Zrób mammografię profilaktycznie

na zdjęciu mammograf fot. Paweł Sowa/Wydział Prasowy UMBB

Możliwość skorzystania z bezpłatnych badań mammograficznych dla pań w wieku 50-69 lat. Badania finansowane są przez NFZ w ramach Programu Profilaktyki Raka Piersi, można je wykonać w dowolnej lokalizacji, niezależnie od miejsca zamieszkania i bez skierowania lekarskiego. 9 lutego w godz. 10.00-16.00 mobilna pracownia mammograficzna będzie dostępna przy markecie Kaufland w Bielsku-Białej.

Mobilna pracownia mammograficzna LUX MED zaprasza na badania w Bielsku-Białej 9 lutego w godz. 10.00-16.00 przy markecie Kaufland przy al. gen Władysława Andersa 81. 
Tego samego dnia mammobus będzie dostępny w Bestwinie – w godz. 8.30- 11.00 przy Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji, ul. Krakowska 123, oraz w Wilkowicach – w godz. 14.00-16.00 przy Urzędzie Gminy, ul. Wyzwolenia 25

W ramach programu NFZ do badania uprawnione są panie od 50 do 69 lat, ubezpieczone, które spełniają jeden z dwóch warunków: 
• nie miały wykonanej mammografii w ciągu ostatnich 24 miesięcy 
• lub są w grupie ryzyka (rak piersi w rodzinie u marki, siostry lub córki lub mutacje w obrębie genów BRCA1 lub/i BRCA2) i w roku poprzedzającym otrzymały w ramach realizacji programu pisemne wskazanie do wykonania ponownej mammografii po upływie 12 miesięcy.
Programem nie są objęte panie, u których wcześniej zdiagnozowano zmiany nowotworowe o charakterze złośliwym w piersi.

LUX MED szczególnie zachęca panie urodzone w 1973 roku, które po raz pierwszy w 2023 roku będą mogły wykonać mammografię w programie. W tym roku po raz ostatni bez skierowania badanie będą mogły wykonać panie, które urodziły się w 1954 roku. 

Mammografia jest najbardziej czułym i specyficznym badaniem w zwalczaniu raka piersi. Pozwala na wykrycie zmian, których nie można zaobserwować podczas samokontroli piersi, a wcześnie wykryty nowotwór umożliwia natychmiastowe, skuteczne leczenie oraz daje niemal 100-procentową gwarancję powrotu do zdrowia. 
W przypadku wykrycia nieprawidłowości udział w programie zapewnia szybką ścieżkę diagnostyki i leczenia. Dzięki stałemu monitoringowi usprawniamy kontakt z placówkami prowadzącymi dalszą diagnostykę i przyspieszamy ewentualne konieczne leczenie.

Rejestracja na badanie pod nr tel. 58 6662444, 22 3381960 lub poprzez formularz  http://www.mammo.pl/formularz. W celu weryfikacji uprawnień do badania przed połączeniem telefonicznym należy przygotować dowód osobisty. 

Na badanie trzeba zabrać ze sobą zdjęcia lub płyty CD  z poprzednich mammografii, o ile nie były one wykonane w pracowni LUX MED. Organizatorzy proszą o stawienie się na badanie w maseczce ochronnej i w czasie wyznaczonym podczas rejestracji.

Więcej informacji na temat mammografii i Programu Profilaktyki Raka Piersi na stronie www.mammo.pl.

Na zdjęciu plakat informujący o akcji