Ikary dla ludzi kultury

Statuetki Ikarów, Nagród Prezydenta Miasta Bielska-Białej w Dziedzinie Kultury i Sztuki fot. Paweł Sowa/Wydział Prasowy UMBB

11 stycznia w Bielskim Centrum Kultury odbyła się 27. gala Ikara, Nagrody Prezydenta Miasta Bielska-Białej w Dziedzinie Kultury i Sztuki. Za osiągnięcie roku 2019 cenną statuetkę otrzymali Wiesław Dziubek i Wojciech Kominiak, autorzy cieszącej się ogromną popularnością książki Bielsko-Biała i okolice w dawnej pocztówce i fotografii w czasach II wojny światowej, za dotychczasową działalność w dziedzinie kultury i sztuki Ikara otrzymał wybitny artysta plastyk Tadeusz Moskała.

Uroczyste spotkanie środowiska kultury naszego miasta oraz wielu oficjalnych gości odbyło się w nowej formule organizacyjnej, co dodało tej cyklicznej imprezie świeżości. Ceremonia uhonorowania twórców, działaczy i dobrodziejów kultury została zorganizowana w sali BCK, okraszona piosenkami Beaty Przybytek, jednej z laureatek nagrody Ikara. Prezydent Jarosław Klimaszewski podsumował dokonania miasta w dziedzinie kultury w trakcie rozmowy z prowadzącym uroczystość naczelnikiem Wydziału Kultury i Sztuki Urzędu Miejskiego Przemysławem Smyczkiem. 2019 był kolejnym rokiem obfitującym w wiele ważnych wydarzeń przygotowanych przez liczne i prężnie działające instytucje kultury, w których udział wzięło niemal pół miliona osób. Prezydent Jarosław Klimaszewski mówił o tym, że najbardziej zapadają w pamięć największe wydarzenia - duże koncerty w plenerze, festiwale, jak choćby zeszłoroczny jubileuszowy 20. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej na Podbeskidziu Sacrum in Musica czy Festiwal’90 po raz pierwszy odbywający się na Stadionie Miejskim, koncert Shaggy’ego podczas Dni Bielska-Białej, a ostatnio plenerowy koncert sylwestrowy pierwszy raz zorganizowany na placu Ratuszowym. Z każdym rokiem coraz więcej osób korzysta z bogatej oferty wydarzeń kulturalnych w Bielsku-Białej, co nas wszystkich bardzo cieszy. We wszystkich imprezach kulturalnych w mieście w zeszłym roku uczestniczyło prawie pół milina osób. Bielskie Centrum Kultury zorganizowało 200 imprez, w których uczestniczyło 120 tys. publiczności. 100 tys. widzów obejrzało spektakle Teatru Polskiego, który stał się wizytówką miasta; 70 tys. widzów oglądało spektakle Teatru Lalek Banialuka, organizatora Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Lalkarskiej. W placówkach Miejskiego Domu Kultury odbyło się 1.000 imprez z udziałem ok. 60 tys. widzów, a 5.100 osób regularnie uczestniczyło w zajęciach domów kultury. Prawie 20 tys. osób gościło w Galerii Bielskiej BWA, zaś Książnicę Beskidzką odwiedziło 44 tys. czytelników, którzy wypożyczyli 1 mln 100 tys. pozycji.

Pierwsze wyróżnienie – Dyplom Honorowy Ikara – prezydent Jarosław Klimaszewski wręczył Teresie Adamus prowadzącej z sukcesami Chór Echo, który obchodził 100-lecie swej działalności w roku 2019. Chór może poszczycić się bogatym repertuarem oraz wysokim poziomem artystycznym, który sprawia, że od lat zespół zajmuje ważne miejsce wśród polskich chórów amatorskich. Koncertował niemal w całej Europie, był laureatem wielu międzynarodowych festiwali, ma na swym koncie liczne nagrody.

– Przyszło mi w udziale prowadzić chór z wielkimi tradycjami, który rozpoczął 101. rok działalności. Zespół liczy 50 chórzystów, najstarszy ma 85 lat, najmłodszy 28. Jestem jego 16. dyrygentem, a drugą kobietą na tym stanowisku. To dla mnie wyjątkowa chwila – powiedziała Teresa Adamus.

