Wielkie problemy młodych ludzi

na zdjęciu konferencja fot. Paweł Sowa/Wydział Prasowy UMBB

Konferencja pt. Uzależnienia behawioralne. Dzieci i młodzież w wirtualnym świecie. Możliwości i zagrożenia odbyła się 3 listopada w sali konferencyjnej Hotelu Dębowiec w Bielsku-Białej. Wagi problemu i potrzeby większej świadomości społecznej na jego temat dowodziła wielka liczba uczestników i gości.

W konferencji uczestniczyli specjaliści, nauczyciele, pracownicy pomocy społecznej oraz przedstawiciele służb mundurowych; wśród gości nie zabrakło prezydenta Bielska-Białej Jarosława Klimaszewskiego oraz przewodniczącej Rady Miejskiej Doroty Piegzik-Izydorczyk i wiceprzewodniczącego RM Karola Markowskiego.
Dla wielu dorosłych takie słowa jak ortoreksja, siecioholizm, fonoholizm, tanoreksja czy bigoreksja to tylko obcobrzmiące słowa. Jednak oznaczają one wielkie problemy wielu młodych ludzi związane z uzależnieniami behawioralnymi.

– Mówimy dziś o uzależnieniach behawioralnych wśród młodzieży, ale tak naprawdę wiele z nich dotyka nas wszystkich, tylko nie zdajemy sobie z tego sprawy. Młodzi, po okresie pandemii, która odcisnęła piętno na ich życiu psychicznym, stają przed wieloma problemami charakterystycznymi dla okresu wchodzenia w dorosłość. Wtedy zazwyczaj pojawiają się ze zdwojoną siłą problemy behawiorystyczne. Dobrze jest, jeżeli odpowiedzialni rodzice dojrzą problem w porę i udadzą się po pomoc do specjalistów. Ta konferencja musi nam wszystkim uświadomić, przed jak wielkimi wyzwaniami stoimy, jak właściwie postępować, aby dzieciom i młodzieży pokazać, jak żyć bez uzależnień – mówił prezydent Jarosław Klimaszewski.

Konferencję specjalistów rozpoczęła Katarzyna Kudyba wykładem pt. Czy wiem co dziecko robi w wirtualnym świecie? Piotr Rychły mówił na temat Cyberprzestrzeni i odpowiedzialności prawnej nieletnich. Agnieszka Pawełko przedstawiła referat pt. Uzależnienia behawioralne a zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży. Po każdym z wykładów zebrani dyskutowali z wykładowcami.

Jak przypominają specjaliści, uzależnieniem behawioralnym, inaczej czynnościowym, nazywamy grupę objawów związanych z wielokrotnym, długotrwałym i utrwalonym powtarzaniem konkretnej czynności. Działanie takie ma na celu zredukowanie złego samopoczucia i wewnętrznego napięcia poprzez osiągnięcie uczucia przyjemności, zaspokojenia, radości czy nawet euforii przez osobę wykonującą daną czynność. Zazwyczaj są to zachowania akceptowane społecznie.
Uzależnienie od wykonywania danej czynności pojawia się w momencie, gdy towarzyszy jej wewnętrzny przymus lub silne pragnienie jej rozpoczęcia i jak najdłuższego kontynuowania. Co ważne, osoba, której dotyczy uzależnienie, powtarza dane zachowanie pomimo świadomości, że jest ono niezdrowe, a nawet niebezpieczne dla jej funkcjonowania w sferze zawodowej, rodzinnej czy psychiczno-społecznej.

Szczególnie często uzależnienia behawioralne dotyczą dzieci oraz młodzieży. Jednym z częstszych takich zaburzeń jest nałogowe korzystanie z komputerów i smartfonów.

Przykładami najczęstszych uzależnień behawioralnych są:
- zakupoholizm,
- patologiczny hazard,
- kompulsywne objadanie się,
- ortoreksja – nadmierna koncentracja na zdrowym jedzeniu,
- uzależnienie od seksu lub pornografii,
- pracoholizm,
- uzależnienie od używania komputera i gier komputerowych,
- siecioholizm – uzależnienie od użytkowania sieci internetowej,
- fonoholizm – uzależnienie od telefonu komórkowego,
- uzależnienie od używania kart płatniczych,
- kleptoholizm – uzależnienie od okradania,
- uzależnienie od środków masowego przekazu,
- tanoreksja – uzależnienie od opalania się w solarium,
- bigoreksja – przesadna dbałość o sylwetkę poprzez ćwiczenia fizyczne, restrykcyjną dietę, stosowanie sterydów anabolicznych,
- uzależnienie od zabiegów medycyny estetycznej i chirurgii plastycznej.

Celem psychoterapii osób uzależnionych jest analiza zachowań lub sytuacji, które sprzyjają podejmowaniu danego zachowania, następnie zmiana szkodliwych nawyków oraz nauka nowych, skutecznych metod radzenia sobie z problemami i emocjami. Jednak aby ją rozpocząć, trzeba dostrzec problem, z czym niestety większość z nas ma problem.

JacK

na zdjęciu jedna z prelegentek

 

na zdjęciu prezydent

 

na zdjęciu sala nokferencyjna z ludźmi

 

na zdjęciu jedna z prelegentek
zdjęcia: Paweł Sowa/Wydział Prasowy UMBB