Żonkile ku pamięci

na zdjęciu młodzież z kwiatami fot. Paweł Sowa/Wydział Prasowy UMBB

Uczniowie Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Stanisława Szumca w Bielsku-Białej pamiętali o 79. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim – największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie. Z żółtymi żonkilami odwiedzili bielski Ratusz i złożyli kwiaty pod tablicą przypominającą o miejscu, w którym istniała synagoga.

Powstanie w getcie warszawskim wybuchło dokładnie 19 kwietnia 1943 roku.

-  Jak co roku, pomijając pandemiczną przerwę, jesteśmy na ulicach miasta. Wprawdzie dzień później, bo 19 kwietnia był dniem wolnym od szkoły, ale nasza młodzież jednak wybrała się rozdawać żonkile. Chcemy upamiętnić rocznicę powstania w getcie warszawskim. Chcemy mówić o tym, co trudne, co bolesne w naszej historii i być może, dzięki temu, zapobiegać takim sytuacjom w przyszłości - mówiła polonistka z Ogrodnika Anna Świstak.

Uczniowie wzięli również udział w warsztatach antydyskryminacyjnych i odwiedzili przedstawicieli Gminy Wyznaniowej Żydowskiej, aby bliżej poznać zwyczaje i życie społeczności żydowskiej w naszym mieście.

ek

na zdjęciu młodzież z kwiatami

 

na zdjęciu młodzież z kwiatami

 

na zdjęciu młodzież z kwiatami

 

na zdjęciu młodzież z kwiatami
zdjęcia: Paweł Sowa/Wydział Prasowy UMBB