Bielski Klasztor Shaolin

Na zdjęciu stojący ludzie fot. Shaolin Kung Fu Beskidy

W naszym mieście mamy namiastkę chińskiego Klasztoru Shaolin - w postaci Klub Sportowego Shaolin Kung Fu Beskidy. Jego uczniowie mogą się pochwalić niemałymi sukcesami w rywalizacji sportowej na arenie krajowej i międzynarodowe. Część z nich należy do kadry Polski w wushu tradycyjnym.

Prezesem oraz głównym mistrzem szkoły jest Sifu Stanisław Ścieszka (VI stopień mistrzowski). Nauczyciel bielsko-bialskiego klubu wielokrotnie przebywał w Chinach, ucząc się kung fu u źródeł. Jest uczniem Wielkiego Mistrza Shi Su Gang, żywej legendy kung fu. Mistrz oraz przeor świątyni nadali Stanisławowi Ścieszce buddyjskie imię Shi Yan Long, co oznacza: uczeń 34. generacji walczących mnichów o imieniu smok.

Na zaproszenie szkoły Shaolin Kung Fu Beskidy w Bielsku-Białej dwukrotnie gościł mistrz Shi Su Gang oraz trzykrotnie mnich Shi Yan Ti. Ostatnie takie wydarzenie miało miejsce niespełna miesiąc temu. Częste wizyty mnichów gwarantują ciągłe doskonalenie kung fu i wznoszenie go na coraz wyższy poziom. Stanisław Ścieszka na co dzień prowadzi szereg warsztatów szkoleniowych, ucząc technik i form niezmiennie przekazywanych za murami świątyni Shaolin.

Uczniowie Shaolin Kung Fu Beskidy mogą się pochwalić sporymi sukcesami. Listę najbardziej utytułowanych zawodników otwiera Patrycja Kolaska – posiadaczka pierwszego stopnia mistrzowskiego, instruktorka prowadząca zajęcia dla grupy dziecięcej. W swojej karierze zawodniczej zdobyła już ponad 130 trofeów, wśród nich najcenniejsze to: tytuł mistrzyni świata, mistrzyni Europy oraz wielokrotna mistrzyni Polski. Obecnie Patrycja Kolaska należy do kadry Polski

Na drugim miejscu w rankingu lokuje się Nikola Waliczek, która ma na swoim koncie 25 medali, została także powołana do kadry Polski. Posiada stopień młodszego instruktora i wraz z Patrycją Kolaską współprowadzi grupę dziecięcą. Na trzecim miejscu znalazł się Igor Klimczak – utalentowany junior. Jego specjalnością są walki qingda w formule light contact.

Liczba osiągnięć klubu byłaby z pewnością pokaźniejsza, jednak część planów pokrzyżowała pandemia Covid-19 i związane z nią obostrzenia.

Shaolin Kung Fu Online Games, czyli pierwsze zawody po okresie pandemicznej przerwy, jeszcze w formule on-line, odbyły się w Chinach. Ich organizatorem był Klasztor Shaolin Songshan oraz Narodowe Centrum Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Shaolin Kung Fu. Patronat nad wydarzeniem objął sam przeor klasztoru. O wielkości i randze imprezy świadczy chociażby liczba uczestników: ponad pięć i pół tysiąca osób trenujących kung fu ze wszystkich kontynentów. Zawodnicy Shaolin Kung Fu Beskidy startowali w sześciu konkurencjach, sześciokrotnie zajmując miejsca medalowe. Patrycja Kolaska wywalczyła dwa złote medale. Nikola Waliczek dwa medale srebrne. Igor Klimczak zdobył w rywalizacji srebro i brąz.

W połowie maja czteroosobowa reprezentacja klubu uczestniczyła w kolejnych rozgrywkach – tym razem były to mistrzostwa Czech. Rywalizacja była na wysokim, międzynarodowym poziomie. Z tych zawodów Nikola Waliczek przywiozła cztery srebrne medale - trzy w konkurencjach form, jeden w konkurencji walk, gdzie debiutowała, Igor Klimczak – wypracowane, zasłużone złoto w konkurencji walk, Mariusz Olejniczak i Robert Woźniak – srebrny medal za konkurencję form podwójnych, włócznia przeciwko włóczni.

W ramach klubu Shaolin Kung Fu Beskidy działają następujące sekcje:
- Shaolin Kung Fu dla dzieci (prowadzące: Patrycja Kolaska, Nikola Waliczek), zajęcia odbywają się w poniedziałki i środy, godz. 18.00;
- Shaolin Kung Fu dla młodzieży i dorosłych (prowadzący: Sifu Stanisław Ścieszka, asystent: Patrycja Kolaska), zajęcia odbywają się we wtorki i czwartki, grupa początkująca godz. 19.00, grupa średniozaawansowana i zaawansowana godz. 20.00;
- Tai Chi i Qigong, czyli gimnastyka zdrowotna (prowadzący: Sifu Stanisław Ścieszka), zajęcia odbywają się we wtorki i czwartki, godz. 18.00;
- walka zawodnicza sanda i qingda (prowadzący: Sifu Stanisław Ścieszka), zajęcia odbywają się w soboty, godz. 14.00.

Wszystkie zajęcia odbywają się w sali treningowej, która mieści się przy ulicy Piotra Skargi 4 w Bielsku-Białej. Więcej informacji o działalności klubu można znaleźć na Facebooku lub Instagramie pod nazwą: Shaolin Kung Fu Beskidy.

oprac. JacK