Poetycki weekend

Na zdjęciu Iwona Loranc podczas koncertu na bielskim Rynku  Na zdjęciu Iwona Loranc, fot. Lucek Cykarski/Bielskie Centrum Kultury

Klimatyczna i poetycka muzyka rozbrzmiewała w miniony weekend w Bielsku-Białej. Wszystko za sprawą Iwony Loranc i Janusza Radka. Oba koncerty odbyły się w ramach cyklu Lato z kulturą - Dumni z BB pod patronatem prezydenta Bielska-Białej Jarosława Klimaszewskiego.

Iwona Loranc wystąpiła w sobotę na Rynku. Zaprezentowany repertuar oparty był na piosenkach Marii Koterbskiej. Na Rynku zabrzmiały wszystkie największe przeboje pani Marii i kilka mniej znanych, ale znakomitych utworów, a w uzupełnieniu piosenki innych artystów bliskich sercu Iwony Loranc, na przykład Seweryna Krajewskiego. Te najbardziej znane piosenki publiczność śpiewała razem z wokalistką, której towarzyszyła grupa muzyków - Piotr Kominek, Tomek Kinecki, Marcin Żupański, Brian Bothwell i Patryk Bizukojć.
W finale, w hołdzie dla pani Marii, w niebo wzniosły się baloniki.

Dzień później, w niedzielę, w Bielskim Centrum Kultury wystąpił Janusz Radek. To znany polski wokalista i aktor teatralnych inscenizacji muzycznych. Do Bielska-Białej przyjechał z projektem Janusz Radek kameralnie.
Olbrzymia ulewa, która przeszła przez Bielsko-Białą kilka godzin przed koncertem, spowodowała konieczność przeniesienia występu Janusza Radka z Parku Słowackiego do sali Bielskiego Centrum Kultury. Przed godziną 18.00 tłumy miłośników dobrej muzyki wypełniły salę do covidowych granic możliwości. Janusz Radek zapowiadał, że na koncercie zaśpiewa przekrojowy materiał ze wszystkich swoich płyt. Występ trwał prawie dwie godziny, a publiczność burzliwymi oklaskami dziękowała za kolejne piosenki. Były ballady, skomplikowane wokalizy, a także przeboje Ewy Demarczyk (Na moście w Avignon, Groszki i Róże), Czesława Niemena (Wspomnienie). Nie zabrakło sztandarowych hitów Janusza Radka, jak Dziękuję za miłość czy Dobro. Koncert zakończyły owacje na stojąco i długie rozdawanie autografów w holu BCK.

Za tydzień kolejny koncert z cyklu Lato z kulturą - Dumni z BB. W sobotę 24 lipca o godzinie 20.00 na Rynku wystąpią: Gooral, Kamer i Wiosna.

źródło: Bielskie Centrum Kultury

oprac. ek

Na zdjęciu Janusz Radek
Na zdjęciu Janusz Radek, fot. Lucek Cykarski/Bielskie Centrum Kultury