Wystawy i kabarety

na zdjęciu prezydent Ruśniak i Dariusz Dudziak Adam Ruśniak i Daro Dudziak, fot. Lucjusz Cykarski/Bielskie Centrum Kultury

Fermenty już trwają. Tegoroczny - najdłuższy z dotychczasowych Festiwali Kabaretowych Fermenty - ma już za sobą otwarcie dwóch wystaw: w Punkcie 11 i w Azyl Pubie, a dzisiaj zaprasza do Książnicy Beskidzkiej na spotkanie z Krzysztofem Deszczyńskim i jego książkowym wspomnieniem o Bohdanie Smoleniu.

Pierwszą z wystaw – fotografii Dariusza Daro Dudziaka od lat towarzyszącego Fermentom z aparatem fotograficznym – otwarto 13 września o godz. 18.00 w Punkcie 11 przy ul. 11 Listopada 24. Wtedy też zainaugurowało swoją działalność biuro festiwalowe. W programie było też spotkanie z Kuchnią na wesoło Macieja Kwiatkowskiego i Adama Grzanki oraz inne atrakcje. Obecny był oczywiście Adam Ruśniak twórca Fermentów wraz z Grupą Ferment, a na co dzień zastępca prezydenta Bielska-Białej.

Drugą fermentową wystawę otwarto 19 września w Azyl Pubie przy ul. Wzgórze 8. To wystawa rysunku satyrycznego zatytułowana Sławomir Łuczyński wrzucił na luz…, jej tytuł nawiązuje do organizowanego od lat przez Miejski Dom Kultury w Bielsku-Białej Bielskiego Konkursu Satyrycznego Wrzuć na luz. Jego kurator Lech Kotwicz poprowadził wernisaż, który był – jak stwierdził kurator – imitacją próby generalnej przed nadchodzącym nocnym spotkaniem z autorem rysunków z piątku na sobotę. Na piszczałkach zagrał Paweł Fejkisz, a na pile Olga Kubica. Wieczór, pomimo deszczowej aury, upłynął w bardzo wesołej atmosferze. Obecni byli Adam Ruśniak i pełnomocnik dyrektora Bielskiego Centrum Kultury im. Marii Koterbskiej Piotr Szczutowski – ojcowie-założyciele Festiwalu Kabaretowego Fermenty oraz pełniąca obowiązki dyrektora MDK Małgorzata Motyka-Madej.

Prace prezentowane na wystawie pochodzą z puli nadsyłanej przez Sławomira Łuczyńskiego – uznanego rysownika – w kolejnych edycjach konkursu Wrzuć na luz w różnych latach.
Sławomir Łuczyński jest mieszkańcem Pabianic, jednak młodość spędził w Bielsku-Białej, gdzie ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych. Jest laureatem wielu prestiżowych nagród w kraju i poza granicami oraz – jak dotąd – jedynym podwójnym zwycięzcą ogólnopolskiego Bielskiego Konkursu Satyrycznego Wrzuć na luz w latach 2018 i 2019.

- Występują w nich tropy obyczajowe, damsko-męskie, polityczne, uniwersalne, operujące graficznym skrótem, przy kapitalnych możliwościach warsztatowych artysty. Oryginalnie zaaranżowana wystawa, składająca się z wielkoformatowych wydruków, będzie dostępna dla publiczności do 17 października. Spotkanie autorskie ze Sławomirem Łuczyńskim odbędzie się w Azyl Pubie 23 września o godz. 23.00 – informuje Lech Kotwicz.

Konkurs Wrzuć na luz gromadzi wybitnych rysowników jego jubileuszowa 10. edycja została zapowiedziana na pierwszą połowę 2023 roku. Jego zwycięzcy mają swoje wystawy indywidualne.

Dzisiaj, 21 września, o godz. 17.00 w Książnicy Beskidzkiej wspominać będziemy znakomitego kabareciarza rodem z Bielska-Białej – Bohdana Smolenia. Zaprezentowany zostanie komiks autorstwa Krzysztofa Deszczyńskiego oraz Maxa Skorwidera pt. 6 dni z życia kolonisty, oparty na kultowym programie z Bohdanem Smoleniem. Gościem spotkania w KB będzie Krzysztof Deszczyński. Na spotkanie jest wstęp wolny.

