, lubelskie i sądeckie. Barwny korowód tancerzy wielokrotnie się zmieniał – chwilę później pojawiali się starsi stażem weterani, a zaraz po nich dziecięce grupy w pięknych, tradycyjnych strojach. Finał zwieńczył krakowski hejnał i żywiołowy krakowiak, który porwał publiczność do owacji. Nie zabrakło też chwili wspomnień – na telebimie wyświetlono archiwalne zdjęcia oraz fragmenty filmów, a na zakończenie artyści złożyli dedykację wokalną Janowi Polakowi.

Początki w Fabryce Samochodów Małolitrażowych
Zespół Bielsko narodził się jesienią 1974 roku przy ówczesnej Fabryce Samochodów Małolitrażowych w Bielsku-Białej. Oficjalny nabór ogłoszono już wtedy, a pierwsze próby ruszyły w kolejnym sezonie zimowym. Od tamtej pory grupa urosła do pokaźnych rozmiarów, licząc obecnie około 100 osób, zorganizowanych w trzy zespoły dziecięce i grupę reprezentacyjną.

Estradowe oblicze i zagraniczne wojaże
Oprócz tradycyjnego repertuaru folklorystycznego Bielsko prezentuje również show estradowy pod nazwą Bielska Estrada – stylizowane układy taneczne i muzyczne, czerpiące z kultur węgierskiej, bawarskiej, rosyjskiej, hiszpańskiej, cygańskiej czy country. Przy występach zespołowi towarzyszy 7-osobowa kapela lub 16-osobowy big-band, nadający całości niepowtarzalnego rozmachu. Zespół ma na koncie występy w aż 27 krajach na całym świecie, m.in. Francji, Hiszpanii, Włoszech, Niemczech, a także w Stanach Zjednoczonych czy Chinach.

Radość do białego rana
Po zakończeniu koncertu i odebraniu szeregu podziękowań wszyscy przenieśli się do Cafe Maria, gdzie czekał jubileuszowy tort, humorystyczne rymowanki i chwila na wspomnienia. W głośnikach i rozmowach wciąż brzmiały echa beskidzkich melodii. 50 lat temu Bielsko zaczynało jako skromna inicjatywa miłośników tańca i muzyki ludowej. Dziś to solidna marka – symbol beskidzkiego folkloru i gwarancja wysokiej jakości artystycznej. W imieniu wszystkich melomanów i miłośników tańca życzymy zespołowi - kolejnym pokoleniom tancerzy i muzyków wyłącznie sukcesów i… stu lat!

źródło: Bielskie Centrum Kultury im Marii Koterbskiej

oprac. ek

Na zdjęciu prowadząca zespół Bożena Bieńczyk
Prowadząca zespół Bożena Bieńczyk
Na zdjęciu gratulacje od zastępcy prezydenta miasta Adama Ruśniaka
Gratulacje od zastępcy prezydenta miasta Adama Ruśniaka
Zdjęcie grupowe

 

Na zdjęciu zespół Bielsko

 

Na zdjęciu zespół Bielsko

 

Na zdjęciu zespół Bielsko

 

Na zdjęciu dzieci - zespół Bielsko
fot. Lucek Cykarski / BCK