O ESK z mieszkańcami

Spotkanie z autorami projektów fot. SC Studio

W lutym odbędą się kolejne otwarte spotkania dla mieszkańców w ramach starań Bielska-Białej o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029. Mowa o Tematycznych wtorkach i nowej serii Poznaj Projekty. Pierwsze ze spotkań już w czwartek – 1 lutego.

Wtorkowe wydarzenia zaplanowano w Biurze Informacyjnym ESK 2029 – Punkcie 11 przy ul. 11 Listopada 24 o godzinie 16.00, natomiast czwartkowe spotkania odbędą się w sali konferencyjnej Urzędu Miejskiego przy ul. ks. Stanisława Stojałowskiego 32, również o 16.00.

Tematyczne Wtorki to dyskusje dotyczące wyzwań, które stoją przed naszym miastem. Każde spotkanie poświęcone jest innemu tematowi i grupie zainteresowań. Spotkania są otwarte dla wszystkich.

6 lutego – sprawy ważne dla kobiet
13 lutego – obcokrajowcy w Bielsku-Białej (Gruzja, Bałkany, Azja i Afryka)
20 lutego – zdrowie psychiczne 27 lutego – organizacje pożytku publicznego.

Czwartkowa seria Poznaj Projekty to pomysł na przybliżenie obszernego programu roku obchodów ESK2029 – efektu pomysłów mieszkańców, ankiet, szkoleń, debat i konsultacji. Na program składa się 30 projektów. Każde spotkanie będzie poświęcone dwóm lub trzem z nich.

1 lutego bliżej poznamy projekty Historia podkoszulki i Miasto z odzysku.

Spektakle – performanse artystyczne opowiadające historię jednej koszulki/swetra/sukienki - w wykonaniu teatrów ulicznych i młodzieżowych to clou Historii podkoszulki. Co się za tym kryje? Spektakle będą przedstawiać cykl życiowy ubrań, od wyprodukowania przez noszenie po wyrzucenie ich na śmietnik. Wszystko po to, aby zwrócić uwagę na wpływ przemysłu modowego na środowisko naturalne.

Miasto z odzysku to makieta miasta z odpadów z publicznej zbiórki miejskiej. Jej konstruktorzy, pod okiem opiekunów, zmierzą się z wyzwaniami klimatycznymi, przed którymi stoją dziś miasta. Całość będzie prezentowana w formie wystawy.

Oba te projekty to splot świadomości i wiedzy. Mogą pomóc nam lepiej zrozumieć świat i jego złożoność, a zdobyta w ten sposób wiedza pozwoli przewidzieć konsekwencje naszych działań i dokonać świadomych wyborów.

1 lutego – Historia podkoszulki i Miasto z odzysku
8 lutego – Prawda subiektywna i Pralnia narracji
15 lutego – Zmysły Europy i Smaki odtworzone
22 lutego – Kształt natury i Basecamp Szyndzielnia
29 lutego – Stereotypy, Mapa wolności i Podróż w głąb.

ek