Rywalizacja młodych strażaków

Na zdjęciu zwycięskie drużyny wraz z ministrem Grzegorzem Pudą i zastępcą prezydenta Adamem Ruśniakiem Zwycięskie drużyny wraz z ministrem Grzegorzem Pudą i zastępcą prezydenta Adamem Ruśniakiem, fot. materiały organizatora

W Bielsku-Białej 10 września zakończyły się sportowe zmagania w ramach drugiej Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych Fundusze w Akcji. Do Bielskiego Centrum Kultury im. Marii Koterbskiej zjechało kilkadziesiąt drużyn z całej Polski. Dopisała pogoda i wysoka forma zawodników.

Nad tegoroczną edycją olimpiady patronat objęło Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej oraz miasto Bielsko-Biała. Wydarzenie miało miejsce w BCK-u oraz na terenach rekreacyjnych przylegających do centrum.

Młodzi strażacy zmierzyli się w czterech konkurencjach podzielonych na cztery kategorie wiekowe. Był tor przeszkód ze slalomem pomiędzy tyczkami i montaż zestawu gaśniczego. Suma zdobytych punktów dała ostatecznie odpowiedź, kto stanie na podium.

W tym roku najlepsi okazali się strażacy z młodzieżowej drużyny przy Ochotniczej Straży Pożarnej Stara Wieś, którzy zdobyli ostatecznie 101 punktów. Drugie miejsce zajęli druhowie z OSP Czaniec z 82 punktami. Na trzecim miejscu podium z 63 punktami uplasowali się młodzi strażacy z OSP Międzyrzecze Górne. Poza wspaniałymi pucharami drużyny, które znalazły się na podium, zabrały do swoich jednostek także profesjonalne stoły pingpongowe.

Poza konkurencjami sprawnościowymi były też zmagania literackie. Każda drużyna musiała przygotować wiersz lub piosenkę o funduszach europejskich. Kreatywność uczestników w tej materii była mocno rozwinięta. Na scenie swoje utwory zaprezentowali zdobywcy trzech pierwszych miejsc w tej kategorii. Trzecie miejsce zajęło OSP Janowice i zaprezentowało swój sześciozwrotkowy wiersz:
Kto z Unią Europejską współpracuje,
dotacje na swoje inwestycje otrzymuje.
My pieniążki dostajemy i mądrze je wydajemy.
Budujemy drogi ekspresowe, autostrady,
wydajemy tyle, ile damy radę.

Z funduszy europejskich korzysta cały kraj,
a wszystko po to, żeby przemienił się w raj.
Program Fenix 25 miliardów euro oferuje,
dzięki czemu Polska się mocno remontuje.

- Cieszymy się, że drużyny z całej Polski przyjechały do Bielska-Białej. Jeszcze raz bardzo dziękuję panu prezydentowi za pomoc w organizacji tego wydarzenia. Mam nadzieję, że jesteście zadowoleni, myślę, że poziom był naprawdę wysoki. Liczę, że spotkamy się w przyszłym roku. Gratuluję wszystkim, bez wyjątku, wszystkim uczestnikom, bo przecież tak naprawdę najważniejsza w tym wszystkim jest chęć rywalizacji, chęć zabawy i wspólne spędzenie czasu– mówił do uczestników obecny na zakończeniu minister Funduszy i Polityki Regionalnej Grzegorz Puda.

Minister gratulował zawodnikom wspólnie z przedstawicielem miasta – zastępcą prezydenta Bielska-Białej Adamem Ruśniakiem.
- Panie ministrze, dziękuję, że wybrał pan swoje rodzinne miasto – Bielsko-Białą do tego, aby stało się areną tych wszystkich zmagań. Dziękuję wszystkim organizatorom i dziękuję uczestnikom za wspaniałego, sportowego ducha. Do zobaczenia za rok – zakończył Adam Ruśniak.

Większość drużyn po uroczystym wręczeniu nagród wróciła do domów. Jednak kilka, które przyjechały do Bielska-Białej między innymi z województwa wielkopolskiego, mazowieckiego czy podkarpackiego, skierowało się w okolice hali Pod Dębowcem, gdzie dzięki pomocy strażaków z Państwowej Straży Pożarnej z Bielska-Białej mogły skorzystać z przygotowanego obozu namiotowego.

Podczas drugiej Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych na uczestników czekała masa atrakcji. Nie zabrakło także akcentu poważniejszego - zmaganiom sportowym towarzyszyła konferencja dla samorządowców i przedstawicieli sektora pozarządowego poświęcona funduszom unijnym, która została zorganizowana przez Ministerstwo Funduszy i Rozwoju Regionalnego.

W zawodach uczestniczyło w sumie ponad 250 młodych osób. Olimpiada była rozgrywana po raz drugi. Zeszłoroczna edycja również zgromadziła przeszło 250 przedstawicieli Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych przy OSP z całej Polski.

źródło: na podstawie informacji prasowej organizatorów

ek

Młodzi strażacy podczas konkurencji - biegu na czas z kanistrem

 

Slalom między tyczkami

 

Przeskok przez przeszkody

 

Pchnięcie oponą

 

Zwycięska drużyna
fot. materiały organizatora