Akademickie Mistrzostwa Polski MTB

Zawodniczka na rowerze zdjęcia: Francesco Petardi

Faworyci nie zawiedli - Tosia Białek i Piotr Kryński z tytułami Akademickich Mistrzów Polski w kolarstwie górskim, które odbyły się 14-15 czerwca w Bielsku-Białej. Impreza zagościła w mieście po raz pierwszy, a jej organizatorem był Uniwersytet Bielsko-Bialski.

Do zawodów zorganizowanych na trasach Enduro Trails pomiędzy Szyndzielnią i Kozią Górą zgłosiło się blisko 200 zawodniczek i zawodników z 50 uczelni wyższych.

Od samego rana w sobotę 15 czerwca w rejonie bielskobialskich Błoni czuć było emocje związane z zaplanowanymi na drugi dzień Akademickich Mistrzostw Polski w kolarstwie górskim wyścigami ze startu wspólnego czyli klasycznym, olimpijskim cross country. Ze względu na - jak co roku - liczną obsadę kategorii mężczyzn zdecydowano o przeprowadzeniu dwóch wyścigów, dla 60 zawodników każdy.

Mimo faktu, że w Finale B nie wręcza się medali, to od samego startu było czuć i widać wielką determinację startujących. Bardzo równy i mocny wyścig jedzie Mateusz Habieda, który jako pierwszy przekracza linię mety, przejeżdżając 7 okrążeń w czasie 1:44:47.

W samo południe rozpoczął się wyścig kobiet, którego faworytką była Tosia Białek - triumfatorka piątkowej jazdy indywidualnej na czas, ale także broniąca tytułu sprzed roku. W zasadzie nie pozostawiła rywalkom żadnych szans, od samego startu jadąc tak mocno, że po kilkuset metrach była już samotnie na prowadzeniu i po blisko półtorej godziny wyścigu przekroczyła linię mety z przewagą prawie 5 minut nad drugą tego dnia Joanną Głowacką. Podobnie jak w piątek, najniższy stopień podium zajęła Milena Drelak.

Tosia Białek (Uniwersytet Warszawski): W tym sezonie było dużo defektów, dużo niepowodzeń, ale miałam pod nogą. Piątkową czasówką udowodniłam sobie, że stać mnie na wygrywanie, więc po konsultacji z trenerem przyjęliśmy na ten wyścig prostą strategię - prowadzenie od startu, co udało się zrealizować.

Wyścig ze startu wspólnego, kobiety:
1. Tosia Białek - Uniwersytet Warszawski
2. Joanna Głowacka - AGH Kraków
3. Milena Drelak - AHE Łódź

Pełne wyniki: https://bit.ly/amp2024-mtb-xco-w

Po piątkowej czasówce mężczyzn, w której czołówka zamknęła się w kilkudziesięciu sekundach nie było zaskoczeniem, że sobotni wyścig ze startu wspólnego od początku był bezpośrednim starciem kilkunastu zawodników. Od prowadzącej grupy oderwali się razem Mateusz Szyszko i Piotr Kryński, by przejechać wspólnie prawie dwa okrążenia. Pod koniec drugiej rundy, tuż za boksem technicznym, z tylnego koła roweru Mateusza Szyszko zaczęło schodzić powietrze. Nie poddał się, nie zrezygnował, tym bardziej mając w pamięci, że walczy nie tylko o swój własny wynik, ale także o punkty do klasyfikacji drużynowej, w której Uniwersytet Warszawski broni tytułu sprzed roku. Po przejechaniu prawie całej rundy na tzw. kapciu, wymienił koło i ruszył do dalszej walki.

W tym czasie Piotr Kryński samotnie odjeżdża wszystkim rywalom, bezbłędnie pokonując kolejne okrążenia, by po przejechaniu ośmiu, z czasem 1:25:59 zameldować się na mecie jako pierwszy! Drugie miejsce przypada Pawłowi Ścierskiemu, a trzecie Kamilowi Lachowi. O wysokim i bardzo równym poziomie startowym niech świadczy fakt, że zawodnicy Maciej Kojro, Dominik Górak i Gustaw Ostajewski, po blisko półtorej godziny ścigania sprintem na kreskę rozdzielają między sobą miejsca tuż za podium.

Piotr Kryński (WANS Białystok): Tegoroczne Akademickie Mistrzostwa Polski mi jak najbardziej dopisały. Zabrakło dwóch najmocniejszych zawodników czyli Konrada Czaboka i Karola Ostaszewskiego, więc trzeba było to wykorzystać i dać z siebie wszystko. Dziś głównym rywalem był Mateusz Szyszko, ale niestety defekt wykluczył go z walki o zwycięstwo. Pojechałem swoje, tak by bezpiecznie dowieźć prowadzenie do mety, a sam start traktuje jako prolog do zaplanowanych na koniec czerwca Mistrzostw Polski MTB XCO w Białce Tatrzańskiej.

Wyścig ze startu wspólnego, Mężczyźni:
1. Piotr Kryński - WANS Białystok
2. Paweł Ścierski - ŚUW Katowice
3. Kamil Lach - Akademia Sztuk Wojennych

Pełne wyniki:
https://bit.ly/amp2024-mtb-xco-mA
https://bit.ly/amp2024-mtb-xco-mB

Mateusz Szyszko mimo defektu dojeżdża na metę na 8. miejscu ze stratą tylko niespełna 4 minut, co jest przypieczętowaniem wygranej Uniwersytetu Warszawskiego w klasyfikacji generalnej wszystkich uczelni w Polsce!

Klasyfikacja uczelni:
1. Uniwersytet Warszawski
2. Akademia Górniczo Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie
3. Akademia Wychowania Fizycznego im. Bronisława Czecha w Krakowie

Pełne wyniki:
https://bit.ly/amp2024-mtb-uczelnie

Grzegorz Miedziński, Dyrektor AMP MTB 2024, członek Zarządu Głównego AZS, tak podsumowuje tegoroczną edycję: Nowe miejsce, nowy klub, nowa ekipa, bo czynnik ludzki jest kluczowy. Wydaje mi się, że egzamin przez Uniwersytet Bielsko-Bialski i nasz klub AZS zdany na wysoką ocenę, a na głębsze refleksje przyjdzie czas. Do sukcesu na pewno przyczyniła się doskonała trasa, którą udało się wyznaczyć na terenach wokół Błoni - fragmenty Enduro Trails, ścieżek biegowych, pieszych szlaków. Nie sposób nie wspomnieć o dobrej pogodzie, bo ona z pewnością bardzo sprzyjała i rywalizacji, i kibicowaniu. Najważniejsze jednak, że nie było żadnych poważnych wypadków, bo to nie była łatwa trasa - na szczęście ratownicy i medycy nie mieli co robić. Cieszy też fakt, że kolejne uczelnie wystawiają coraz szersze składy, a poziom sportowy rośnie, czego dowodem są medale naszych reprezentantów na dopiero co rozegranych Akademickich Mistrzostwach Świata.

Mistrzostwa odbyły się dzięki wsparciu Ministerstwa Sportu i Turystyki, Grupy PZU, Miasta Bielsko-Biała, Bielsko-Bialskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, oraz Województwa Śląskiego.

źródło: Biuro Prasowe Organizatora - Paweł Kuflikowski VeloSport Media & Events

oprac. ek