100 lat śpiewa już Chór Echo

Chór Echo fot. Tomasz Wiśniewski

Jubileuszowy i bardzo uroczysty koncert z okazji 100-lecia Chóru Echo odbył się 25 stycznia w Domu Muzyki Bielskiego Centrum Kultury. Wśród licznych gości reprezentujących władze państwowe i samorządowe nie zabrakło prezydenta miasta Jarosława Klimaszewskiego, który gratulował zespołowi wieloletniej działalności i składał życzenia na dalsze lata, podkreślając, że miasto jest dumne z Echa promującego je za granicami.

Podczas uroczystości w BCK wręczono liczne odznaczenia. Złotą Odznakę Honorową Za zasługi dla województwa śląskiego otrzymał cały Chór Echo i Dorota Kubiak, Srebrne Odznaki Honorowe Za zasługi dla województwa śląskiego otrzymali Teresa Adamus, Bogdan Desoń i Tadeusz Ergietowski. Polski Związek Chórów i Orkiestr przyznał odznaki honorowe - Złotą z Brylantem otrzymali Chór Echo, Antoni Bułka, Tadeusz Ergietowski, Dorota Kubiak; Złotą z Wieńcem Laurowym - prowadząca chór Teresa Adamus, Czesław Gunia, Stanisław Jagiełło, Kazimierz Januszek, Andrzej Knips, Wiesława Kobiela, Irena Lęcznar, Zdzisław Mróz, Maria Pach, Bożena Szatan-Fedko, Włodzimierz Torczewski, Eugeniusz Wojciech, Sylwia Wyroba. Przyznano też siedem Złotych, siedem Srebrnych i pięć Brązowych Odznak Honorowych Polskiego Związku Chórów i Orkiestr.

Goście i widzowie wysłuchali pięknego programu, w którym nie zabrakło kolęd zaśpiewanych wspólnie z byłymi już chórzystami. W drugiej części jubileuszowego spotkania na piętrze BCK nadal składano gratulacje, wspominano minione lata, czemu służyła przygotowana z tej okazji wystawa, a także częstowano jubileuszowym tortem. To były piękne setne urodziny chóralnej społeczności.

