Bielsko było w Chinach

 45-lecie istnienia Zespołu Pieśni i Tańca Bielsko fot. Kamil Sznidla

Podróżą do kraju środka uczcił 45-lecie istnienia Zespół Pieśni i Tańca Bielsko – drugi  z bielskich zespołów folklorystycznych. Młodzi artyści z Bielskiego Centrum Kultury promowali polski folklor na międzynarodowych targach kwiatów w Chinach EXPO 2019.

Do wyjazdu do Pekinu zespół przygotowywał się przez dwa lata. Ponieważ artyści tworzący ten zespół to w większości uczniowie i studenci, zdecydowano się na wyjazd w czerwcu, tuż po koncercie z okazji 45-lecia. Zespół występował na międzynarodowych targach kwiatów w Chinach EXPO 2019. Bielszczanie zostali tam bardzo mile przyjęci, udało im się także zobaczyć wiele atrakcji – np. Zakazane Miasto czy Wielki Mur Chiński.

Zespół Pieśni i Tańca Bielsko pracuje w dwóch łączących się z sobą formach – zespołu folklorystycznego prezentującego artystycznie opracowane tańce regionalne i z całej Polski oraz Bielskiej Estrady wykraczającej poza polską kulturę ludową. Dzięki bogatemu kostiumarium zespół może wykonywać polskie tańce narodowe – takie jak polonez, mazur, kujawiak, oberek i krakowiak; a także tańce regionalne – górali śląskich, żywieckich i cieszyńskich oraz tańce lubelskie, rzeszowskie, sądeckie i śląskie. Bielska Estrada tworzy ciekawe widowisko pełne tańca, śpiewu, radości. Pojawiające się w nim tańce ludowe z różnych stron świata są przetworzone stylistycznie na potrzeby koncertów estradowych, podobnie estradowo przetworzone są kostiumy artystów. Najmłodsi tancerze w 100-osobowym zespole mają 6 lat, a najstarsi są uczniami, studentami, dorosłymi osobami. Grupę reprezentacyjną tworzy 34 artystów, razem z Kapelą jest ich 40 osób. Mają od 14 do 30 lat.

– Nie ma u nas ograniczeń wiekowych, staram się, żeby w zespole byli ludzi młodzi i nieco starsi – mówi szefowa zespołu Bożena Bieńczyk. Na pytanie, jak udaje się jej przyciągnąć tak wiele młodych osób do zespołu folklorystycznego, w czasach gdy młodzież mało interesują się kulturą ludową, odpowiada: – Zrobiliśmy anonimową ankietę wśród członków zespołu. Jest kilka aspektów, które sprawiają, że młodzież chce w nim być. Istnieje grupa osób, które pasjonują się tańcem, szukają kontaktu z innymi gatunkami niż taniec współczesny. Druga grupa lubi zdobywać doświadczenia na festiwalach międzynarodowych, gdzie organizowane są warsztaty z tańców regionalnych; byliśmy na takich warsztatach m.in. w Meksyku, USA, Turcji czy w Chinach. Trzecia kategoria to pasjonaci, którzy obok tańca cenią sobie bycie w grupie, spotykanie nowych ludzi, zawieranie przyjaźni, wspólne poznawanie świata, a to oferuje im zespół. Zwiedzają świat, poznają go z innej perspektywy niż turystyczna. Nikt z okna hotelu nie zobaczy tego, co widzimy my, mieszkając podczas wyjazdów u rodzin. Spotykamy się ze zwykłymi ludźmi, poznajemy ich kulturę, zwyczaje, kuchnię, uczestniczymy w warsztatach z innymi zespołami. Wymieniamy się doświadczeniami, rodzą się przyjaźnie, uczucia… Są odwiedziny, rewizyty, do nas też wiele osób przyjeżdża. Młodzież przez cały rok czeka na te wyjazdy, pytają dokąd pojedziemy następnym razem. Fenomenem jest ujarzmienie takiego żywiołu, jakim jest setka młodych ludzi i doprowadzenie jej do wymaganej w zespole dyscypliny. W Bielsku wszystko działa, jak w szwajcarskim zegarku, a pogodzenie nauki z pracą – bo większość członków zespołu uczy się i pracuje – i zajęciami w zespole stanowi duże wyzwanie. Poza tym nie mają już czasu na nic.

Zespół jest członkiem CIOFF – Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej. Dwukrotnie program prezentowany przez zespół Bielsko uzyskał rekomendację CIOFF pozwalającą na występy bielskiego zespołu na festiwalach organizowanych w ramach tego stowarzyszenia na całym świecie. CIOFF oferuje także możliwość udział w szkoleniach, konferencjach czy warsztatach. Wielką pomocą zespołowi służy Stowarzyszenie Miłośników Zespołu Pieśni i Tańca Bielsko z prezesem Wiesławem Strzelczykiem. Pracujące w stowarzyszeniu osoby nie otrzymują żadnych uposażeń, nie wyjeżdżają z zespołem na festiwale, a jedynie z dużym zaangażowaniem pracują na rzecz zespołu. Możliwość uzyskiwania przez to stowarzyszenia 1 procenta odpisu podatkowego bardzo poprawiło kondycję finansową zespołu, co pozwala na pokrycie kosztów związanych z wyjazdami, zwłaszcza tymi za granicę.

wag