Zachęcali do rzemieślnictwa

Na zdjęciu zastępca prezydenta Przemysław Kamiński z jedną z uczennic nagrodzonych w konkursie Zastępca prezydenta miasta Przemysław Kamiński z jedną z uczennic nagrodzonych w konkursie, fot. Paweł Sowa / Wydział Prasowy UMBB

Bielski Cech Rzemiosł Różnych i Małej Przedsiębiorczości promował w niedzielę 8 czerwca na placu Wojska Polskiego zawody rzemieślnicze i nauczanie młodzieży w systemie dualnym. Wszystko to działo się podczas Dnia Rzemiosła i Twórców Ludowych. Można było zapoznać się z ofertą szkół branżowych z Bielska-Białej i z bliska przyjrzeć się efektom pracy rzemieślników.

- System dualny oznacza tydzień nauczania w szkole, tydzień na praktykach jako pracownik młodociany – tłumaczył ze sceny Bogdan Lachendrowicz z Cechu Rzemiosł Różnych i Małej Przedsiębiorczości. - To najlepsze rozwiązanie, bo uczniowie mają czas na teorię w szkole i na pracę u rzemieślnika, ucząc się zawodu ze wszystkimi jego aspektami – bo również organizacji pracy, obsługi klienta i wszystkich spraw związanych z prowadzeniem firmy – przekonywał.

Ci, którzy przyszli na plac Wojska Polskiego w niedzielne południe, mogli zapoznać się z ofertą szkół branżowych w naszym mieście. Podczas imprezy prezentowali się bowiem sami uczniowie. Byli więc fryzjerzy układający na bieżąco fryzury na głowach swoich koleżanek i kolegów oraz cukiernicy, których precyzyjne dłonie w obecności zwiedzających wykonywały ze specjalnej masy przeróżne ozdoby na wypieki – wszyscy z Branżowej Szkoły I stopnia nr 4 im. Stanisława Staszica. Był Ochotnicy Hufiec Pracy ze swoją ofertą, Zespół Szkół Budowalnych im. generała Stanisława Maczka i przyszli kelnerzy z Zespołu Szkół Gastronomicznych reklamującego przy okazji możliwość praktyk uczniowskich w Hiszpanii.

Po drugiej stronie placu twórcy ludowi prezentowali swoje koronki, rzeźby, hafty i papierowe kwiaty. Wszystko misterne, piękne i cieszące oko. Każdy mógł spróbować swoich sił np. w składaniu kwiatów z bibuły pod okiem jednej z twórczyń ludowych.

Dzień Rzemiosła i Twórców Ludowych był też okazją do wręczenia nagród w konkursie o rzemieślnictwie organizowanym przez cech dla uczniów siódmych i ósmych klas szkół podstawowych z miasta – do udziału w nim zgłosiło się osiem placówek. W niedzielę zwycięzcy zmagań m.in. z rąk zastępcy prezydenta miasta Przemysława Kamińskiego otrzymali nagrody i dyplomy.

Tego dnia wyróżnienia odebrali też sami rzemieślnicy - Jolanta Czakon z salonu fryzjersko-kosmetycznego Fantazja w Jaworzu, a za zasługi w promowaniu beskidzkiego rzemiosła wspomniany wcześniej Bogdan Lachendrowicz. Natomiast do grona rzemieślników zasłużonych dla beskidzkiego rzemiosła dołączyła prowadząca rodzinną piekarnię z wieloletnią tradycją Janina Bronowska.

- Dziękuję za to wyróżnienie. To zasługa całej mojej rodziny i wspaniałych pracowników. Chleb jemy wszyscy, a to wielki zaszczyt robić coś dla wszystkich. Zawód piekarza-rzemieślnika jest wyjątkowym zawodem, dlatego zachęcam młodzież ósmych klas żeby podejmowali to wyzwanie – przekonywała z radością.

Impreza miała też swoją odsłonę muzyczną. Wystąpili zespół muzyczny z Zespołu Szkół Technicznych i Licealnych im. Stanisława Staszica w Czechowicach Dziedzicach pod dyrekcją Jarosława Grzybowskiego i Tomasza Janusza, Zespół Pieśni i Tańca Bielsko, Kapela NoToHop, Zespół Regionalny Magurzanie i Akademia Gracja w programie folkowym; wszystko zakończyła dyskoteka z Radiem Bielsko w rytmach folkrockowych.

Honorowy patronat nad wydarzeniem sprawował prezydent miasta Jarosław Klimaszewski.

Emilia Klejmont

 

Na zdjęciu uczestnicy wydarzenia - zaproszeni goście

 

Na zdjęciu stoiska piekarni

 

Na zdjęciu zespół muzyczny na scenie

 

Na zdjęciu dziewczynki wykonują kwiaty z bibuły

 

Na zdjęciu drewniane rzeźby i ich twórca

 

Na zdjęciu nagrodzeni uczniowie
fot. Paweł Sowa / Wydział Prasowy UMBB

 

Na zdjęciu nagrodzeni rzemieślnicy