historia
Chór Echo założył w roku 1919 i prowadził Augustyn Kubica. Zespół powstał z dwóch polskich chórów działających równolegle w dwóch szkołach - męskiego w Szkole Przemysłowej i żeńskiego e Szkole Ludowej. W roku 1920 w hotelu Prezydent odbył się jego pierwszy koncert. Wielkim sukcesem okazało się wystawienie wraz z Operą Warszawską Halki w Teatrze Polskim w roku 1936. Chórem dyrygował wtedy Józef Gabzdyl. Ostatnią próbę w 1939 r. chór miał 1 września, a w 1945 jego przerzedzony skład spotkał się już w marcu. Rok później znów udało się wystawić Halkę. Jej kolejna premiera - po trudnych latach - odbyła się w 1958 r. z udziałem Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Cieszyńskiej oraz artystów Opery Bytomskiej. W 1949 wystawiono inną operę S. Moniuszki Flis. Kłopoty finansowe doprowadziły do rocznego zawieszenia działalności zespołu, ale już od 1966 r. grupa działaczy z Józefem Wróblem na czele reaktywowała Echo. Kierowanie chórem powierzono Elżbiecie Baczyńskiej.
Wyraźnym przełomem w historii zespołu było objęcie dyrygentury przez Piotra Jakóbca w roku 1970. W kolejnym roku Echo trafiło pod skrzydła Domu Kultury Włókniarzy i z powodzeniem zostaje tam do dziś. Stały opiekun zapewnił chórowi dobre warunki pracy i możliwość wyjazdów na występy, a zespół pracował rzetelnie nad poszerzeniem repertuaru i poziomem wykonawczym.
Na 55-lecie, czyli w 1974 r. chór zdobył II miejsce na Ogólnopolskim Festiwalu Pieśni Partyzanckiej w Kraśniku. Do 2006 roku funkcję II dyrygenta pełniła Małgorzata Lubicka, roku 2011 kierownictwo zespołu przejęła śpiewająca w chórze od 1985 r. Teresa Adamus, a emisją głosu zajął się Bogdan Desoń. Chór osiągnął wysoki poziom wykonawczy. Zdobywał coraz to wyższe lokaty na festiwalach, w konkursach i przeglądach. Były to - l nagroda na 9. Ogólnopolskim Festiwalu Pieśni o Morzu Wejherowie w roku 1983, Złota Odznaka z Wieńcem Laurowym Polskiego Związku Chórów i Orkiestr, dyplom honorowy Ikara 2005, l na­groda na 20. Ogólnopolskim Festiwalu Pieśni o Morzu w Wejherowie w roku 2006. Echo wiele razy wyjeżdżało na koncerty zagraniczne, nawiązało liczne kontakty i przyjaźnie z innymi chórami. Wielokrotnie występowało w Belgii, Niemczech, Czechach, Włoszech, Holandii, Szwajcarii, Luksemburgu, Austrii, Jugosławii, Chorwacji, na Węgrzech. W 1992 r. chór nagrał dla TVP koncert kolęd w kościele św. Barbary, w 1996 r. szwajcarska firma nagrała jego płytę, w ramach jej promocji Echo odbyło tournee po Włoszech i Szwajcarii.
Najczęściej Echo rozbrzmiewa w rodzinnym mieście, uświetniając uroczystości, uczestnicząc w imprezach kulturalnych i koncertując dla wiernej publiczności.Członkami chóru są amatorzy, w tej chwili 50 osób dorosłych w różnym wieku, od 28. do 85. roku życia, połączone wspólnym zamiłowaniem do muzyki. Chór koncertował niemal w całej Europie, był laureatem międzynarodowych festiwali, ostatnimi laty: w Pradze, Wiedniu, Bratysławie, Kownie oraz w Sopocie, Toruniu, Tykocinie.
Pod kierunkiem Teresy Adamus Chór Echo utrzymuje się w ścisłej czołówce polskich chórów amatorskich, które mogą poszczycić się wysokim poziomem artystycznym i bardzo bogatym repertuarem. W jego repertuarze są utwory świeckie i sakralne z różnych epok, utwory chóralne współczesnych kompozytorów polskich i zagranicznych, polska muzyka ludowa, muzyka ludowa z różnych stron świata, a także przeboje muzyki rozrywkowej. Bogaty i różnorodny repertuar, szczególna dbałość o właściwą interpretację, praca nad emisją głosu, zaangażowanie dyrygenta i pasja chórzystów sprawiają, że chór reprezentuje wysoki poziom artystyczny.
Zespół koncertował na przykład w Kortenaken (Belgia) w roku 2012 z utworami ludowymi z regionów Górnego Śląska i Śląska Cieszyńskiego, w tym samym roku – w Złotej Sali Filharmoników w Wiedniu, podczas koncertu finałowego World Festival Adults and Seniors w ramach 24. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Adwentowej i Bożonarodzeniowej w Pradze w roku 2014, wystąpił w koncercie świątecznym w Trzyńcu (Czechy) na zaproszenie Polskiego Zespołu Śpiewaczego Hutnik w  2017 roku, rok później podczas inauguracji Bratysławskiego Festiwalu Chórów. W kraju od roku 2012 regularnie bierze udział w Międzynarodowym Festiwalu Chórów im. Kazimierza Fobera Gaude Cantem w Bielsku-Białej, występuje w ramach cyklicznej imprezy Spotkania z Kolędą organizowanych przez PZCHiO w Bielsku-Białej (2012, 2013, 2015, 2016, 2018). Śpiewał podczas finałowego koncertu 3. Międzynarodowego Konkursu i Festiwalu Chóralnego im. Mikołaja Kopernika Per Musicam ad Astra w Toruniu (2015 rok), podczas 23. Święta Śląskiej Pieśni Chóralnej Trojok Śląski w Katowicach (2015 rok), w ramach 13. Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego Mundus Cantat w Sopocie (2016 rok), w Akademii Muzycznej w Katowicach jako wyróżnienie na festiwalu Gaude Cantem (2018 rok). Koncertował też charytatywnie - na rzecz Krajowego Towarzystwa Autyzmu (2013 rok), w Domu Opieki Społecznej dla Przewlekle Chorych (2015 rok), na rzecz Hospicjum św. Kamila, w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej (2014 rok); podczas koncertu Fundacji Drachma Każda chwila jest darem wraz z orkiestrą symfoniczną Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Bielsku-Białej (2018 rok). W roku 2013 uczestniczył w premierze spektaklu pastorałkowego Teatru Bez Granic Jak Jagusia diabła przechytrzyła, w roku 2016 - w koncercie kolędowym Witaj gwiazdko złota, w roku 2018 w koncercie Viva belcanto w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej.

Ważniejsze osiągnięcia ostatnich lat:

2012 - Dyplom Excellent w Festiwalu Chórów Dorosłych i Seniorów w Wiedniu,

2014 - Srebrny Dyplom w 24. Międzynarodowym Festiwalu Pieśni Adwentowych i Bożonarodzeniowych z nagrodą Petera Ebena w Pradze,

2015 - Złoty Dyplom w 3. Międzynarodowym Konkursie I Festiwalu Chóralnym Per Musicam ad Astra w Toruniu,

2015 - Złoty Dyplom i pierwsze miejsce w Przeglądzie Chórów Seniora w Międzynarodowym Festiwalu Chórów Gaude Cantem w Bielsku-Białej,

2016 - Złoty Dyplom w kategorii Seniorów w 6. Międzynarodowym Festiwalu Chórów Kaunas Cantat w Kownie,

2017 - Srebrny Dyplom w kategorii seniorów w 13-tym Międzynarodowym Festiwalu Chórów Mundus Cantat w Sopocie

2017 - Złoty Dyplom i pierwsze miejsce w Przeglądzie Chórów Seniora Międzynarodowym Festiwalu Chórów Gaude Cantem w Bielsku-Białej,

2018 - Srebrne Pasmo w kategorii seniorów w Bratysławskim Festiwalu Chórów w Bratysławie,

2019 - Złoty Medal i pierwsze miejsce w kategorii seniorów w 2. Ogólnopolskim Konkursie Muzyki Sakralnej w Tykocinie,

2020 – Dyplom Honorowy Nagrody Prezydenta Miasta Bielska-Białej w dziedzinie Kultury i Sztuki Ikar 2019.

W 2019 r. Chór Echo wydał płytę Radość na ziemi, nagraną w ramach projektu Musica cordis Zarządu Głównego PZCHiO, na której znajdują się najpiękniejsze kolędy z repertuaru chóru. Wydawcą płyty jest Miejski Dom Kultury – Dom Kultury Włókniarzy.