Senior konsument wpływa na rozwój gospodarki

Seniorki podczas poprzednich targów Silver Silesia fot. materiały organizatora

W Bielsku-Białej trwają ostatnie przygotowania do Silver Silesia 2022. Seniorzy na całym świecie stanowią dużą grupę konsumentów i mają coraz większy wpływ na rozwój gospodarki. Informacja o produktach musi być dostosowana do ich możliwości odbioru, a zakupy i korzystanie z usług bezpieczne – to główne założenia drugiej edycji Wojewódzkiej Konferencji Senioralnej i Targów Seniora Silver Silesia, które w tym roku odbędą się od 13 do 15 czerwca w Bielsku-Białej, w hali pod Dębowcem.

Targi Silver Silesia rozpoczną się 13 czerwca o godzinie 10.00 i tego dnia potrwają do 17.00, o godzinie 12.30 odbędzie się uroczyste otwarcie wydarzenia. Również 14 czerwca wszystko odbędzie się w godzinach 10.00 - 17.00, 15 czerwca rozpoczęcie nastąpi o godzinie 10.00, a zakończenie o 15.00.

Organizatorzy wydarzenia - Województwo Śląskie i Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej Województwa Śląskiego - przewidują, że w ciągu trzech dni weźmie w nich udział około 4.000 uczestników, 100 wystawców, 30 artystów na scenach.

Pierwsze targi odbyły się w 2019 roku, rok później, ze względu na pandemię trzeba było je odwołać.
- Nie unikniemy tematu pandemii, bo wiemy, że przez nią znacznie pogorszył się stan zdrowia seniorów, zarówno pod kątem fizycznym, jak i psychicznym. Musimy wspierać wszelkie inicjatywy, które aktywizują osoby w sile wieku, zwłaszcza teraz, kiedy obostrzenia sanitarne są poluzowane, a seniorzy zaszczepieni – mówi członek zarządu województwa śląskiego Izabela Domogała, której podlega ROPS. - Ta impreza będzie promować przedsiębiorców, którzy kierują się zasadami etyki i uczciwości wobec ludzi starszych – dodaje.

W konferencji udział wezmą naukowcy, politycy oraz przedstawiciele instytucji realizujący politykę senioralną w środowiskach lokalnych. Jej główny nacisk będzie położony na seniora jako konsumenta.

- Z jednej strony warto odchodzić od stereotypów seniora, jako osoby nieporadnej – mówi dyrektor ROPS Grzegorz Baranowski. - Ale z drugiej strony trzeba pamiętać, że osoby starsze padają ofiarami oszustów, bywają łatwowierne i często nie przyswajają metod komunikacji, jakimi operują ludzie młodzi. Choć są już coraz bardziej otwarci na świat, lubią czerpać z życia, częściej spotykają się i wychodzą z domów. Kierowany do nich przekaz o produktach i usługach musi być jasny. Między innymi dlatego, by nie wpadali w pułapki niekorzystnych zapisów w umowach, jakie daje się im do podpisania - dodaje.

W ciągu trzech dni w hali pod Dębowcem zaprezentują się artyści.
- Osoby starsze niejednokrotnie wracają do swoich pasji, kiedy są już na emeryturach, bo mają więcej czasu – mówi zastępca dyrektora Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej Joanna Jeleniewska. - Malują, fotografują, zapisują się na warsztaty rękodzieła, działają w grupach teatralnych, śpiewają. W tych dniach scena będzie należała do nich – dodaje.

Swoje stoiska wystawią też śląskie szpitale, dla których organem założycielskim jest samorząd województwa śląskiego.
- Po sukcesie ubiegłorocznego Miasteczka Zdrowia w Ożarowicach i Świerklańcu, zdecydowaliśmy, że Miasteczka Zdrowia będą instalowane m.in. podczas takich imprez, jak Targi Seniora, żeby umożliwić mieszkańcom szerszy dostęp do badań i konsultacje z lekarzami specjalistami – mówi Izabela Domogała.

Seniorzy powyżej 60. roku życia będą mogli udać się na imprezę transportem zapewnionym przez władze Bielska-Białej. Pomiędzy halą pod Dębowcem a Dworcem PKP kursować będą autobusy linii 7 i 8.

Honorowy patronat nad imprezą objęli: minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg, członek Zarządu Województwa Śląskiego Izabela Domogała i prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski.

Szczegóły na stronie https://silver-silesia.pl/.

oprac. ek

plakat

 

plakat