Tytuł Dobrodzieja Kultury 2019 otrzymały firmy Aqua S.A. i FCA Poland S.A. Obie firmy od wielu lat wspierają finansowo organizację miejskich imprez kulturalnych. W ubiegłym roku były głównymi sponsorami 20. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej na Podbeskidziu Sacrum in Musica oraz 24. Festiwalu Kompozytorów Polskich im. prof. Henryka Mikołaja Góreckiego. Wsparły również finansowo organizację 17. Jazzowej Jesieni w Bielsku-Białej im. Tomasza Stańko, a także sponsorowały koncerty podczas dorocznych Dni Bielska-Białej. Obie firmy otrzymały wraz z dyplomami obrazy bielskich artystów - Teresy Sztwiertni i Mateusza Taranowskiego.

Nominacje do nagrody prezydenta miasta w dziedzinie kultury i sztuki Ikar za wybitne osiągnięcia kulturalne w roku 2019 otrzymali: Marta Gzowska-Sawicka - aktorka Teatru Polskiego obdarzona wyrazistą osobowością sceniczną i nieprzeciętnym talentem wokalnym za wybitne kreacje – w tym w ostatnim sezonie za rolę Wolanda w Mistrzu i Małgorzacie; Waldemar Lesiak – absolwent Wydziału Architektury Wnętrz Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, od 1979 roku członek Związku Polskich Artystów Plastyków, autor wystawy Proste formy eksponowanej w Muzeum Historycznym w Bielsku-Białej - Starej Fabryce w roku 2019, która stała się wyjątkowym wydarzeniem odbijającym się szerokim echem w całym świecie artystycznym; Piotr Wisła – artysta plastyk zajmujący się grafiką użytkową, rysunkiem i malarstwem, autor wielu projektów i realizacji z dziedziny plakatu, książki, identyfikacji wizualnych wydarzeń artystycznych, a w 2019 r. autor wystawy w Galerii Starej Fabryki Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej zatytułowanej Osobna pora. Nominację otrzymali również Wiesław Dziubek i Wojciech Kominiak, autorzy książki Bielsko-Biała i okolice w dawnej pocztówce i fotografii w czasach II wojny światowej wydanej z okazji 80. rocznicy wybuchu wojny, która jest kolejną ważną pozycją dokumentującą trudną i skomplikowaną historię naszego miasta, a została bardzo gorąco przyjęta przez czytelników. Nominację odebrał Wiesław Dziubek, pod nieobecność drugiego z autorów. Odebrał też statuetkę Ikara, bo to właśnie ta para autorów otrzymała najcenniejsze wyróżnienie.

– Szok i zaskoczenie. Jestem mile zaskoczony, zszokowany – przyznał szczerze Wiesław Dziubek, tłumacząc nieobecność kolegi wcześniej zaplanowanym wyjazdem. Podziękował kapitule, prezydentowi Jarosławowi Klimaszewskiemu oraz zastępcy Adamowi Ruśniakowi, a także wszystkim osobom, które przyczyniły się do powstania albumu. Powstawał on 3,5 roku, wymagał wielu godzin pracy. – Satysfakcja jest bardzo duża, a więc i motywacja do dalszej pracy. Książka, za którą otrzymaliśmy Ikara, miała już dodruk, a i ten jest na wyczerpaniu. To trzecia część historycznego cyklu, teraz przyszła kolej na czasy PRL. I już toczą się rozmowy na ten temat – powiedział nam podczas przerwy Wiesław Dziubek.

