Gaude Cantem

Na zdjęciu jeden z chórów fot. Paweł Sowa / Wydział Prasowy UMBB

Po raz siedemnasty 13-16 października odbywa się Międzynarodowy Festiwal Chórów Gaude Cantem im. Kazimierza Fobera. To już druga edycja wydarzenia, która nominuje zdobywcę Grand Prix Festiwalu do udziału w Grand Prix Polskiej Chóralistyki im. Stefana Stuligrosza w Poznaniu.

Historia imprezy jest jednak dłuższa i sięga roku 1996. Wtedy właśnie Gaude Cantem został zorganizowany po raz pierwszy w Oświęcimiu, jako najważniejszy w roku przegląd zespołów śpiewaczych skupionych w Bielskim Oddziale Polskiego Związku Chórów i Orkiestr. Ta właśnie organizacja wraz z Regionalnym Ośrodkiem Kultury w Bielsku-Białej to niezmiennie, od początku po dziś, główni organizatorzy festiwalu. Świadectwem pamięci o tamtych pierwszych latach, a nade wszystko wyrazem szacunku dla Kazimierza Fobera, nieżyjącego już współtwórcy przeglądu, wówczas prezesa oddziału PZChiO w Bielsku-Białej, jest nadanie imprezie jego imienia. Miejscem trzech pierwszych edycji (1996-1998) był Oświęcim. Później impreza została przeniesiona do Bielska-Białej i tu pozostała już na stałe.

Od 2005 roku, kiedy to po kilku latach przerwy ponownie zaczęto zapraszać zespoły zagraniczne, w imprezie wzięły udział 282 chóry z Czech, Łotwy, Macedonii, Niemiec, Słowacji, Słowenii, Węgier, Włoch, Rosji, Estonii, Cypru i Polski.

W programie tegorocznego festiwalu znajdują się: warsztaty chóralne, seminarium dla dyrygentów chórów, konkurs chóralny, Przegląd Chórów Seniora skierowany do zespołów, w których składzie min. 30 procent stanowią osoby w wieku 60+ oraz koncerty festiwalowe organizowane w Bielsku-Białej i miejscowościach powiatu bielskiego, cieszyńskiego i pszczyńskiego.

Tegoroczny festiwal zaczął się 13 października w Gminnym Ośrodku Kultury w Jasienicy, filia w Mazańcowicach, gdzie do wieczora odbywają się warsztaty chóralne i seminarium dla dyrygentów. 14 października w Mazańcowicach odbędzie się kontynuacja warsztatów. Tego samego dnia wieczorem zaplanowano koncert inauguracyjny festiwalu w kościół pw. Jezusa Chrystusa Odkupiciela Człowieka w Bielsku-Białej. Początek tego wydarzenia o godzinie 19.00. 15 października w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych w Bielsku-Białej o godzinie 11.00 odbędzie się konkurs - Przegląd Chórów Seniora, przesłuchania konkursowe – konkurs główny i seminarium dla dyrygentów.

Koncerty festiwalowe tegorocznego festiwalu zaplanowano w Bielsku-Białej, Mazańcowicach, Kozach i Bystrej. Szczegóły można znaleźć na stronie internetowej http://www.gaudecantem.pl/.

16 października w ewangelickim kościele Zbawiciela w Bielsku-Białej o godzinie 13.00 festiwal zakończy koncert finałowy, a wraz z nim ogłoszenie wyników i koncert laureatów.

oprac. ek

 

plakat