Z panią Marią nad Neckiem

na zdjęciu pomnik fot. urzad.augustow.pl

Dama polskiej piosenki, bielszczanka – Maria Koterbska ma swoją multimedialną ławeczkę i rzeźbę przypominającą jej postać w Augustowie. Miejsce nie jest przypadkowe. To o nocach w tym mieście nad brzegami drzemiących, parnych, gorących w piosence Augustowskie noce śpiewała artystka. I to właśnie ten utwór, od ponad pół wieku, sławi Augustów.

Ławeczka i rzeźba Marii Koterbskiej zostały odsłonięte 9 lipca na tarasie widokowym nad jeziorem Necko. Odsłonięcia dokonał burmistrz miasta Mirosław Karolczuk.

– Nie trzeba chyba nikomu mówić, że Augustowskie noce to przebój, który rozsławia Augustów. Znają go zarówno starsi, jak i młodsi. Nasze miasto jest wdzięczne za ten przebój i chce za niego podziękować. Zrobiliśmy to już, nadając Marii Koterbskiej medal za zasługi dla Augustowa, a teraz robimy, odsłaniając to miejsce i upamiętniając tym artystkę. Będziemy mogli przypomnieć sobie, jak pięknie przekazała uroki Augustowa, śpiewając tę piosenkę – powiedział podczas odsłonięcia burmistrz.

Na uroczystości, która zgromadziła tłumy augustowian i turystów, nie zabrakło bielskich akcentów. Podczas wydarzenia nasze miasto reprezentował naczelnik Wydziału Kultury i Promocji Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej Przemysław Smyczek.

Warto dodać, że ławeczka odgrywa przechodzącym właśnie szlagier o Augustowie. Słowa piosenki Augustowskie noce napisali Andrzej Tylczyński i Zbigniew Zapert, muzykę skomponowała Franciszka Leszczyńska. W 1959 roku Maria Koterbska nagrała Augustowskie noce z orkiestrą Edwarda Czernego, a radiowi redaktorzy zrobili z niej przebój wakacji. Cieszył się takim powodzeniem, że prawie równolegle pojawiła się w wykonaniu Hanny Rek. A już współcześnie włączyli ją do swojego repertuaru między innymi Kora i Czarno-Czarni.

Piosenek damy polskiej sceny będzie można posłuchać również 13 lipca – zresztą w dniu jej urodzin - w Bielsku-Białej. A to za sprawą Bielskiej Piwnicy Artystycznej im. Marii Koterbskiej i Bielskiej Szkoły Aktorskiej im. Agnieszki Osieckiej i spektaklu Maria, Marysia na podstawie wspomnień Marii Koterbskiej Karuzela mojego życia. Spektakl odbędzie się w Bielskim Centrum Kultury im. Marii Koterbskiej o godzinie 18.00. Przedstawienie wyreżyserowała Agnieszka Szulakowska, w rolach głównych zobaczymy Angelikę Moczyłę i Elenę Karatnik.

Honorowy patronat nad wydarzeniem sprawuje prezydent miasta Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski.

Maria Koterbska przyszła na świat 13 lipca 1924 roku w Bielsku-Białej, zmarła 18 stycznia 2021 roku, również w Bielsku-Białej. Dziś, w rocznicę jej urodzin, zastępca prezydenta miasta Adam Ruśniak i naczelnik Wydziału Kultury i Promocji złożyli kwiaty na jej grobie na cmentarzu parafii św. Mikołaja przy ulicy Grunwaldzkiej.

 

Informacja o odsłonięciu ławeczki Marii Koterbskiej powstała na podstawie tekstu zamieszczonego na stronie internetowej Urzędu Miejskiego w Augustowie https://urzad.augustow.pl.

 

ek