Edukacja American Heart of Poland

Na zdjęciu kobieta z mikrofonem podczas prelekcji Spotkanie z dietetykiem, fot. American Heart of Poland

Fundacja Z sercem do Pacjenta to organizacja powołana przez Grupę American Heart of Poland z końcem 2022 r. z myślą o edukacji prozdrowotnej pacjentów, szczególnie w zakresie chorób cywilizacyjnych. Jedną z najważniejszych inicjatyw Fundacji są Kluby Pacjenta – czyli cykliczne, bezpłatne spotkania.

Odbywają się one w ponad 20 ośrodkach w całej Polsce i obejmują wykłady specjalistów z różnych dziedzin związanych ze zdrowiem oraz szereg bezpłatnych badań profilaktycznych dla uczestników. W 2023 roku Grupa American Heart of Poland planuje organizację ponad 50 takich spotkań. Zamierzeniem fundacji jest również szeroko pojęta współpraca z innymi organizacjami na rzecz pacjentów.

Tworząc fundację Z sercem do Pacjenta, Grupa American Heart of Poland wypełnia swoją misję, którą realizuje nie tylko poprzez dostęp do usług medycznych na najwyższym poziomie, ale także otwartość na zgłaszane przez pacjentów inicjatywy i potrzeby oraz realizację szeregu programów społecznych, we współpracy z władzami i społecznościami lokalnymi, których celem jest w szczególności edukacja prozdrowotna.

- Poprzez swoją działalność chcemy wspierać Polaków w ich trosce o zdrowie, dostarczając im niezbędnej wiedzy na temat tego, jak nawet drobne zmiany w naszych codziennych nawykach mogą znacząco poprawić naszą kondycję fizyczną i psychiczną – mówi dyrektor Fundacji Z sercem do Pacjenta American Heart of Poland Katarzyna Kucia-Garncarczyk. – Szczególną wagę przywiązujemy do profilaktyki w zakresie chorób cywilizacyjnych, stąd też wśród poruszanych tematów zdrowotnych znajdują się np. choroby układu krążenia, cukrzyca, depresja, choroby onkologiczne. W odpowiedzi na zachodzące w naszym społeczeństwie zmiany demograficzne, silny nacisk kładziemy również na aktywizację seniorów, zapraszając do współpracy organizacje zrzeszające przedstawicieli tej grupy społecznej. Dodatkowo jesteśmy również otwarci na współpracę z instytucjami zajmującymi się sportem, ponieważ jedno z naszych mott brzmi Serce kocha sport – wyjaśnia.

Do udziału w wykładach na temat zdrowia zapraszani są nie tylko specjaliści kardiologii i kardiochirurgii, ale również np. dietetycy, fizjoterapeuci czy psychologowie, którzy dzielą się swoją unikalną wiedzą na temat zapobiegania chorobom cywilizacyjnym, ideą zdrowego stylu życia, aktywności fizycznej. Aby dostarczać słuchaczom nie tylko niezbędnej wiedzy merytorycznej, ale również praktycznej motywacji do działania, spotkaniom towarzyszą bezpłatne badania profilaktyczne oraz możliwość indywidualnych konsultacji ze specjalistami.

Jedną z idei działalności całej Grupy American Heart of Poland jest docieranie z wysokiej klasy usługami medycznymi do mieszkańców w różnych rejonach Polski. Również Fundacja Z sercem do Pacjenta w swoim programie Klubów Pacjenta przewiduje spotkania we wszystkich lokalizacjach, gdzie znajdują się placówki grupy. Co szczególnie istotne, Kluby Pacjenta w każdej z nich będą się odbywać w sposób cykliczny, tak aby budować trwałe relacje z lokalną społecznością i dostarczać pacjentom rozbudowany kompleksowy program profilaktyczno-edukacyjny.

W ubiegłym roku Kluby Pacjenta odbyły się już w Drawsku Pomorskim, Bielsku-Białej oraz Ustroniu. W pierwszych miesiącach 2023 roku planowane są natomiast spotkania m.in. w Mielcu, Rzeszowie, Katowicach, Dąbrowie Górniczej, Chrzanowie, Pile, Tychach, Poznaniu i Gnieźnie.

- Miałam okazję brać udział w Klubie Pacjenta w Drawsku Pomorskim, który poświęcony był tematowi cukrzycy i z zainteresowaniem czekam na kolejne spotkania. Szczególnie podobało mi się to, że otrzymałam szereg praktycznych, konkretnych porad i taką pełnię wiedzy w pigułce, ponieważ prezentowane tematy zostały omówione z punktu widzenia różnych specjalistów – podkreśla jedna z uczestniczek Klubu Pacjenta. - Z pewnością wezmę udział w kolejnych wykładach i będę zachęcać do tego też moich bliskich - podsumowuje.

Warto przy tym podkreślić, że w swoich działaniach Fundacja Z sercem do Pacjenta przykłada dużą wagę także do współpracy z przedstawicielami środowisk lokalnych i władz samorządowych. Dotychczasowe spotkania odbywały się pod patronatami starostów, prezydentów czy burmistrzów, którzy również widzą potrzebę edukacji mieszkańców, co daje nadzieję na dużą popularność projektu i coraz większą frekwencję na spotkaniach.

źródło: American Heart of Poland

Prelekcja w Ustroniu - na zdjęciu publiczność
Spotkanie z kardiologiem 

 

Gadżety Klubu Pacjenta - na zdjęciu ulotki, serduszka do uciskania i długopisy
Gadżety Klubu Pacjenta, fot. American Heart of Poland