Gala festiwalowa Fermentów odbędzie się 22 września o godz. 19.00 w Bielskim Centrum Kultury im. Marii Koterbskiej. Gwiazdą wieczoru będzie Kabaret Smile, który wystąpi ze swoim najnowszym programem. Preferujemy skecze obyczajowe, bazujące na humorze sytuacyjnym oraz na charakterystycznych postaciach. Lubimy bawić się formą. Szukamy absurdów życia codziennego i przenosimy je na scenę. Uwielbiamy śpiewać, jeden z nas nawet potrafi, dlatego też naszą silną stroną jest piosenka kabaretowa. Unikamy humoru politycznego, bo po co parodiować komedię. Kabaret to nasza pasja. Napisane przez nas teksty są tylko gliną, z której podczas występów, wraz publicznością, lepimy rzeźby zwane skeczami. Każdy nasz spektakl jest jedyny i niepowtarzalny. Oglądanie nas w telewizji czy w internecie jest jak zwiedzanie Nowego Jorku czy Wałbrzycha w Street View - Google Maps. Dlatego też, jeśli kabaret Smile, to tylko i wyłącznie na żywo – zachęcają członkowie kabaretu.

Bilety na galę kosztują 90, 80 i 70 zł i są do nabycia w BCK lub on-line.
Nowy Skład - telewizyjny projekt kabaretów: Chyba i Czesuaf oraz Ewy Błachnio – zobaczymy 23 września o godz. 19.00 w BCK. Występom kabareciarzy towarzyszyć będzie wernisaż wystawy plakatów satyrycznych Eryka Lipińskiego.

Bilety na Nowy Skład kosztują 70, 60 i 50 zł i są do nabycia w BCK lub on-line.

O godz. 23.00 w Azylu odbędzie się Fermentowy wieczorek zapoznawczy w środku nocy - wyluzowane spotkanie autorskie z rysownikiem Sławomirem Łuczyńskim i jego satyrycznymi pracami. W programie niepoważny panel dyskusyjny w połączeniu z pakietem rozrywkowym. Na wieczorek jest wstęp wolny.

Tradycyjny Konkurs Kabaretowy Fermentów rozpocznie się 24 września o godz. 17.00 w BCK. Wezmą w nim udział kabarety: Demakijaż z Torunia, Klub Szyderców Bis z Poznania, Kwiatkowski i Bank z Krakowa, Nibykabaret z Krakowa, Trzeci Wymiar z Rybnika, Wrzeszcz z Gdańska. Imprezę poprowadzą Olga Łasak i Piotr Guma Gumulec, w jury zasiądą Beata Harasimowicz – reżyser telewizyjnych programów kabaretowych, Łukasz Zaczek – dyrektor Festiwalu Kabaretowego Ryjek, Paweł Sadowski – dyrektor Lidzbarskiego Domu Kultury oraz Piotr Skucha – gospodarz m.in. Bielskiej Sceny Kabaretowej. W programie także Wieczór IMPRO: Piotr GUMA Gumulec oraz Kabaret Czesuaf. Bilety po 40 zł są do nabycia w BCK lub on-line.

26 września o godz. 18.00 Fermenty zejdą do podziemi, dokładnie do schronu przeciwatomowego Szkoły Podstawowej nr 31 w Starym Bielsku przy ul. Zapłocie Duże 1. Tam Kabaret w podziemiu, czyli historię kabaretu Długi w czasach PRL przedstawi Piotr Skucha. Wstęp na tę imprezę jest wolny, ale uprzednio trzeba się umówić w Domu Kultury w Starym Bielsku, bo liczba miejsc jest ograniczona.

bliższe informacje www.fermenty.pl oraz w www.pelnakultura.info

wag

na zdjęciu artysta
fot. Darek daro Dudziak