Zmierz się z osteoporozą

Na zdjęciu budynek Beskidzkiej Izby Lekarskiej fot. Paweł Sowa / Wydział Prasowy UMBB

W sobotę 22 czerwca Beskidzka Izba Lekarska w ramach kampanii Zmierz się zaprasza mieszkańców Bielska-Białej i okolic do udziału w akcji edukacyjnej poświęconej osteoporozie - czynnikom ryzyka, metodom zapobiegania i sposobom jej wczesnego wyrywania. Osoby po 60 roku życia będą mogły skorzystać z bezpłatnego badania gęstości kości.

Badania gęstości kości odbędą się w specjalnym osteobusie, który 22 czerwca w godzinach 9.00-16.00 stanie przed budynkiem Beskidzkiej Izby Lekarskiej przy ul. Bystrzańskiej 23 w Bielsku-Białej. Bezinwazyjne badanie, które trwa około 8 minut, przeznaczone jest dla osób po 60 r.ż. i nie wymaga wcześniejszych zapisów. O godzinie 10.00 zaplanowano wykład pt. Zmierz się z osteoporozą – profilaktyka, diagnostyka i leczenie, który wygłosi dr hab. n. med. Joanna Głogowska-Szeląg.

Osteoporoza dotyka 2,1 mln Polaków po 50. roku życia. Początkowo przebiega całkiem bezboleśnie, dlatego bywa nazywana cichym złodziejem kości. Brak wyraźnych objawów utrudnia jej wczesne diagnozowanie.  
- Choć szacowana liczba osób chorych na osteoporozę w Polsce w 2022 roku, oparta na wskaźnikach epidemiologicznych, wynosi 2,1 mln, to leczonych z jej powodu jest jedynie niecałe 5 procent – mówi prof. Brygida Kwiatkowska, Konsultant Krajowy w dziedzinie reumatologii. 

Wystarczy prosty pomiar wzrostu 
Główne czynniki ryzyka osteoporozy to wiek i płeć, palenie papierosów, ale także nadużywanie alkoholu, brak ruchu czy niedobór wapnia i witaminy D. Sprzyjają one ubytkowi masy kostnej, co prowadzi do nadmiernej kruchości kości. W Polsce każdego roku dochodzi do ok. 120 tys. złamań kości spowodowanych osteoporozą. Są to złamania niskoenergetyczne - w wyniku upadku z wysokości własnego ciała, ale także w następstwie kichnięcia, kaszlu czy podparcia się na nadgarstku. Wg ekspertów kluczowe w skutecznej walce z osteoporozą jest niedopuszczanie do takich złamań, bo zwiększają one ryzyko zgonu i skracają życie.  
- Najprostszym wstępnym badaniem przesiewowym w kierunku osteoporozy jest zwykły pomiar wzrostu – tłumaczy prof. Kwiatkowska. – Ubytek o 4 cm i więcej może świadczyć o powolnych złamaniach trzonów kręgowych. Problem w tym, że niewielu lekarzy pyta o wzrost i niewielu pacjentów go mierzy, więc nawet zapytani podają taki, który mieli zmierzony wiele lat temu. 

Potrzebne podnoszenie świadomości 
Organizatorzy kampanii Zmierz się zachęcają do przestrzegania zasad profilaktyki osteoporozy, czyli odpowiedniej dawki ruchu, właściwej diety bogatej w wapń i witaminę D i regularnej kontroli wzrostu. 
- Staramy się dotrzeć zarówno do społeczeństwa, jak i lekarzy z prostymi przekazami – mówi Magdalena Kołodziej, prezes zarządu Fundacji MY Pacjenci, inicjatorka kampanii. – Chcemy edukować na temat wartościowej diety, bogatej w wapń i witaminę D, zdrowego stylu życia i odpowiedniej do wieku aktywności fizycznej. Chcemy też uwrażliwić środowisko medyczne na potrzebę monitorowania czynników ryzyka i wdrożenia wczesnej diagnostyki osteoporozy, m.in. dzięki pomiarowi wzrostu. Ważne jest także, by osoby po złamaniach osteoporotycznych były kierowane do poradni leczenia osteoporozy.

- Osteoporoza to podstępna i niebezpieczna choroba, której pierwsze symptomy łatwo przegapić. Dlatego tak ważne są wszystkie działania, które mogą pomóc w jej odpowiednio wczesnym wykryciu, bo to znacznie zwiększa szanse pacjentów na skuteczną walkę z tą chorobą – dodaje senator RP dr n. med. Agnieszka Gorgoń-Komor, dzięki której Kampania Zmierz się zawitała do Bielska Białej. 

Kluczowe informacje o osteoporozie: www.zmierzsie.pl

Organizatorzy wydarzenia to Koalicja Zmierz się z osteoporozą we współpracy z Beskidzką Izbą Lekarską. Patronat nad spotkaniem objęła senator RP dr n. med. Agnieszka Gorgoń-Komor.

 

Na zdjęciu wykres obrazujący liczbę chorych na osteoporozę w latach 2013-2022
Estymowana liczba osób chorych na osteoporozę w Polsce w latach 2013-2022. Źródło: NFZ

Na zdjęciu plakat akcji zaplanowanej na 22 czerwca w Bielsku-Białej

Kartony mleka promujące kampanię Zmierz się
Informacje o czynnikach ryzyka osteoporozy i o samej kampanii znalazły się także na kartonach mleka dostępnych w całym kraju.