
Kilkudziesięcioro adeptów Bielskiej Szkoły Aktorskiej im. Agnieszki Osieckiej bierze udział w najnowszym spektaklu BSA – Romeo i Julia. Co nas kusi? w reżyserii Agnieszki Szulakowskiej. Historię wielkiej i tragicznej miłości pożyczył od Szekspira, ale napisał po swojemu, dramaturg Artur Pałyga.
Pytanie: czym jest miłość? po raz pierwszy zadaje widzom w Galerii Bielskiej BWA, gdzie rozgrywa się prolog spektaklu, pewien bezrobotny lovecoach. Potem, wyposażona w sławiące i promujące miłość transparenty, parada publiczności przechodzi ulicą Adama Mickiewicza na dziedziniec Willi Sixta i dalej do jej wnętrza.
Jednak stylowa sceneria zabytku jest tylko scenerią. Miejsce na nienawiść znajdzie się przecież wszędzie. Wewnętrzny czas spektaklu to ledwie wczoraj, zamiast Werony, Montekich i Kapuletów - mamy Bielsko-Białą, Zaczipowanych i Foliarzy. Romea i Julię – parę współczesnych nastolatków uwięzionych w pandemicznym czasie, niepewnych, w co wierzyć, czemu i komu ufać (dorośli!), co jest naprawdę, a co tylko udaje, że jest - mniej obchodzi ta rzekomo Istotna Różnica, bardziej – jak wbrew czy pomimo niej – być i kochać.
Ale tu do głosu dochodzi świat i próbuje rzecz załatwić po swojemu. Merkucjo i Tybalt giną, jak u Szekspira – głupio, niepotrzebnie i nieuchronnie.
Jak się przytulić do kogoś, kto zabił mojego brata? Jak się przytulić do kogoś, komu się brata zabiło? (...) Czy trzeba zupełnie wbrew światu całkiem zapomnieć, kim jesteś, żeby się dało przytulić? Czy trzeba zapomnieć imiona? Pamiętać tylko to jedno? Że kocham i jestem kochany. Że kocham i jestem kochana. Że wiem, to co wiem i już. Że to jest wbrew wszystkiemu i potężniejsze niż wszystko. Że to jest niespotykane w tym świecie dziwowisko. (...)
Iskra może się tak rozdmuchać, że spali ten świat, kochanie. Ale ja nie chcę go spalić, bo to jest świat, w którym jesteś. I nie znam innego świata, w którym jesteś. Czy jest inny świat? To ja poproszę – mówią Julie.
Jak to się kończy – zobaczcie. Do zobaczenia jest naprawdę wiele.
Imponuje w spektaklu aktorska dojrzałość pary głównych bohaterów (Katarzyna Żbel!!! i Dawid Jurczak). Ich dochodzenie do najprostszej prawdy o miłości odbywa się na oczach widzów tak naturalnie, jakby nie mówili Cudzym Tekstem, choć to przecież on ich niesie. Scena balkonowo-ślubna, ze znakomitym udziałem aktorki Teatru Polskiego Jadwigi Grygierczyk, ma w sobie czystość i siłę, której czasem próżno szukać w produkcjach zawodowych teatrów.
Rozkoszne są Żuczki, klasyczne szekspirowskie interludium w cukierkowo-serduszkowej oprawie, mocno kojarzące się zwłaszcza ze Snem nocy letniej. Daje oddech i pozwala wyeksponować innych młodych aktorów - których w sumie pojawia się na różnych scenach Romea i Julii bardzo wielu – i wszyscy są potrzebni, wszyscy wnoszą znaczenia. Jak choćby w niemal kończącej spektakl Litanii pragnień, kiedy dziewczyny - właściwie jeszcze dziewczynki – wykrzykują życiu, czego by od niego chciały.
Ogarnąć tyloelementową całość, zrobić z niej prawdziwy teatr z całym bogactwem znaczeń, teatr, do którego słowo amatorski odnosi się tylko w swoim podstawowym zakresie (amator znaczy miłujący, zakochany) – to mistrzostwo świata, pani reżyser.
twórcy:
tekst – Artur Pałyga
reżyseria – Agnieszka Szulakowska
kostiumy - Victor de Baumont
scenografia - Anna Motyka-Kupczak
aktorzy:
Julia - Katarzyna Żbel
Romeo - Dawid Jurczak
Marta Laurenty - Jadwiga Grygierczyk
Merkucjo - Kacper Kozik
Tybalt - Dawid Trojanowicz
Benvolio - Krystian Kubinek
Samson - Maksymilian Bednarczyk
Grzegorz - Krzysztof Żmij
Abraham - Filip Siatkowski
Salvatore - Kamil Zakaszewski
Love coach - Jakub Majdak
Urocza asystentka - Zuzanna Urbaniec
Recytatorka - Katarzyna Terpilowska
Rozhulanki - Róża Bednarczyk, Sandra Kupczak, Amelia Ruśniak, Antonina Ruśniak
Ochrona - Elena Karatnik, Maria Urbaniec, Karol Przyczyna
Baltazar- Mateusz Paszek
Żuczki - Natalia Bień, Lena Savchuk, Zuzanna Czarnecka, Krzysztof Żmij, Maksymilian Bednarczyk, Dawid Trojanowicz, Filip Siatkowski, Mateusz Paszek
Animatorki - Aleksandra Huczek, Ewelina Bryja, Katarzyna Żbel
Julie - Aleksandra Huczek, Natalia Bień, Daria Połeć, Angelika Moczała, Laura Skupień, Ewelina Bryja, Lena Savchuk, Zofia Grocka, Zuzanna Czarnecka
Trębacz - Jakub Rompalski
Litania pragnień - Róża Bednarczyk, Emilia Czech, Laura Gibas, Milena Gibas, Elena Karatnik, Natasza Kubica, Sandra Kupczak, Filip Lukas, Radika Machalica, Aleksandra Pancerz, Karol Przyczyna, Wiktoria Raczyńska, Amelia Ruśniak, Antonina Ruśniak, Martyna Smoczyńska, Roksana Smoczyńska, Liliana Szatkowska, Maria Urbaniec, Liliana Wątor, Zuzanna Zboralska
Gang - Dominik Grzelak, Kamil Zakaszewski, Aleksander Szewczyk
Druhny- Julia Dwornik, Jaśmina Kościuszko, Kinga Kwaśny, Marta Sojka
i inni.
W lipcu spektakl Romeo i Julia. Co nas kusi? zostanie pokazany dwa razy – 18 i 19 lipca o godz. 20.00. Bilety w cenie 40 zł można rezerwować pod nr tel. 883313533.