Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach

Na zdjęciu chory chłopiec wydmuchujący nos w chusteczkę fot. Pixabay

18 listopada obchodzimy Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EDWA), ustanowiony przez Komisję Europejską w 2008 roku, natomiast 18-24 listopada br. odbędą się Światowego Tygodnia Wiedzy o Antybiotykach. Celem tych inicjatyw jest promowanie wiedzy na temat odpowiedzialnego stosowania antybiotyków oraz zwiększenie świadomości, jakim zagrożeniem dla zdrowia każdego z nas jest zjawisko antybiotykooporności.

Pamiętaj, że przeziębienie, grypa, COVID-19 to choroby wirusowe, a antybiotyki nie działają na wirusy, tylko na bakterie!
Podstawowe zasady dotyczące antybiotykoterapii:
- stosuj antybiotyki rozważnie,
- przyjmuj tylko te, przepisane przez lekarza,
- nie wymuszaj przepisania antybiotyku przez lekarza,
- nie przerywaj terapii antybiotykowej nawet jeśli poczujesz się lepiej,
- nie stosuj antybiotyków pozostałych po wcześniejszych terapiach.

Przeciwdziałaj zakażeniom:
- często myj lub dezynfekuj ręce,
- zasłaniaj usta i nos w przestrzeniach publicznych,
- zachowuj odpowiedni dystans od innych osób.

W Polsce organizacją Europejskiego Dnia Wiedzy o Antybiotykach i propagowaniem jego celów zajmuje się Narodowy Instytut Leków, w ramach programu zdrowotnego Ministerstwa Zdrowia pn. Narodowy program zdrowia na lata 2021-2025. Szczegółowe informacje o tegorocznych obchodach Europejskiego Dnia Wiedzy o Antybiotykach w Polsce, znajdują się na stronie internetowej Narodowego Programu Ochrony Antybiotyków www.antybiotyki.edu.pl. Więcej informacji także w pliku poniżej przesłanym nam przez Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Bielsku-Białej.

 

baner