#GreenFilmTourism

na zdjęciu banne

Bardzo ciekawy projekt realizuje Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. w Bielsku-Białej. Mowa o #GreenFilmTourism. Inicjatywa promuje turystykę filmową, czyli podróż do miejsc na pograniczu polsko-słowackim, gdzie powstały zdjęcia do filmów i seriali.

Dla turysty filmowego celem jest podróżowanie szlakiem bohaterów filmowych, w tym dotarcie do miejsc akcji ulubionych lub znanych filmów i seriali, doświadczenie ich atmosfery, zwiedzenie uwiecznionych w filmie obiektów oraz często wykonanie pamiątkowego zdjęcia w miejscu kręcenia konkretnej sceny. Ten sposób spędzania wolnego czasu stanowi nieograniczone źródło podróżniczych inspiracji, a także wyjątkową okazję, by poznać szczegóły realizowanych produkcji filmowych, serialowych i telewizyjnych oraz miejsca, które były tłem ich akcji.

Działania zaplanowane w projekcie będą sprzyjać rozwojowi turystyki filmowej i wykorzystaniu dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego regionu pogranicza polsko-słowackiego.

Właśnie ukazał się pierwszy numer newslettera, w którym opisane są szczegóły projektu. Można go znaleźć pod adresem: https://arrsa.pl/pl/aktualnosci/717-greenfilmtourism-turystyka-filmowa.html.

Dowiemy się z niego między innymi tego, że w regionie śląskim do tej pory nakręcono 36 filmów fabularnych, 2 seriale, 9 dokumentów i 411 animacji, co daje razem 458 obrazów. Naobszarze całego pogranicza polsko-słowackiego powstawało ponad 1.000 filmów. Odkąd filmowcy dostrzegli potencjał tego obszaru i zaczęły tu powstawać znane z ekranów kin filmy, także turystyka filmowa rozwija się tu prężniej. A może być jeszcze lepiej. I to właśnie za sprawą #GreenFilmTourism.

W ramach projektu powstanie bowiem internetowy portal wiedzy wraz z bazami danych na temat filmowego dziedzictwa, wytyczony i zaprezentowany zostanie za pomocą cyfrowej mapy transgraniczny szlak filmowego dziedzictwa, uwzględniający interesujące miejsca i inspiracje filmowe, przeprowadzona zostanie szeroka kampania edukacyjno-informacyjna (seminaria, spotkania branżowe, wizyty studyjne, media społecznościowe, gra planszowa) oraz opracowane zostaną rekomendowane rozwiązania proekologiczne dla przyszłych produkcji filmowych (przewodnik, warsztaty).

Z początkiem roku 2021 zespół GreenFilmTourism rozpoczął badania nad potencjałem dziedzictwa filmowego polsko-słowackiego pogranicza objętego programem Interreg PL-SK. Wstępnie wytypowano 1.012 filmów do dalszych prac. Dokonano wstępnego podziału na regiony i rodzaje powstałych produkcji filmowych.

GreenFilmTourism jest realizowany przez sześciu partnerów z Polski i Słowacji. To Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. w Bielsku-Białej, Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. w Rzeszowie, Podkarpacka Komisja Filmowa przy Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie, Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu, Innowacyjne Centrum Partnerskie w Preszowie i Regionalne Centrum Doradztwa i Informacji Preszów.

Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Interreg V-A Polska-Słowacja 2014-2020.

oprac. ek