Nominacje za dotychczasową wybitną działalność w dziedzinie kultury i sztuki otrzymali: Małgorzata Słonka - polonistka, filmoznawczyni, od wielu lat związana z Regionalnym Ośrodkiem Kultury w Bielsku-Białej, autorka wielu wydawnictw i redaktorka znaczących pozycji książkowych, od kilkunastu lat redaktor naczelny kwartalnika Relacje-Interpretacje, sekretarz Międzynarodowej Rady Artystycznej podczas Międzynarodowych Spotkań Folklorystycznych, autorka wielu wydawnictw promujących Tydzień Kultury Beskidzkiej, członkini Rady Programowej serii wydawniczej Biblioteka Bielska-Białej; Tadeusz Moskała - artysta plastyk, członek Stowarzyszenia Międzynarodowe Triennale Grafiki w Krakowie, członek i działacz Związku Polskich Artystów Plastyków, autor znaków firmowych, medali okolicznościowych, odznak oraz wielkopowierzchniowych ceramicznych płaskorzeźb, laureat kilkudziesięciu nagród i wyróżnień w międzynarodowych konkursach, nominowany do Ikara 2008, 2017 i 2018; Zbigniew Micherdziński – wieloletni pracownik Regionalnego Ośrodka Kultury w Bielsku-Białej i kierownik Galerii Sztuki ROK promującej polską sztukę, kurator większości wystaw zorganizowanych w tej galerii, w tym ekspozycji unikatowej w skali kraju sztuki ludowej, współtwórca Beskidzkiego Centrum Zabawkarstwa Ludowego oraz Beskidzkiej Szkoły Folkloru, propagator tradycji i dziedzictwa kulturowego, nominowany do Ikara 2010.

Ikara za dotyczasową działalność w dziedzinie kultury i sztuki odebrał z rąk prezydenta Jarosława Klimaszewskiego Tadeusz Moskała.

– Jest to wybitny rok, w którym aż trzech artstów plastyków zostało nominowanych. Gratuluję moim kolegom i dziękuję za to wyróżnienie - powiedział laureat.

Kapituła nagrody obradowała tym razem pod kierunkiem prof. Michała Klisia, autorem statuetki Ikara jest światowej sławy rzeźbiarz, bielszczanin Bronisław Krzysztof.

– Kapituła miała tym razem absolutną wolność, nie ingerowałem w jej wybory – zapewnił Jarosław Klimaszewski, składając życzenia twórcom kultury na rozpoczynający się rok.

Biskup diecezji bielsko-żywieckiej Kościoła rzymskokatolickiego Roman Pindel przytoczył tekst Jarosława Iwaszkiewicza napisany po wyborze Karola Wojtyły na papieża, w którym autor nazwał to wydarzenie ważnym dla promocji kultury polskiej.

Po przerwie rozpoczął się koncert dedykowany przez prezydenta miasta wszystkim ludziom kultury i sztuki. Wystąpił Janoska Ensemble, kwartet wiedeńskich wirtuozów (pochodzących z Bratysławy), który zaprezentował najwyższy poziom umiejętności muzycznych i improwizatorskich. Znakomitym muzykom z powodzeniem towarzyszyła Bielska Orkiestra Kameralna. Całością dyrygował Adam Banaszak. Niezwykły koncert zakończył się bisami i owacjami na stojąco.

Katarzyna Kucybała

mówi prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski: Od lat jesteśmy wiodącym ośrodkiem kulturalnym w całym naszym regionie, a kultura – w naszym mieście i nie tylko - świadczy o duchu miasta; uwrażliwianie społeczeństwa na piękno, sztukę, dzięki którym stajemy się lepszymi ludźmi, a takich potrzeba nam w dzisiejszych czasach. Mnogość imprez i propozycji dla mieszkańców i gości jest duża, bo staramy się sprostać wszystkim oczekiwaniom. Chcemy w mieście tworzyć dobry klimat dla kultury, mam nadzieję, że rok 2020 będzie pod tym względem równie pomyślny jak 2019. Na pewno odbędą się wszystkie nasze festiwale, przygotowujemy kolejny Międzynarodowy Festiwal Sztuki Lalkarskiej. Będziemy się wsłuchiwać w głosy naszego środowiska, twórców, a przede wszystkim mieszkańców i odpowiadać na ich zapotrzebowanie w dziedzinie kultury. Na pewno będziemy mieli czego posłuchać, co zobaczyć, czym się wzruszyć. Kultura jest dla Bielska-Białej bardzo ważna również dlatego, że jest jego znakomitą promocją.

Ikarowa statystyka nagrodzeni Ikarem:     58
nominowani do nagrody: 205
tytuły Dobrodzieja Kultury: 42
wyróżnienia i dyplomy: 42
złożone wnioski o przyznanie nagrody: 605