Zachować jak najwięcej zieleni

na zdjęciu młodzież sprzątająca tereny zielone fot. Paweł Sowa/Wydział Prasowy UMBB

Ruszyły prace w ogrodach dla klimatu w Bielsku-Białej. Pierwsze wydarzenie w ramach projektu Klubu Gaja Święto Drzewa - ogrody dla klimatu odbyło się 15 czerwca w ogrodzie zabytkowej Willi Sixta Galerii Bielskiej BWA. Drugie - dzień później na terenie nieużytku cmentarza żydowskiego przy ul. Cieszyńskiej. 

W ogrodzie Willi Sixta młodzież z bielskich szkół - Zespołu Szkół Plastycznych i Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego - materializowała wypracowane wspólnie podczas majowych warsztatów projekty zakątka roślin cieniolubnych i oazy dla ptaków. Celem było stworzenie przestrzeni do działań artystyczno-edukacyjnych. W rezultacie spotkania powstały wspaniałe, artystyczne budki dla ptaków nawiązujące do specyfiki miejsca.

Natomiast w Tajemniczym Ogrodzie odbyło się plenerowe wydarzenie łączące edukację na temat zmian klimatu i różnorodności biologicznej z pracami porządkowymi oraz warsztatami budowy budek dla ptaków i nietoperzy. Edukatorzy Klubu Gaja zapoznawali młodzież z przyrodą miejsca i jego historią, były też prace w ogrodzie. Młodzież brała udział w usuwaniu rdestowca ostrokończystego – gatunku inwazyjnego, groźnego dla rodzimej przyrody. W ruch poszły sekatory i łopaty, a kontener na usunięte rośliny zapełnił się w mgnieniu oka. Podczas wydarzenia uczestnicy zbudowali także budki dla ptaków i nietoperzy, które zostaną zamontowane na terenie Tajemniczego Ogrodu.

- Tajemniczy Ogród to będzie miejsce mieszkańców. Nie chcemy niszczyć tej przyrody, którą tu zastaliśmy, ale ją zachować, a jednocześnie otworzyć tę przestrzeń dla obywateli i obywatelek. Nawiązaliśmy współpracę z najbliższymi szkołami – Szkołą Podstawową nr 27 na osiedlu Słonecznym i tzw. Medykiem, liceum, które jest tu obok (Zespół Szkół Medycznych i Ogólnokształcących im. Hanny Chrzanowskiej – przyp. red.). Bardzo dużo czasu będziemy poświęcać na pracę z tą młodzieżą. Równocześnie zaczynamy też proces społeczny, który ma nas doprowadzić do wiedzy, jak to miejsce ma wyglądać. Wszyscy specjaliści, którzy będą brali udział w tym procesie, bywali w tym miejscu, przyglądali się mu, słyszeli też nasze uwagi i uwagi Urzędu Miejskiego. Cel jest jeden – wszyscy chcemy zachować jak najwięcej zieleni, chcemy też uwypuklić elementy kulturowe – przepiękny mur. Być może będzie tak, że ludzie będą poruszać się wokół tego muru i środek Tajemniczego Ogrodu pozostanie dziki albo zbliżony do dzikiego z możliwością przejścia i wejścia do niego – zdradza szczegóły prezes Klubu Gaja Jacek Bożek.

Prace koncepcyjne prowadzące do wypracowania założeń i projektu Tajemniczego Ogrodu na nieużytku cmentarza Gminy Wyznaniowej Żydowskiej, jak już informowaliśmy, odbędą się 22 czerwca w godzinach 10.00-13.30 i 23 czerwca w godzinach 16.30-20.00 podczas warsztatów.

- Aby sprostać wyzwaniom związanym ze zmianami klimatu, potrzebna jest nam szeroka współpraca i holistyczne podejście do zagrożeń środowiskowych. Każdy z nas posiada umiejętności i wiedzę, którą może dzielić się z innymi. Nadszedł czas, w którym liczy się współpraca, a nie tylko bezwzględna konkurencja. Budujmy razem zieloną przyszłość dla naszego miasta i regionu – zachęca Jacek Bożek.
Podczas warsztatów, które w pierwszym dniu odbędą się w Willi Sixta, a w drugim na cmentarzu żydowskim, Klub Gaja i eksperci wspólnie z mieszkańcami pracować będą nad koncepcją projektu Tajemniczego Ogrodu na terenie nieużytku cmentarza. Ogród zostanie udostępniony mieszkańcom miasta, by służyć szerokiej edukacji na temat ochrony klimatu i wspomóc rozwój zielono-błękitnej infrastruktury miasta, która łagodzi skutki zmian klimatu i wspiera różnorodność biologiczną. Warsztaty odbędą się we współpracy z miastem, Gminą Wyznaniową Żydowską w Bielsku-Białej i Galerią Bielską BWA, przy udziale specjalistów - m.in. architektów krajobrazu, historyka, biologa.

Na koniec warto dodać, że na teren Tajemniczego Ogrodu trafiły już ule i pszczoły, które stworzą tam pasiekę edukacyjną. Jej otwarcie w ramach Festiwalu Ekodzieło, organizowanego przez Klub Gaja odbędzie się 18 czerwca. Tego dnia – o godzinie 16.00 i 18.00 - w Tajemniczym Ogrodzie odbędą się również spacery dendrologiczne.
Jeśli ktoś chciałby jeszcze pomóc w tworzeniu Tajemniczego Ogrodu, powinien bacznie obserwować stronę internetową Klub Gaja http://www.klubgaja.pl/. Tam stowarzyszenie będzie informowało o otwartych pracach czy spacerach.

Projekt dotyczący powstania dwóch bielskich ogrodów dla klimatu zakończy się za rok. Po czym Klub Gaja odda go do realizacji miastu. To zapoczątkuje wspólne prace na rzecz jego powstania.
Bielsko-Biała jest jednym z 44 miast w Polsce, które bierze udział w projekcie Miejskich Planów Adaptacyjnych. W ramach tego projektu miasto opracowuje plany przystosowania się do obserwowanych i prognozowanych zmian klimatu. Odpowiadając na potrzebę zwiększania terenów zieleni, Klub Gaja przygotował projekt powstania ogrodów edukacyjnych w mieście, które włączą mieszkańców w konkretne działania na rzecz ochrony klimatu i środowiska oraz poszerzą zakres edukacji ekologicznej.

Emilia Klejmont