Banialuka zaprezentuje spektakl on-line

Na zdjęciu scena ze spektaklu Ballady i Romanse fot. Agnieszka Morcinek-Kliś

Po raz pierwszy Teatr Lalek Banialuka postanowił zaprezentować swój spektakl on-line. Na koniec cyklu spotkań z literaturą romantyzmu Banialuka. Lektury do matury zobaczymy spektakl Ballady i romanse wg Adama Mickiewicza. Propozycją Banialuki dla młodszych dzieci jest program internetowy Banialuka. Klub małego rzemieślnika.

- Drodzy maturzyści oraz widzowie Teatru Lalek Banialuka, już dziś zapraszamy na wyjątkowy spektakl naszego teatru! Niech wasze domowe fotele choć na chwilę staną się namiastką Banialukowej widowni. Choć to inny rodzaj magii, to jednak postanowiliśmy po raz pierwszy w historii naszych teatralnych spotkań z widzem uwolnić z archiwum teatru przedstawienie i dać mu drugie życie w świecie wirtualnym. Okazja jest ku temu wyjątkowa, ponieważ kończymy kolejny cykl naszych spotkań z programem Banialuka. Lektury do matury i żegnamy się z wybitną twórczością Adama Mickiewicza. Niech spektakl Ballady i romanse wypełni lukę tym wszystkim maturzystom, którzy nie mogli zawitać w mury naszego teatru – zachęca Katarzyna Dendys-Kosecka z Banialuki.

Ballady i romanse w inscenizacji Pawła Aignera to zaskakujące i wielobarwne widowisko, które ukazuje jedno z najważniejszych dzieł literatury polskiej z niemałym dystansem i poczuciem humoru. Spektakl będzie dostępny na kanale You Tube Banialuki oraz na profilu FB. Link do spektaklu będzie aktywny od 5 maja od godz. 19.00 przez 48 godzin. Powtórka wspólnego oglądania przedstawienia 9 maja o godz. 19.00. Będzie to bonus dla wszystkich, którzy chcieli, a nie zdążyli do teatru na czas.

Lektury do matury
Przypomnijmy, że drugą część programu Banialuka. Lektury do matury - dedykowaną tegorocznym maturzystom i miłośnikom literatury oraz poezji - można znaleźć na Facebooku Teatru Lalek Banialuka codziennie, od 20 kwietnia do 4 maja, o godzinie 19.00. Wszystkie odcinki archiwizowane są na stronie teatru oraz kanale YouTube.
Banialuka zapowiada na swoim profilu FB: Zwrócimy uwagę na życie wewnętrzne człowieka. Na jego duchowość, uczucia, emocje, na odrębność jednostki ludzkiej, jej odmienność i indywidualność. Skupimy się na genialnej twórczości Adama Mickiewicza, który - wydając w roku 1822 w Wilnie swój debiutancki tomik Ballady i romanse - korzystał z twórczości niemieckich preromantyków: Schillera, Goethego i Bürgera. Dlatego też symbolicznie nasz program rozpoczniemy od czytania Króla Olch Johanna Wolfganga Goethego w wykonaniu Marii Byrskiej, a zamkniemy cykl prekursorską balladą romantyczną Lenora Gottfrieda Augusta Bürgera (powstałą w 1774 roku) w interpretacji Dagmary Włoszek-Rabskiej. W naszym ujęciu to zakończenie będzie niespodzianką. Następnie spotkamy się ponownie z wszystkimi artystami naszego teatru oraz samym Mickiewiczem. Całość programu zakończy spektakl Ballady i romanse zrealizowany w Teatrze Lalek Banialuka w reżyserii Pawła Aignera.
W czytaniach biorą udział aktorzy: Małgorzata Bulska, Maria Byrska, Dominika Kaczmarek, Magdalena Obidowska, Katarzyna Pohl, Barbara Rau, Lucyna Sypniewska, Dagmara Włoszek-Rabska, Władysław Aniszewski, Konrad Ignatowski, Adam Milewski, Włodzimierz Pohl, Ziemowit Ptaszkowski, Radowsław Sadowski, Tomasz Sylwestrzak, Ryszard Sypniewski i Piotr Tomaszewski. Program przygotowali: Katarzyna Dendys-Kosecka i Rafał Sakowski.

https://www.banialuka.pl/
https://www.facebook.com/Teatr.Lalek.Banialuka

Stwórz swój teatr w domu!
Drugi program internetowy Teatru Lalek Banialuka - Banialuka. Klub małego rzemieślnika - adresowany jest do dzieci - tych mniejszych (4-6 lat) oraz tych większych (7-10 lat). Pracownicy teatru - plastyczki, krawcowe, rzeźbiarze i stolarze - odkrywają tajemnice przeistaczania różnych prozaicznych i często na pozór zbędnych przedmiotów domowych w prawdziwą teatralną magię.

Do udziału w programie zostali zaproszeni Małgorzata Jankowska, Krystyna Nikiel, Joanna Bogacz-Lisicka, Grzegorz Sowa oraz Robert Marciniak. To dzięki nim w domowym zaciszu najmłodsi widzowie Banialuki budują prawdziwie magiczne przedmioty, swój własny teatr.

- Zajęcia majsterkowania były niegdyś w szkołach obowiązkowe, będąc niezbędnym narzędziem rozwijania umiejętności manualnych, koncentracji, cierpliwości, a przede wszystkim wyobraźni i samodzielności. Dziś w cyklicznym programie Klub małego rzemieślnika zajęcia te powracają w wielkim stylu. Mamy nadzieję, że pokolenia, które pamiętają ZPT (zajęcia praktyczno-techniczne) chętnie podejmą wyzwanie i zabiorą swoje dzieci do tajemniczej krainy majsterkowania – zachęca Katarzyna Dendys-Kosecka. - Mnóstwo codziennych czynności przeniosło się teraz do Internetu. Czas epidemii to czas wirtualny. Chcemy w tej nowej, trudnej rzeczywistości dać jednak dzieciom coś pozytywnego. Z naszym teatrem kreatywne korzystanie z Internetu jest naprawdę możliwe! Pamiętajmy jednak o bezpieczeństwie. Dlatego bardzo ważne jest, aby jak najwięcej prac wykonywać własnoręcznie pod czujnym okiem rodzica - dodaje.

Program Banialuka. Klub małego rzemieślnika można znaleźć na profilu FB Banialuki w poniedziałki, środy i piątki o godzinie 10.00. Wszystkie odcinki archiwizowane są na stronie teatru https://www.banialuka.pl/ w zakładce Aktualności oraz kanale YouTube.

https://www.youtube.com/watch?v=LIfXRfkHSlc&t=473s
https://www.youtube.com/watch?v=xNAr3bdf8Rw&t=119s
https://www.youtube.com/watch?v=De62yPY4gss&t=195s
https://www.youtube.com/watch?v=c15ntMgpRWs&t=75s