Odznaczenia dla ludzi kultury

Wręczenie nagrody Dyrygentka Bielskiego Chóru Kameralnego Beata Borowska i starosta powiatu bielskiego Andrzej Płonka, fot. Starostwo Powiatowe w Bielsku-Białej

Muzycy z powiatu bielskiego odznaczeni przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego. Tak rozpoczęło się na dziedzińcu Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej Noworoczne Spotkanie z Twórcami i Animatorami Kultury Powiatu Bielskiego 2024.

Brązowym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis odznaczono Beatę Borowską, która 31 lat temu założyła i do tej pory prowadzi Bielski Chór Kameralny przy Bielskim Centrum Kultury. Kolejnych trzech muzyków i działaczy społecznych odebrało odznaki honorowe Zasłużony dla kultury polskiej. Byli to: Witold Osiecki i Marian Rosiek – prezes i kierownik artystyczny 40-letniego chóru Cantica z Bystrej - oraz Eugeniusz Kubat, muzyk wspierający na kontrabasie, gitarze basowej i trąbce wiele kapel góralskich i zespołów folkowych, współpracujący z zespołami regionalnymi, członek znanego zespołu Akurat.

Starosta Andrzej Płonka i przewodniczący Rady Powiatu Bielskiego Jan Borowski gratulowali 35-lecia Zespołowi Regionalnemu Jasieniczanka. Następnie w głównej roli wystąpili animatorzy kultury z gmin powiatu bielskiego: pisarze, malarze, rzeźbiarze, członkowie zespołów teatralnych, tanecznych, chórów, orkiestr i zespołów regionalnych. W sumie 25 osób odebrało nagrodę starosty.

- To ludzie, którzy sami tworzą, ale również uczą innych. Bez ich pracy u podstaw nie mielibyśmy nowych pokoleń artystów. Co więcej, te osoby organizują życie kulturalne w swoich społecznościach – mówił przewodniczący Rady Powiatu, który dobrze wie, o czym mówi. Sam bowiem jest artystą i wykładowcą – w Muzeum Historycznym wystąpił także w roli dyrygenta chóru Uniwersytetu Bielsko-Bialskiego.

Pełna lista wyróżnionych w wiadomości na stronie powiatu: https://powiat.bielsko.pl/aktualnosc-1859-starosta_bielski_uhonorowal_tworcow.html

źródło: Starostwo Powiatowe

oprac. ek

Wręczenie nagrody

 

Występ chóru
fot. Starostwo Powiatowe w Bielsku-Białej