Judo pokonuje granice

Na zdjęciu zawodniczki judo walczą na macie fot. Paweł Sowa/Wydział Prasowy UMBB

Po raz 9. w Bielsku-Białej odbył się Międzynarodowy Turniej Judo dla Dzieci i Młodzieży Pokonujemy Granice organizowany przez Podbeskidzkie Towarzystwo Sportowe Janosik. 11 stycznia w hali pod Dębowcem do rywalizacji przystąpiło blisko 1.200 zawodników z kilkudziesięciu klubów z Polski, Czech, Słowacji, Rosji, Ukrainy, Niemiec, Niemiec, Węgier, Austrii, Holandii oraz Islandii.

Prezydent Jarosław Klimaszewski, który objął turniej swoim patronatem, oficjalnie otworzył imprezę. Walki toczyły się na 10 matach w kilkudziesięciu kategoriach wiekowych i wagowych. Zdobywcami Pucharu Prezydenta Bielska-Białej za pierwsze miejsce w klasyfikacji zespołowej zostali młodzi judocy klubu Lemur Warszawa. Drugie miejsce przypadło gospodarzom – Podbeskidzkiemu Towarzystwu Sportowemu Janosik, a trzecie reprezentantom SameJudo z podwarszawskich Marek. Najmłodsi uczestnicy turnieju mieli 5 lat, natomiast najstarszą kategorię tworzyli judocy z rocznika 2005.

Podczas turnieju trenerzy bielskiego PTS Janosik Renata i Marek Wróblowie otrzymali z rąk przedstawicieli Polskiego Związki Judo certyfikat mistrzowski 2 DAN, a prezes Janosika odebrał pamiątkowy medal z okazji 60-lecia PZJ. Uzupełnieniem turnieju był niedzielny Judo Camp, w którym udział wzięło ponad 350 zawodników. Zajęcia prowadził trener PTS Janosik Marek Wróbel. W czasie turnieju przeprowadzonych zostało kilka akcji charytatywnych. Zebrano m.in. 15 litrów krwi (oddały ją aż 34 osoby!) na rzecz młodego wojownika Franka Sternala z Fundacją Judo Sport Walki z Rakiem oraz po raz kolejny grano z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy.

Przyjacielska atmosfera, wiele emocji, śmiech i łzy szczęścia towarzyszą każdej edycji Pokonujemy Granice. - Turniej Pokonujemy granice już na stałe wpisał się w kalendarz imprez w naszym mieście. Jest to zarazem jedna z największych tego typu imprez w Europie. Cieszymy się, że nasza inicjatywa spotkała się z tak dużym zainteresowaniem klubów nie tylko w Polsce, ale i za granicą - mówi prezes PTS Janosik Tomasz Chmielniak, który już teraz zaprasza na jubileuszowy 10. turniej Pokonujemy Granice, który odbędzie się w Bielsku-Białej na początku przyszłego roku.

Opr. JacK