ZaJaki.pl – druga edycja

Parada ZaJaków w 2022 roku Parada ZaJaków w 2022 roku, fot. Paweł Sowa / Wydział Prasowy UMBB

W trosce o zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży kolejną edycję projektu ZaJaki.pl przygotował Wydział Polityki Społecznej Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej wspólnie z Grupą Kęty i Fundacją Biegniemy z Mają. Tym razem tematem jest przemoc rówieśnicza. Kluczowe działania projektu poprzedzi weekend z ZaJakami w Gemini Park Bielsko-Biała.

17 lutego w godzinach 15.00-19.00 i 18 lutego w godzinach 14.00-19.00 w Gemini Park odbędzie się event poświęcony tematyce zdrowia psychicznego. W centrum handlowym będzie można zobaczyć wystawę kukieł stworzoną przez uczniów z bielskich szkół na paradę Zajaków, która odbyła się 7 czerwca ubiegłego roku.

Organizatorzy pierwszej edycji wyszli z założenia, że w głowie każdego z nas pojawiają się wątpliwości: A może jestem niewystarczający? Za jaki jestem, że nie pasuję do grupy? Za wesoły, za smutny, za cichy... To właśnie dlatego cała akcja została nazwana ZaJaki.pl.
Tytułowe ZaJaki.pl to nasze wewnętrzne potwory, z którymi musimy się zmagać na co dzień. Natomiast tworzenie kukieł ZaJaków pozwoliło uczestnikom oswoić i zapoznać się z tymi potworami.

Podczas wydarzenia w Gemini Park w lutowy weekend będzie można zagrać w specjalną grę oraz porozmawiać z psychologami. Jednak spotkanie będzie przede wszystkim poświęcone emocjom, które są nieodłącznym i ważnym elementem naszego życia. Emocje są jak drogowskazy, informujące o tym, co się właśnie z nami dzieje. Warto nauczyć się je rozpoznawać i świadomie regulować.

Druga edycja ZaJaków zakłada, że wskazani przez szkoły oraz placówki wsparcia dziennego biorące udział w projekcie pedagodzy, psycholodzy oraz wychowawcy wezmą udział w jednym z warsztatów odbywających się 15, 17 lub 22 marca.

Tematem drugiej edycji projektu jest przemoc rówieśnicza. Warsztaty przybliżą kwestie rodzajów i skutków przemocy rówieśniczej, profilaktyki oraz interwencji w środowisku szkolnym. Następnie w zgłoszonych szkołach oraz placówkach wsparcia dziennego zostaną przeprowadzone zajęcia z dziećmi i młodzieżą poruszające temat przemocy rówieśniczej.

Patronat honorowy nad projektem objęli wojewoda śląski Jarosław Wieczorek oraz konsultant wojewódzki w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży lek. med. Ireneusz Jelonek.

O tym wszystkim co działo się podczas pierwszej edycji ZaJaków można przeczytać na stronie internetowej projektu https://www.zajaki.pl/.

ek

 

plakat