Wszystko zgodnie z planem

 na zdjęciu budowa nowego bloku szpitala fot. Paweł Sowa/Wydział Prasowy UMBB

Bardzo dużo i bardzo dobrze dzieje się w nowo powstającym pięciokondygnacyjnym segmencie Beskidzkiego Centrum Onkologii - Szpitala Miejskiego im. Jana Pawła II przy ul. Wyzwolenia 18. Mimo niekorzystnej sytuacji gospodarczej i pandemii Covid-19 prace wykończeniowe w budynku i dookoła niego idą pełną parą. 

W połowie lipca informowaliśmy o tym, że obiekt jest w stanie surowym. Teraz już gołym okiem widać, że prace są bardzo zaawansowane, a budynek wygląda okazale. Zakończono roboty przy elewacji i stolarce – zarówno zewnętrznej, jak i wewnętrznej. Praktycznie skończone są też prace instalacyjne. 

- Obecnie na wielu piętrach odbywają się już prace wykończeniowe – kładzenie wykładzin, tapet, jest już cała stolarka, są instalacje. Za chwilę będą wszystkie stalowe elementy wyłożenia sal operacyjnych. Dzieje się bardzo dużo - mówi kierownik działu technicznego w Beskidzkim Centrum Onkologii Andrzej Wiórkowski.

Prace realizowane są na wszystkich piętrach budynku. Najwięcej robót jest jeszcze na najniższej kondygnacji. Na pozostałych - jak np. na bloku łóżkowym – na pierwszym i drugim piętrze pozostało dokończenie wykładania wykładzinami i malowanie. Równolegle toczą się też prace na zewnątrz - ekipy kładą bruki od strony ul. Wyzwolenia i ul. Piłsudskiego.

Zdaniem Andrzeja Wiórkowskiego, wiele wskazuje na to, że w kwietniu przyszłego roku prace w nowym budynku zakończą się. Nie będzie to jednak koniec prac w ogóle. W ramach inwestycji bowiem odbędzie się też demontaż dobudówki do starego budynku szpitala, w której obecnie mieści się Zakład Diagnostyki Obrazowej. A dopóki zakład w sposób płynny nie będzie mógł zostać przeniesiony do nowego obiektu, dobudówka musi pozostać.

Już teraz toczą się też przetargi na sprzęt i wyposażenie. Na razie nie ma jeszcze rozstrzygnięć.

- Ale generalnie prace są bardzo zaawansowane. Mamy koniec listopada, grudzień, jeszcze parę miesięcy i dobre tempo. Jestem więc optymistą – mówi Andrzej Wiórkowski. - Wszyscy przeżywamy jakieś trudności finansowe czy inne zawirowania, ale jak na anormalną sytuację w kraju, budowa idzie normalnie - dodaje. 

Beskidzkie Centrum Onkologii - Szpital Miejski im. Jana Pawła II w Bielsku-Białej jest rozbudowywane o pięciokondygnacyjny segment, połączony z istniejącymi budynkami. Inwestycja obejmuje również przebudowę strefy wejściowej budynku głównego oraz przebudowę dróg i parkingów wewnętrznych. Całkowite zakończenie inwestycji jest planowane latem przyszłego roku – wtedy szpital powinien być już wyposażony.

Nowy budynek będzie sercem szpitala. Jego powierzchnia użytkowa wynosi 4.600 m kw. W przyziemiu znajdą się pomieszczenia techniczne, zakład medycyny nuklearnej, podręczna sterylizacja, sala odpraw lekarskich i pracownia rezonansu magnetycznego. Na parterze zlokalizowany zostanie zakład diagnostyki obrazowej z pracownią RTG, dwoma pracowniami tomografii komputerowej, pracownią mammografii, pracownią biopsji stereotaktycznej oraz pracowniami USG. Znajdzie się tam też izba przyjęć wraz z rejestracją oraz pomieszczenia towarzyszące.

Piętro pierwsze i drugie zajmą oddziały łóżkowe z salami dwu- i trzyosobowymi oraz izolatkami (70 łóżek), a także przyporządkowane do nich bardzo przestronne łazienki dla pacjentów, bez żadnych barier, brodzików czy stopni. Powstał także specjalny pokój dzienny dla pacjentów i rodzin. 
Na piętrze trzecim umieszczony zostanie blok operacyjny z czterema salami operacyjnymi i salą wybudzeń. Piąta kondygnacja jest przeznaczona na urządzenia techniczne obsługujące budynek.

Z budynkiem głównym szpitala segment jest połączony dwoma łącznikami, będzie więc w pełni skomunikowany. 
W ramach inwestycji planowany jest również zakup wyposażenia i aparatury medycznej. W szpitalu pojawi się: hybrydowy system SPECT/CT, rentgenowski tomograf komputerowy, rezonans magnetyczny o natężeniu pola magnetycznego minimum 3 T, nowoczesny mammograf cyfrowy z tomosyntezą i przystawką do biopsji stereotaktycznej, cyfrowy aparat rentgenowski z telekomando oraz dodatkowym stanowiskiem do zdjęć płucnych. Nowego sprzętu medycznego doczeka się też Centralna Sterylizacja w szpitalu przy ul. Stanisława Wyspiańskiego 21.

Projekt Nowoczesna baza Beskidzkiego Centrum Onkologii – Szpitala Miejskiego im. Jana Pawła II w Bielsku-Białej jest dofinansowany ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020 na podstawie umowy o dofinansowanie z 24 lipca 2018 r. Jego całkowita wartość wynosi ok. 119 mln zł, a wartość dofinansowania ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego wynosi ok. 76 mln zł, co stanowi 85 proc. kosztów kwalifikowanych inwestycji. 


Emilia Klejmont