Śpiewali bajkowe piosenki

Grand Prix festiwalu wyśpiewała 22-letnia Justyna Laskownicka z Przemyśla Grand Prix festiwalu wyśpiewała 22-letnia Justyna Laskownicka z Przemyśla, fot. Bartłomiej Gmuzdek

Za nami kolejna edycja Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Bajkowej w Bielsku-Białej. W miniony weekend w Bielskim Centrum Kultury odbyła się gala finałowa, a przed nią półfinał. Grand Prix festiwalu wyśpiewała 22-letnia Justyna Laskownicka z Przemyśla piosenką I will never love again.

Na eliminacje do trzeciej edycji Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Bajkowej napłynęła rekordowa liczba 850 zgłoszeń. Weryfikacja trwała trzy dni i odbyła się on-line. Wśród uczestników byli zarówno soliści, duety, jak i zespoły. Spośród 300 wybranych wykonawców do półfinału, który odbył się 29 sierpnia w BCK, zakwalifikowało się 50 integralnych uczestników, co dało w sumie ponad 100 wykonawców. Zwieńczeniem popisów konkursowych był koncert zespołu Studio Accantus, który zaśpiewał wiązankę najbardziej popularnych bajkowych piosenek.

- Przygotowanie festiwalu w tym roku było nie lada wyzwaniem - mówi Magdalena Ostrowska z Fundacji Akademia Pasji i Rozwoju, która zorganizowała festiwal. - Szczególnie przez reżim sanitarny. Podczas gali mogła być zajęta tylko połowa miejsc na widowni. Te obostrzenia były też na pewno trudne dla uczestników festiwalu. Ale ogólnie jesteśmy bardzo zadowoleni, że podjęliśmy to wyzwanie. Pierwotnie finał miał się odbyć w maju, z powodu sytuacji epidemicznej odbył się w sierpniu. Daliśmy radę – podsumowuje M. Ostrowska.

Głównym organizatorem wydarzenia jest Fundacja Akademia Pasji i Rozwoju, założona przez Małgorzatę Stasiaczek. Nagroda główna festiwalu to możliwość nagrania i współpraca z wytwórnią muzyczną Rehegoo Music Group. Partnerem wydarzenia jest miasto Bielsko-Biała.

Jury festiwalu przyznało po trzy nagrody w każdej kategorii, trzy wyróżnienia oraz nagrodę Grand Prix.
- Zadanie było trudne, a poziom młodych wykonawców bardzo wysoki i wyrównany. Jury podkreślało, że czasami dyskusje były długie – mówi M. Ostrowska.

wyniki kategoria I:
1) Magdalena Komarek
2) Paulina Knapik
3) Marika Zdolska

kategoria II:
1) Julia Mika
2) Kinga Wylęgły
3) Alicja Wróblewska

kategoria III:
1) Joanna Pytlarczyk
2) Zofia Sydor
3) Laura Górniok

kategoria IV:
1) Fama
2) Duoforte
3) Włóczykije Grupa Młodsza

kategoria V:
1) Arabeska 2
2) Duet Milenia i Ania
3) Simare

Grand Prix Festiwalu: Justyna Laskownicka
wyróżnienia: Katarzyna Kołakowska, Jonatan Koczy, Magdalena Stefanowska

ek