Saksofon w roli głównej

Saksofoniści na scenie Fot. Maria Jarzyna

W sali koncertowej Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Stanisława Moniuszki w styczniu odbył się pierwszy międzynarodowy festiwal saksofonowy - Bielsko-Biała International Saxfest pod honorowym patronatem prezydenta Bielska-Białej Jarosława Klimaszewskiego.

Pomysłodawcą i organizatorem tego festiwalu był Michał Knot, jeden z najaktywniejszych saksofonistów młodego pokolenia na świecie (rocznik 1987). Posiada dyplom ukończenia studiów trzech uczelni muzycznych: Akademii Muzycznej w Krakowie, Conservatorio Cecilia di Roma oraz Musik und Kunst Privatuniversität der Stadt Wien. W ciągu swej działalności artystycznej wystąpił 300 razy na estradach 40 krajów świata. Jest stypendystą rządu włoskiego i polskiego oraz Fundacji Gemini w Los Angeles. W Austrii, gdzie obecnie mieszka, zdobył tytuł Artysty Roku, Grand Prix podczas 12. edycji konkursu Fidelio w Wiedniu, a także promującą najwybitniejszych muzyków młodego pokolenia Nagrodę Rządu Austriackiego New Austrian Sound of Music. Michał Knot jest znakomitym absolwentem bielskiej szkoły muzycznej i to właśnie tutaj, w szkole, która dała początek jego błyskotliwej karierze, postanowił zorganizować ciekawe, międzynarodowe spotkanie mistrzów saksofonu, a także młodzieży, która wybrała grę na tym instrumencie.

Podczas trzech festiwalowych koncertów wystąpili saksofoniści z Polski, Finlandii, Hiszpanii, Włoch, Austrii oraz Stanów Zjednoczonych. Ponad 70 uczestników wzięło udział w warsztatach i orkiestrze saksofonowej prowadzonej przez prof. Larsa Mlekuscha z Uniwersytetu Muzycznego w Zurychu oraz przez prof. Pawła Gusnara z Uniwersytetu Fryderyka Chopina w Warszawie. Odbyły się prezentacje i wykłady profesorów akademickich z Polski i Europy oraz konkurs dedykowany młodym saksofonistom. Wszystkie koncerty, lekcje mistrzowskie i wykłady były otwarte dla szerokiej publiczności.

- International Saxfest 2020 zgromadził tłumy widzów. Arcymistrzowie gry na boskich saksofonach z różnych krajów i kontynentów zaprezentowali wiele aranżacji muzycznych oraz wyjątkowe konfiguracje instrumentalne, w tym utwory klasyków na gitarę i saksofon. Festiwal docenił młodych mistrzów, którzy brali udział w konkursie gry na saksofonie, przyznano liczne wyróżnienia i nagrody. Złote Ustniki-Kąski przyznało profesorskie jury z Krakowa, Katowic, Warszawy oraz tuzy muzyczne z zagranicy. Zwieńczeniem festiwalu był niedzielny wspólny występ wszystkich wykonawców energetycznej orkiestry 90 saksofonistów, który był wielopiętrowym tortem muzycznych wysublimowanych smaków intelektualnej rozkoszy, docenionym bezgranicznymi owacjami. Podbeskidzie może być dumne, że Bielsko-Biała jest niekwestionowaną Światową Stolicą Muzyki, do której przyjeżdżają luminarze doceniający wszystkie zalety mieszkańców oraz walory naszego regionu - napisał w entuzjastycznym komentarzu nasz czytelnik, określając się jako meloman.

kk