Żonkilowy dar

Na zdjęciu stojący ludzie fot. MR

W ramach 20. edycji programu Pola Nadziei 57 szkół z Bielska-Białej, gminy Porąbka, Czechowic-Dziedzic oraz ze Skoczowa i Żywca zebrało 250 tys. zł na rzecz bielskiego hospicjum stacjonarnego im. Jana Pawła II. 

18 czerwca podczas nabożeństwa ekumenicznego w kościele NMP Królowej Polski już po raz 20. podsumowano kolejną odsłonę wielkiej akcji charytatywnej. 
-To jest bezcenny dar na rzecz ludzi przeżywających czas choroby nowotworowej. Jest w was nieocenione pragnienie niesienia pomocy tym, którzy potrzebują jej najbardziej ze wszystkich – powiedział prowadzący nabożeństwo bp Piotr Greger. 
W spotkaniu uczestniczyło wielu przyjaciół inicjatywy hospicyjnej, m.in. poseł Stanisław Szwed, radna Rady Miejskiej Karolina Lewkowicz i zastępca prezydenta Bielska-Białej Piotr Kucia, który w imieniu prezydenta Jarosława Klimaszewskiego i swoim serdecznie dziękował wszystkich, którzy w tym wielkim dziele pomocy uczestniczą. 


Do programu Pola Nadziei 2023/2024 zgłosiło się 57 szkół z Bielska-Białej, Gminy Porąbka, Czechowic-Dziedzic, Skoczowa i Żywca. 
- Jesteśmy dumni z działalności szkół w tym programie. Dzięki wielkiemu zaangażowaniu uczniów, nauczycieli i katechetów pozyskaliśmy w trakcie 20. edycji programu 250 tys. zł., co znacznie ułatwiło nam funkcjonowanie. Aby pozyskać tak dużą kwotę, uczniowie i nauczyciele musieli się napracować, przygotowując stroiki świąteczne, palmy wielkanocne, jasełka, słodkie dni w szkole, brali udział w zbiórkach publicznych, organizowali stoiska na festynach, a Zespół Szkół Gastronomicznych zorganizował przepiękny koncert dobroczynny Silni nadzieją z przepysznymi słodkościami dla uczestników koncertu. Wiele szkół przekazało nam środki czystości i środki higieniczne. Bez pomocy darczyńców hospicjum nie może funkcjonować. Otrzymane od was wsparcie finansowe jest ogromnie ważne dla nas i naszych podopiecznych. Każdy przekazany przez was dar serca uświadamia nam, że mamy wielu przyjaciół, na których możemy zawsze liczyć - podkreślała prezes Salwatoriańskiego Stowarzyszenia Hospicyjnego Grażyna Chorąży. 


Program Pola Nadziei jest prowadzony od 2004 roku, czyli od założenia Salwatoriańskiego Stowarzyszenia Hospicyjnego, które powstało w celu budowy stacjonarnego hospicjum w Bielsku-Białej. Rada Miejska przekazała stowarzyszeniu w nieodpłatne użytkowanie budynek przy ul. Zdrojowej 10. Stacjonarne hospicjum powstało i przyjmuje pacjentów. 
- W naszym hospicjum znajduje się 28 łóżek dla chorych. Pobyt w hospicjum dla pacjentów jest bezpłatny, więc możemy tylko liczyć na ludzi dobrej woli i wielkiego serca. Przyjmujemy pacjentów w różnym wieku i w różnych stanach - przeważnie są to stany ciężkie, w związku z czym przebywają oni w naszym hospicjum przez dłuższy lub krótszy okres czasu. Od początku funkcjonowania przyjęliśmy ponad 1000 pacjentów w hospicjum stacjonarnym i prawie 200 pacjentów w prowadzonym przez nas od czterech lat hospicjum domowym. Zgodnie z wymogami NFZ zatrudniamy 42 pracowników. Są to lekarze, pielęgniarki, salowe, fizjoterapeuta, farmaceuta, psycholog, opiekunowie medyczni. Jest też portier i konserwator w jednej osobie, a cała administracja okrojona jest do trzech etatów - informuje Grażyna Chorąży.


JacK 

Na zdjęciu stojący ludzie
fot. Paweł Sowa Wydział Prasowy UM w BB

 

Na zdjęciu stojący ludzie

 

Na zdjęciu stojący ludzie

 

Na zdjęciu siedzący ludzie